Land Rover · automalli
Land Rover Range Rover
Land Rover Range Rover on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 900 autoa. Keskimäärin ne ovat 12,4 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 207 383 km.
- Liikenteessä
- 900
- Keski-ikä
- 12,4 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 207 383 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 40 % autoista
Miten Range Rover vertautuu muihin
- Ajomäärä: Land Rover Range Rover -autoilla on ajettu keskimäärin 5 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Range Rover on 22. yleisin malli 51 mallin joukossa luokassa suuri katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 2,2 vuotta vanhempia kuin luokan autot (10,2 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Range Rover -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 98 % autoista on automaattivaihteisia ja 91 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 98 %
- automaatteja, 2 % käsivalintaisia
- Teho
- 221 kW
- 301 hv tyypillisesti, valtaosa 165-294 kW
- Kokonaismassa
- 3 200 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 5,06 m
- pituus · leveys 1,98 m · korkeus 1,87 m
- Hybridit
- 39 %
- 39 % ladattavia, 0 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
3,0 l 45 %
-
2,0 l 14 %
-
4,4 l 13 %
-
3,6 l 9 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Range Rover on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Range Rover on yleisin maakunnassa Uusimaa: siellä sen osuus autokannasta on 1,9-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 404 | 90 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 71 | yhtä yleinen |
| Varsinais-Suomi | 61 | 15 % harvinaisempi |
| Päijät-Häme | 32 | 9 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 30 | 49 % harvinaisempi |
| Kanta-Häme | 28 | - |
Range Rover väreittäin
Yleisin väri on musta (34 %). Keltainen on tällä mallilla 7,5 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Musta 34 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 16 % (kaikki autot 22 %)
-
Valkoinen 15 % (kaikki autot 17 %)
-
Vihreä 11 % (kaikki autot 3 %)
-
Sininen 9 % (kaikki autot 13 %)
-
Keltainen 6 % (kaikki autot 1 %)
| 1976 | 2 autoa |
|---|---|
| 1977 | 2 autoa |
| 1978 | 1 autoa |
| 1981 | 2 autoa |
| 1982 | 2 autoa |
| 1983 | 4 autoa |
| 1984 | 1 autoa |
| 1985 | 2 autoa |
| 1986 | 1 autoa |
| 1987 | 5 autoa |
| 1988 | 10 autoa |
| 1989 | 11 autoa |
| 1990 | 9 autoa |
| 1991 | 4 autoa |
| 1992 | 1 autoa |
| 1993 | 1 autoa |
| 1994 | 1 autoa |
| 1995 | 5 autoa |
| 1996 | 2 autoa |
| 1997 | 3 autoa |
| 1998 | 5 autoa |
| 1999 | 14 autoa |
| 2000 | 7 autoa |
| 2001 | 1 autoa |
| 2002 | 11 autoa |
| 2003 | 18 autoa |
| 2004 | 13 autoa |
| 2005 | 22 autoa |
| 2006 | 29 autoa |
| 2007 | 37 autoa |
| 2008 | 21 autoa |
| 2009 | 13 autoa |
| 2010 | 16 autoa |
| 2011 | 21 autoa |
| 2012 | 9 autoa |
| 2013 | 42 autoa |
| 2014 | 23 autoa |
| 2015 | 19 autoa |
| 2016 | 59 autoa |
| 2017 | 74 autoa |
| 2018 | 46 autoa |
| 2019 | 62 autoa |
| 2020 | 26 autoa |
| 2021 | 15 autoa |
| 2022 | 14 autoa |
| 2023 | 91 autoa |
| 2024 | 37 autoa |
| 2025 | 60 autoa |
| 2026 | 26 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 357 (40 %)
-
Hybridi 353 (39 %)
-
Bensiini 190 (21 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Range Rover -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 6 | 101 313 km |
|---|---|
| 7 | 113 389 km |
| 8 | 121 565 km |
| 10 | 197 588 km |
| 12 | 216 583 km |
| 13 | 216 446 km |
| 15 | 250 258 km |
| 18 | 286 133 km |
| 19 | 298 323 km |
| 20 | 308 562 km |
| 21 | 271 771 km |
- 10 v
- 197 588 km19 759 km/v
- 15 v
- 250 258 km16 684 km/v
- 20 v
- 308 562 km15 428 km/v
Mihin Range Rover kaatuu katsastuksessa
Vikakohteiden jakauma on lähellä saman ikäisten autojen keskiarvoa. Kohteessa jarrujärjestelmät vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (4,2 vs. 7,7 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Range Rover Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 9,2 / 14,3
-
Jarrujärjestelmät 4,2 / 7,7
-
Koeajo ja näkyvyys 1,7 / 0,4
-
Muut laitteet ja varusteet 0,8 / 0,5
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Koeajo ja näkyvyys Tuulilasin säröt ja kiveniskut sekä pyyhkijöiden sulat.
