Hyppää sisältöön
Land Rover logo Land Rover · automalli

Land Rover Range Rover Sport

Land Rover Range Rover Sport on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 1 843 autoa. Keskimäärin ne ovat 8,9 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 198 772 km.

Liikenteessä
1 843
Keski-ikä
8,9 v
Ajomäärä keskimäärin
198 772 km
Yleisin käyttövoima
Hybridi
51 % autoista

Miten Range Rover Sport vertautuu muihin

  • Ajomäärä: Land Rover Range Rover Sport -autoilla on ajettu keskimäärin 13 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
  • Yleisyys: Range Rover Sport on 14. yleisin malli 51 mallin joukossa luokassa suuri katumaasturi.
  • Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,3 vuotta uudempia kuin luokan autot (10,2 v).

Moottorit, vaihteistot ja mitat

Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Range Rover Sport -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 100 % autoista on automaattivaihteisia ja 99 % polttomoottoreista on ahdettuja.

Vaihteisto
100 %
automaatteja, 0 % käsivalintaisia
Teho
221 kW
301 hv tyypillisesti, valtaosa 180-294 kW
Kokonaismassa
3 200 kg
mediaani, käyttövoimaveron peruste
Mitat
4,97 m
pituus · leveys 1,98 m · korkeus 1,82 m
Hybridit
51 %
50 % ladattavia, 0 % tavallisia hybridejä
7 paikkaa
1 %
autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia

Yleisimmät moottorikoot

  • 3,0 l 59 %
  • 2,0 l 22 %
  • 2,7 l 9 %
  • 3,6 l 6 %

Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.

Missä Range Rover Sport on yleisin

Suhteessa muihin autoihin Range Rover Sport on yleisin maakunnassa Uusimaa: siellä sen osuus autokannasta on 1,8-kertainen koko maahan verrattuna.

Maakunta Autoja Kaikkiin autoihin
Uusimaa 838 78 % yleisempi
Pirkanmaa 180 9 % yleisempi
Varsinais-Suomi 142 10 % harvinaisempi
Pohjois-Pohjanmaa 77 41 % harvinaisempi
Päijät-Häme 59 9 % harvinaisempi
Satakunta 56 26 % harvinaisempi

Range Rover Sport väreittäin

Yleisin väri on musta (39 %).

  • Musta 39 % (kaikki autot 17 %)
  • Harmaa 22 % (kaikki autot 22 %)
  • Valkoinen 19 % (kaikki autot 17 %)
  • Punainen 6 % (kaikki autot 12 %)
  • Sininen 5 % (kaikki autot 13 %)
  • Ruskea tai beige 4 % (kaikki autot 6 %)
Liikenteessä käyttöönottovuoden mukaan
200544 autoa
200680 autoa
2007100 autoa
200852 autoa
200948 autoa
201069 autoa
201148 autoa
201244 autoa
201340 autoa
201495 autoa
201562 autoa
201675 autoa
2017120 autoa
201869 autoa
2019184 autoa
202099 autoa
202150 autoa
202234 autoa
2023145 autoa
2024138 autoa
2025139 autoa
2026108 autoa

Käyttövoimat

  • Hybridi 931 (51 %)
  • Diesel 776 (42 %)
  • Bensiini 135 (7 %)
  • Kaasu 1 (0 %)

Tyypillinen ajomäärä iän mukaan

Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Range Rover Sport -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.

Ajomäärä keskimäärin, km (ikä vuosina)
464 866 km
579 531 km
6103 413 km
7106 339 km
8134 332 km
9157 153 km
10195 687 km
11220 505 km
12238 985 km
13239 165 km
14243 605 km
15249 552 km
16272 222 km
17268 281 km
18303 761 km
19311 006 km
20332 439 km
21310 337 km
5 v
79 531 km15 906 km/v
10 v
195 687 km19 569 km/v
15 v
249 552 km16 637 km/v
20 v
332 439 km16 622 km/v

Mihin Range Rover Sport kaatuu katsastuksessa

Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ympäristöhaitat on 1,5 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (1,0 vs. 2,9 sataa katsastusta kohden).

Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta

Range Rover Sport Saman ikäiset

  • Akselistot, pyörät ja jousitus 16,7 / 16,5
  • Ympäristöhaitat 7,7 / 5,0
  • Jarrujärjestelmät 6,7 / 12,6
  • Alusta ja kori 5,1 / 5,7
  • Koeajo ja näkyvyys 1,6 / 0,6
  • Muut laitteet ja varusteet 1,0 / 0,9
  • Ohjauslaitteet 1,0 / 2,9

Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.

Tarkistuslista

Tarkistuta nämä ennen katsastusta

  1. 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
  2. 2 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
  3. 3 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
Muistuta ennen katsastusta

Katsastushistoria vuosimalleittain

0 vuosimallia 3:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.

Vuosimalli Hylättyjä Saman vuoden autot Katsastuksia
2006 43,4 % 40,0 % 113
2007 41,2 % 41,2 % 148
2019 13,4 % 10,7 % 164

Traficomin katsastustilasto 2025.

Range Rover Sport takaisinkutsut

EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 34 Land Rover Range Rover Sport -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 10 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.

  • 2.10.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi D923

    Koskee autoja, jotka on valmistettu 8.4.2016 ja 9.9.2024 välillä.

    Vian kuvaus (englanniksi)

    The bolts intended for use with the retaining bracket are not correctly marked in accordance with the ISO standard. This could lead users to follow incorrect installation instructions, preventing the retaining bracket from functioning properly. As a result, the trailer could detach during use, increasing the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 25.9.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi D095

    Koskee autoja, jotka on valmistettu 14.12.2021 ja 10.12.2025 välillä.

    Vian kuvaus (englanniksi)

    The side panels of the panoramic roof may become detached from the vehicle and fall onto the road, increasing the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 25.9.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi N923

    Koskee autoja, jotka on valmistettu 8.4.2016 ja 9.9.2024 välillä.

    Vian kuvaus (englanniksi)

    The tow hook mechanism may gradually deteriorate, causing the trailer to become detached during use and potentially causing injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 10.7.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi E005

    Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.3.2024 ja 18.4.2026 välillä.

    Vian kuvaus (englanniksi)

    The idler pulley on the front-end accessory drive (FEAD) belt may over-rotate due to high torsional stress and collide with the oil temperature and pressure sensor. This could damage the sensor and cause an oil leak, creating a slipping hazard for other road users, particularly two-wheeled vehicles. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 24.4.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi D099

    Koskee autoja, jotka on valmistettu 12.1.2011 ja 5.4.2017 välillä.

    Vian kuvaus (englanniksi)

    The deployment of the ammonium nitrate inflator can cause it to burst when there has been a degradation of the propellant. Such a rupture of the inflator can cause metal fragments to be projected at great speed through the airbag into the interior of the vehicle, which can result in serious and even fatal injuries for the occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 13.3.2026: Palovaara Valmistajan koodi D056

    Koskee autoja, jotka on valmistettu 23.7.2018 ja 12.12.2019 välillä.

    Vian kuvaus (englanniksi)

    Cathode damage during production may accelerate battery ageing and increase the risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa

Range Rover Sport vuosimalleittain

Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.

Muita malleja samasta luokasta

Laske Range Rover Sport -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.

Muistutus: Land Rover Range Rover Sport

Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.

Käytämme evästeitä. Sivusto käyttää välttämättömiä evästeitä toiminnallisuuteen. Emme käytä markkinointi- tai seurantaevästeitä ilman lupaasi. Lue lisää .