Land Rover · automalli
Land Rover Range Rover Evoque
Tällä sivulla on Land Rover Range Rover Evoque -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 1 221 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 9,7 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana diesel.
- Liikenteessä
- 1 221
- Keski-ikä
- 9,7 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 172 200 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 68 % autoista
Miten Range Rover Evoque vertautuu muihin
- Ajomäärä: Land Rover Range Rover Evoque -autoilla on ajettu keskimäärin 3 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Range Rover Evoque on 48. yleisin malli 103 mallin joukossa luokassa keskikokoinen katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,6 vuotta vanhempia kuin luokan autot (8,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Range Rover Evoque -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 92 % autoista on automaattivaihteisia ja 99 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 92 %
- automaatteja, 8 % käsivalintaisia
- Teho
- 132 kW
- 180 hv tyypillisesti, valtaosa 110-147 kW
- Kokonaismassa
- 2 350 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,46 m
- pituus · leveys 1,90 m · korkeus 1,72 m
- Hybridit
- 27 %
- 21 % ladattavia, 6 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
2,2 l 43 %
-
2,0 l 36 %
-
1,5 l 21 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Range Rover Evoque on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Range Rover Evoque on yleisin maakunnassa Uusimaa: siellä sen osuus autokannasta on 1,5-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 479 | 46 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 130 | 13 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 111 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 67 | 26 % harvinaisempi |
| Päijät-Häme | 62 | 37 % yleisempi |
| Keski-Suomi | 58 | yhtä yleinen |
Range Rover Evoque väreittäin
Yleisin väri on valkoinen (35 %).
-
Valkoinen 35 % (kaikki autot 17 %)
-
Musta 22 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 17 % (kaikki autot 22 %)
-
Punainen 12 % (kaikki autot 12 %)
-
Ruskea tai beige 6 % (kaikki autot 6 %)
-
Sininen 4 % (kaikki autot 13 %)
| 2011 | 45 autoa |
|---|---|
| 2012 | 232 autoa |
| 2013 | 111 autoa |
| 2014 | 116 autoa |
| 2015 | 99 autoa |
| 2016 | 113 autoa |
| 2017 | 93 autoa |
| 2018 | 74 autoa |
| 2019 | 53 autoa |
| 2020 | 35 autoa |
| 2021 | 69 autoa |
| 2022 | 76 autoa |
| 2023 | 61 autoa |
| 2024 | 19 autoa |
| 2025 | 15 autoa |
| 2026 | 10 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 828 (68 %)
-
Hybridi 328 (27 %)
-
Bensiini 65 (5 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Range Rover Evoque -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 57 153 km |
|---|---|
| 5 | 58 891 km |
| 6 | 87 590 km |
| 7 | 99 588 km |
| 8 | 122 359 km |
| 9 | 152 373 km |
| 10 | 152 306 km |
| 11 | 193 889 km |
| 12 | 205 153 km |
| 13 | 221 703 km |
| 14 | 240 268 km |
| 15 | 252 999 km |
- 5 v
- 58 891 km11 778 km/v
- 10 v
- 152 306 km15 231 km/v
- 15 v
- 252 999 km16 867 km/v
Mihin Range Rover Evoque kaatuu katsastuksessa
Vikakohteiden jakauma on lähellä saman ikäisten autojen keskiarvoa. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,2 vs. 2,9 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Range Rover Evoque Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 15,8 / 16,6
-
Jarrujärjestelmät 5,1 / 9,8
-
Ympäristöhaitat 2,3 / 2,8
-
Koeajo ja näkyvyys 0,7 / 0,4
-
Muut laitteet ja varusteet 0,7 / 0,6
-
Ajoneuvon tunnistus 0,3 / 0,5
-
Alusta ja kori 0,2 / 1,1
-
Ohjauslaitteet 0,2 / 2,9
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
4 vuosimallia 5:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2012 | 23,5 % | 26,8 % | 264 |
| 2013 | 20,4 % | 23,6 % | 113 |
| 2014 | 15,5 % | 20,0 % | 129 |
| 2015 | 15,8 % | 17,8 % | 101 |
| 2016 | 18,1 % | 11,6 % | 105 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Range Rover Evoque takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 19 Land Rover Range Rover Evoque -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 5 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
2.10.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi D035
Koskee autoja, jotka on valmistettu 27.10.2021 ja 18.7.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The vehicle’s engine may fail to restart after driving in electric vehicle (EV) mode due to a software problem in the inverter control module when the high-voltage (HV) battery charge decreases. This could result in a loss of motive power, increasing the risk of an accident and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
10.7.2026: Palovaara Valmistajan koodi D080D122
Koskee autoja, jotka on valmistettu 7.7.2020 ja 1.5.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A defective module has been installed in the high-voltage battery, which may cause it to overheat and lead to a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
24.4.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi D099
Koskee autoja, jotka on valmistettu 12.1.2011 ja 5.4.2017 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The deployment of the ammonium nitrate inflator can cause it to burst when there has been a degradation of the propellant. Such a rupture of the inflator can cause metal fragments to be projected at great speed through the airbag into the interior of the vehicle, which can result in serious and even fatal injuries for the occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
6.2.2026: Palovammojen vaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi N945
Koskee autoja, jotka on valmistettu 15.2.2019 ja 14.12.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The passenger airbag module may tear during deployment as a result of improper folding during the airbag assembly process. In case the airbag is torn, it will not provide adequate protection to occupants and may increase the risk of injury in a crash. Hot gases could escape, causing burns to occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
19.7.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi N875
Koskee autoja, jotka on valmistettu 8.1.2020 ja 1.11.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
An oil leak from the turbocharger oil feed pipe could create a slippery section on the road, creating a risk of accident for motorcycles and other two-wheeled vehicles. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
24.9.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi N590
Koskee autoja, jotka on valmistettu 8.1.2020 ja 5.5.2021 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to manufacturing defect, the support wire grid between the inner and outer layers of the fuel injector rubber return pipe may not provide sufficient support, which may cause the pipe to bend and break over time.As a result, fuel could leak into the cold side of the motor compartment and onto the road surface, posing a risk to the following traffic. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Range Rover Evoque vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 10 autoa
- 2025 15 autoa
- 2024 19 autoa
- 2023 61 autoa
- 2022 76 autoa
- 2021 69 autoa
- 2020 35 autoa
- 2019 53 autoa
- 2018 74 autoa
- 2017 93 autoa
- 2016 113 autoa · hylätty 18,1 %
- 2015 99 autoa · hylätty 15,8 %
- 2014 116 autoa · hylätty 15,5 %
- 2013 111 autoa · hylätty 20,4 %
- 2012 232 autoa · hylätty 23,5 %
- 2011 45 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Range Rover Evoque -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Land Rover Range Rover Evoque
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.