Mazda · automalli
Mazda CX-5
Mazda CX-5 on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 2 663 autoa. Keskimäärin ne ovat 9,7 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 165 220 km.
- Liikenteessä
- 2 663
- Keski-ikä
- 9,7 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 165 220 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 70 % autoista
Miten CX-5 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Mazda CX-5 -autoilla on ajettu suunnilleen saman verran kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: CX-5 on 34. yleisin malli 103 mallin joukossa luokassa keskikokoinen katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,6 vuotta vanhempia kuin luokan autot (8,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista CX-5 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 62 % autoista on automaattivaihteisia ja 24 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 62 %
- automaatteja, 38 % käsivalintaisia
- Teho
- 121 kW
- 165 hv tyypillisesti, valtaosa 110-129 kW
- Kokonaismassa
- 2 035 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,56 m
- pituus · leveys 1,84 m · korkeus 1,71 m
- Hybridit
- 7 %
- 0 % ladattavia, 7 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
2,0 l 68 %
-
2,2 l 23 %
-
2,5 l 9 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä CX-5 on yleisin
Pohjois-Karjala erottuu: siellä CX-5 on suhteessa 1,4 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 617 | 15 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 257 | yhtä yleinen |
| Varsinais-Suomi | 241 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 201 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Savo | 133 | 9 % yleisempi |
| Kanta-Häme | 125 | 39 % yleisempi |
CX-5 väreittäin
Yleisin väri on punainen (28 %).
-
Punainen 28 % (kaikki autot 12 %)
-
Harmaa 24 % (kaikki autot 22 %)
-
Valkoinen 19 % (kaikki autot 17 %)
-
Musta 15 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 12 % (kaikki autot 13 %)
-
Hopea 1 %
| 2012 | 204 autoa |
|---|---|
| 2013 | 416 autoa |
| 2014 | 417 autoa |
| 2015 | 282 autoa |
| 2016 | 231 autoa |
| 2017 | 287 autoa |
| 2018 | 229 autoa |
| 2019 | 168 autoa |
| 2020 | 57 autoa |
| 2021 | 95 autoa |
| 2022 | 85 autoa |
| 2023 | 59 autoa |
| 2024 | 66 autoa |
| 2025 | 8 autoa |
| 2026 | 59 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 1 872 (70 %)
-
Diesel 613 (23 %)
-
Hybridi 177 (7 %)
-
Kaasu 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä CX-5 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 69 733 km |
|---|---|
| 5 | 64 707 km |
| 6 | 91 607 km |
| 7 | 95 299 km |
| 8 | 114 939 km |
| 9 | 137 895 km |
| 10 | 161 548 km |
| 11 | 186 118 km |
| 12 | 196 018 km |
| 13 | 217 133 km |
| 14 | 228 518 km |
- 5 v
- 64 707 km12 941 km/v
- 10 v
- 161 548 km16 155 km/v
Mihin CX-5 kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 2,0 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa akselistot, pyörät ja jousitus vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (8,7 vs. 14,1 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
CX-5 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 8,7 / 14,1
-
Jarrujärjestelmät 6,8 / 8,0
-
Ohjauslaitteet 4,8 / 2,4
-
Ympäristöhaitat 2,1 / 2,4
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,5 / 0,5
-
Muut laitteet ja varusteet 0,3 / 0,5
-
Ajoneuvon tunnistus 0,2 / 0,4
-
Koeajo ja näkyvyys 0,1 / 0,4
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Katsastushistoria vuosimalleittain
7 vuosimallia 8:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2012 | 27,7 % | 26,8 % | 224 |
| 2013 | 20,7 % | 23,6 % | 439 |
| 2014 | 16,3 % | 20,0 % | 435 |
| 2015 | 14,5 % | 17,8 % | 303 |
| 2016 | 12,7 % | 17,4 % | 205 |
| 2017 | 5,3 % | 12,5 % | 244 |
| 2018 | 5,8 % | 12,6 % | 104 |
| 2019 | 5,0 % | 10,7 % | 140 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
CX-5 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 9 Mazda CX-5 -mallia koskevaa takaisinkutsua. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
1.4.2022: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi AG014AIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Corrosion of the tailgate shock absorber may lead to its breaking. This may result in sudden opening of the tailgate and pieces of luggage falling onto the road, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
18.2.2022: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi AJ024AAJ024E
Koskee autoja, jotka on valmistettu 26.1.2012 ja 21.1.2016 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A short circuit may occur in the injector control circuit that could stop the engine and the braking assistance is reduced. Those could increase the risk of injury in the event of an accident. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
11.2.2022: Ympäristöhaitta Valmistajan koodi AM038AIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The CX-5 Diesel has a Selective Catalytic Reduction (SCR) system. There is a SCR/AWD harness that has a unique routing around the SCR tank cover. Over time, contamination (i.e. sand, dirt) on the SCR/AWD harness may cause wear on the harness wiring and insulation due to vibrations of the SCR tank cover. In the worst-case scenario, the electrical circuits in the wiring harness can be disconnected with the MIL/SCR/4WD resulting in that the warning lights do not work properly. The product does not comply with Regulation (EU) 2018/858
-
28.1.2022: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi AM039A
Koskee autoja, jotka on valmistettu 18.10.2017 ja 2.10.2018 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The impeller in the low-pressure fuel pump may become deformed causing fuel pomping failure. This may result in the engine no start and/or stall, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of Motor Vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
24.12.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi AJ046CIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Long-term exposure to humidity may cause the module of the passenger frontal airbag to explode. This may lead the airbag to inflate inappropriately in the event of a crash, releasing metal fragments. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
5.6.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi AL006AIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to inappropriate material, the sealing gasket attached to the wiring connector of the LED running and position lights can release sulfur, corroding the circuit that is controlling the LED lights. As a result, the circuit may lose continuity causing the lights to flicker or fail to illuminate, increasing the risk of an accident.
CX-5 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 59 autoa
- 2025 8 autoa
- 2024 66 autoa
- 2023 59 autoa
- 2022 85 autoa
- 2021 95 autoa
- 2020 57 autoa
- 2019 168 autoa · hylätty 5,0 %
- 2018 229 autoa · hylätty 5,8 %
- 2017 287 autoa · hylätty 5,3 %
- 2016 231 autoa · hylätty 12,7 %
- 2015 282 autoa · hylätty 14,5 %
- 2014 417 autoa · hylätty 16,3 %
- 2013 416 autoa · hylätty 20,7 %
- 2012 204 autoa · hylätty 27,7 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske CX-5 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Mazda CX-5
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.