Katsastushistoria vuosimalleittain
3 vuosimallia 6:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2005 | 33,3 % | 27,3 % | 105 |
| 2006 | 25,7 % | 24,4 % | 167 |
| 2007 | 24,0 % | 23,6 % | 129 |
| 2012 | 4,6 % | 8,2 % | 283 |
| 2014 | 14,2 % | 20,0 % | 120 |
| 2015 | 7,5 % | 10,3 % | 107 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Range Rover takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 32 Land Rover Range Rover -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 9 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
25.9.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi D095
Koskee autoja, jotka on valmistettu 14.12.2021 ja 10.12.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The side panels of the panoramic roof may become detached from the vehicle and fall onto the road, increasing the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
31.7.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi D120
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.10.2019 ja 5.6.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Corrosion of the airbag connector may increase electrical resistance, which could prevent the driver airbag from deploying correctly in the event of an accident. This increases the risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
17.7.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi D121
Koskee autoja, jotka on valmistettu 4.4.2019 ja 26.6.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The driver airbag connectors in the steering column has shown that they may corrode. Over time, the airbag might not deploy as intended and therefore could increase the risk of injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
10.7.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi E005
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.3.2024 ja 18.4.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The idler pulley on the front-end accessory drive (FEAD) belt may over-rotate due to high torsional stress and collide with the oil temperature and pressure sensor. This could damage the sensor and cause an oil leak, creating a slipping hazard for other road users, particularly two-wheeled vehicles. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
13.3.2026: Palovaara Valmistajan koodi D056
Koskee autoja, jotka on valmistettu 23.7.2018 ja 12.12.2019 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Cathode damage during production may accelerate battery ageing and increase the risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
18.4.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi N989
Koskee autoja, jotka on valmistettu 19.12.2024 ja 19.2.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The middle seatbelt buckle in the second row of seats may have been incorrectly produced. An incorrectly positioned inner cable can lock the belt tongue and prevent correct locking. In the event of an accident, an improperly locked seatbelt buckle can increase the risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Range Rover vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 26 autoa
- 2025 60 autoa
- 2024 37 autoa
- 2023 91 autoa
- 2022 14 autoa
- 2021 15 autoa
- 2020 26 autoa
- 2019 62 autoa
- 2018 46 autoa
- 2017 74 autoa
- 2016 59 autoa
- 2015 19 autoa · hylätty 7,5 %
- 2014 23 autoa · hylätty 14,2 %
- 2013 42 autoa
- 2012 9 autoa · hylätty 4,6 %
- 2011 21 autoa
- 2010 16 autoa
- 2009 13 autoa
- 2008 21 autoa
- 2007 37 autoa · hylätty 24,0 %
- 2006 29 autoa · hylätty 25,7 %
- 2005 22 autoa · hylätty 33,3 %
- 2004 13 autoa
- 2003 18 autoa
- 2002 11 autoa
- 2001 1 autoa
- 2000 7 autoa
- 1999 14 autoa
- 1998 5 autoa
- 1997 3 autoa
- 1996 2 autoa
- 1995 5 autoa
- 1994 1 autoa
- 1993 1 autoa
- 1992 1 autoa
- 1991 4 autoa
- 1990 9 autoa
- 1989 11 autoa
- 1988 10 autoa
- 1987 5 autoa
- 1986 1 autoa
- 1985 2 autoa
- 1984 1 autoa
- 1983 4 autoa
- 1982 2 autoa
- 1981 2 autoa
- 1978 1 autoa
- 1977 2 autoa
- 1976 2 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Range Rover -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Land Rover Range Rover
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.