Land Rover · automalli
Land Rover Discovery
Tällä sivulla on Land Rover Discovery -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 808 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 17,1 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana diesel.
- Liikenteessä
- 808
- Keski-ikä
- 17,1 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 291 254 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 92 % autoista
Miten Discovery vertautuu muihin
- Ajomäärä: Land Rover Discovery -autoilla on ajettu keskimäärin 24 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Discovery on 24. yleisin malli 51 mallin joukossa luokassa suuri katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 6,9 vuotta vanhempia kuin luokan autot (10,2 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Discovery -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 95 % autoista on automaattivaihteisia ja 96 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 95 %
- automaatteja, 6 % käsivalintaisia
- Teho
- 140 kW
- 190 hv tyypillisesti, valtaosa 102-188 kW
- Kokonaismassa
- 3 230 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,84 m
- pituus · leveys 1,92 m · korkeus 1,89 m
- 7 paikkaa
- 60 %
- autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia
Yleisimmät moottorikoot
-
3,0 l 41 %
-
2,7 l 36 %
-
2,5 l 10 %
-
2,0 l 5 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Discovery on yleisin
Uusimaa erottuu: siellä Discovery on suhteessa 1,6 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 351 | 62 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 79 | 8 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 74 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 42 | 30 % harvinaisempi |
| Päijät-Häme | 33 | 11 % yleisempi |
| Pohjois-Savo | 28 | - |
Discovery väreittäin
Yleisin väri on harmaa (24 %). Vihreä on tällä mallilla 4,0 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 24 % (kaikki autot 22 %)
-
Musta 23 % (kaikki autot 17 %)
-
Vihreä 13 % (kaikki autot 3 %)
-
Ruskea tai beige 12 % (kaikki autot 6 %)
-
Sininen 9 % (kaikki autot 13 %)
-
Valkoinen 7 % (kaikki autot 17 %)
| 1990 | 3 autoa |
|---|---|
| 1991 | 2 autoa |
| 1993 | 3 autoa |
| 1994 | 2 autoa |
| 1995 | 4 autoa |
| 1997 | 3 autoa |
| 1998 | 3 autoa |
| 1999 | 14 autoa |
| 2000 | 12 autoa |
| 2001 | 14 autoa |
| 2002 | 15 autoa |
| 2003 | 18 autoa |
| 2004 | 33 autoa |
| 2005 | 90 autoa |
| 2006 | 84 autoa |
| 2007 | 70 autoa |
| 2008 | 38 autoa |
| 2009 | 31 autoa |
| 2010 | 54 autoa |
| 2011 | 62 autoa |
| 2012 | 56 autoa |
| 2013 | 19 autoa |
| 2014 | 34 autoa |
| 2015 | 31 autoa |
| 2016 | 17 autoa |
| 2017 | 43 autoa |
| 2018 | 32 autoa |
| 2019 | 9 autoa |
| 2020 | 7 autoa |
| 2021 | 4 autoa |
| 2023 | 1 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 741 (92 %)
-
Bensiini 63 (8 %)
-
Hybridi 4 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Discovery -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 8 | 148 350 km |
|---|---|
| 9 | 155 861 km |
| 11 | 219 887 km |
| 12 | 254 162 km |
| 14 | 273 517 km |
| 15 | 289 155 km |
| 16 | 301 682 km |
| 17 | 304 148 km |
| 18 | 324 748 km |
| 19 | 358 182 km |
| 20 | 350 987 km |
| 21 | 382 621 km |
| 22 | 313 050 km |
- 15 v
- 289 155 km19 277 km/v
- 20 v
- 350 987 km17 549 km/v
Mihin Discovery kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa koeajo ja näkyvyys on 3,7 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ympäristöhaitat vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (2,2 vs. 11,0 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Discovery Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 36,2 / 27,6
-
Alusta ja kori 23,0 / 13,4
-
Jarrujärjestelmät 17,5 / 25,6
-
Ohjauslaitteet 12,0 / 4,9
-
Muut laitteet ja varusteet 5,2 / 1,8
-
Koeajo ja näkyvyys 3,7 / 1,0
-
Ympäristöhaitat 2,2 / 11,0
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,9 / 1,3
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
- 3 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
Katsastushistoria vuosimalleittain
0 vuosimallia 3:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2005 | 50,9 % | 44,3 % | 114 |
| 2006 | 46,5 % | 43,1 % | 101 |
| 2007 | 48,6 % | 41,2 % | 111 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Discovery takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 25 Land Rover Discovery -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 6 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
2.10.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi D923
Koskee autoja, jotka on valmistettu 8.4.2016 ja 9.9.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The bolts intended for use with the retaining bracket are not correctly marked in accordance with the ISO standard. This could lead users to follow incorrect installation instructions, preventing the retaining bracket from functioning properly. As a result, the trailer could detach during use, increasing the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
25.9.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi N923
Koskee autoja, jotka on valmistettu 8.4.2016 ja 9.9.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The tow hook mechanism may gradually deteriorate, causing the trailer to become detached during use and potentially causing injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
25.9.2026: Palovaara Valmistajan koodi D127
Koskee autoja, jotka on valmistettu 20.1.2026 ja 31.1.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The fuel tank wall near the inlet check valve is thinner than specified. In the event of a crash, the tank may not withstand the impact adequately, which could lead to fuel leakage and potentially cause a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
31.7.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi D120
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.10.2019 ja 5.6.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Corrosion of the airbag connector may increase electrical resistance, which could prevent the driver airbag from deploying correctly in the event of an accident. This increases the risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
17.7.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi D121
Koskee autoja, jotka on valmistettu 4.4.2019 ja 26.6.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The driver airbag connectors in the steering column has shown that they may corrode. Over time, the airbag might not deploy as intended and therefore could increase the risk of injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
19.7.2024: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi N908
Koskee autoja, jotka on valmistettu 6.12.2023 ja 29.11.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The plastic used for the oil filter housing in some petrol and diesel engines can crack over time. This can cause oil leaks onto the engine and road. Leaked oil can ignite upon contact with hot engine parts, increasing the risk of a fire. Moreover, it can also create slippery sections, increasing the risk of accidents and injuries especially for two-wheeled vehicles. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Discovery vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2023 1 autoa
- 2021 4 autoa
- 2020 7 autoa
- 2019 9 autoa
- 2018 32 autoa
- 2017 43 autoa
- 2016 17 autoa
- 2015 31 autoa
- 2014 34 autoa
- 2013 19 autoa
- 2012 56 autoa
- 2011 62 autoa
- 2010 54 autoa
- 2009 31 autoa
- 2008 38 autoa
- 2007 70 autoa · hylätty 48,6 %
- 2006 84 autoa · hylätty 46,5 %
- 2005 90 autoa · hylätty 50,9 %
- 2004 33 autoa
- 2003 18 autoa
- 2002 15 autoa
- 2001 14 autoa
- 2000 12 autoa
- 1999 14 autoa
- 1998 3 autoa
- 1997 3 autoa
- 1995 4 autoa
- 1994 2 autoa
- 1993 3 autoa
- 1991 2 autoa
- 1990 3 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Discovery -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Land Rover Discovery
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.