Hyppää sisältöön
Mazda logo Mazda · automalli

Mazda Mazda2

Tällä sivulla on Mazda Mazda2 -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 4 098 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 11,5 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana bensiini.

Mallin historia Wikipediassa

Mazda Mazda2
Kuva: © M 93, CC BY-SA 3.0 de, Wikimedia Commons. Kuvan auto voi olla eri sukupolvea tai varustelua.
Liikenteessä
4 098
Keski-ikä
11,5 v
Ajomäärä keskimäärin
135 976 km
Yleisin käyttövoima
Bensiini
77 % autoista

Miten Mazda2 vertautuu muihin

  • Ajomäärä: Mazda Mazda2 -autoilla on ajettu keskimäärin 33 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
  • Yleisyys: Mazda2 on 19. yleisin malli 63 mallin joukossa luokassa pieni auto (B).
  • Ikä: Autot ovat keskimäärin 2,1 vuotta uudempia kuin luokan autot (13,6 v).

Moottorit, vaihteistot ja mitat

Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Mazda2 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 38 % autoista on automaattivaihteisia ja 1 % polttomoottoreista on ahdettuja.

Vaihteisto
38 %
automaatteja, 62 % käsivalintaisia
Teho
66 kW
90 hv tyypillisesti, valtaosa 55-75 kW
Kokonaismassa
1 505 kg
mediaani, käyttövoimaveron peruste
Mitat
3,94 m
pituus · leveys 1,70 m · korkeus 1,50 m
Hybridit
22 %
0 % ladattavia, 22 % tavallisia hybridejä

Yleisimmät moottorikoot

  • 1,5 l 63 %
  • 1,3 l 26 %
  • 1,4 l 9 %
  • 1,2 l 1 %

Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.

Missä Mazda2 on yleisin

Etelä-Karjala erottuu: siellä Mazda2 on suhteessa 1,6 kertaa yleisempi kuin koko maassa.

Maakunta Autoja Kaikkiin autoihin
Uusimaa 1 300 17 % yleisempi
Varsinais-Suomi 486 29 % yleisempi
Pirkanmaa 365 7 % harvinaisempi
Pohjois-Pohjanmaa 215 30 % harvinaisempi
Satakunta 192 7 % yleisempi
Kymenlaakso 192 48 % yleisempi

Mazda2 väreittäin

Yleisin väri on punainen (30 %).

  • Punainen 30 % (kaikki autot 12 %)
  • Harmaa 23 % (kaikki autot 22 %)
  • Sininen 15 % (kaikki autot 13 %)
  • Valkoinen 14 % (kaikki autot 17 %)
  • Musta 10 % (kaikki autot 17 %)
  • Vihreä 5 % (kaikki autot 3 %)
Liikenteessä käyttöönottovuoden mukaan
19741 autoa
19871 autoa
19901 autoa
19913 autoa
19932 autoa
19943 autoa
19983 autoa
19994 autoa
20004 autoa
20011 autoa
20021 autoa
200365 autoa
200459 autoa
200540 autoa
2006131 autoa
2007124 autoa
2008635 autoa
2009240 autoa
2010257 autoa
2011227 autoa
201277 autoa
201340 autoa
20144 autoa
2015193 autoa
2016224 autoa
2017164 autoa
2018322 autoa
2019307 autoa
202060 autoa
202136 autoa
2022134 autoa
2023306 autoa
2024230 autoa
2025176 autoa
202623 autoa

Käyttövoimat

  • Bensiini 3 158 (77 %)
  • Hybridi 917 (22 %)
  • Diesel 23 (1 %)

Tyypillinen ajomäärä iän mukaan

Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Mazda2 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.

Ajomäärä keskimäärin, km (ikä vuosina)
448 728 km
543 815 km
660 388 km
767 482 km
888 741 km
991 706 km
10105 714 km
11124 165 km
13124 449 km
14128 241 km
15146 086 km
16159 181 km
17179 085 km
18185 096 km
19183 794 km
20181 245 km
21171 785 km
22194 904 km
23197 694 km
5 v
43 815 km8 763 km/v
10 v
105 714 km10 571 km/v
15 v
146 086 km9 739 km/v
20 v
181 245 km9 062 km/v

Mihin Mazda2 kaatuu katsastuksessa

Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 2,3 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa jarrujärjestelmät vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (8,1 vs. 15,3 sataa katsastusta kohden).

Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta

Mazda2 Saman ikäiset

  • Akselistot, pyörät ja jousitus 24,6 / 21,4
  • Jarrujärjestelmät 8,1 / 15,3
  • Ohjauslaitteet 7,8 / 3,4
  • Alusta ja kori 7,8 / 6,0
  • Ympäristöhaitat 3,8 / 5,5
  • Muut laitteet ja varusteet 1,2 / 1,1
  • Valaisimet ja sähkölaitteet 0,8 / 1,0
  • Koeajo ja näkyvyys 0,4 / 0,7

Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.

Tarkistuslista

Tarkistuta nämä ennen katsastusta

  1. 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
  2. 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
  3. 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Muistuta ennen katsastusta

Katsastushistoria vuosimalleittain

9 vuosimallia 13:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.

Vuosimalli Hylättyjä Saman vuoden autot Katsastuksia
2003 24,0 % 35,0 % 125
2004 21,0 % 31,1 % 105
2006 33,1 % 43,1 % 148
2007 39,9 % 41,2 % 143
2008 45,5 % 39,7 % 662
2009 46,8 % 35,9 % 263
2010 37,5 % 33,2 % 261
2011 39,9 % 29,8 % 238
2015 14,9 % 17,8 % 194
2016 10,5 % 17,4 % 190
2017 6,4 % 12,5 % 141
2018 5,0 % 9,5 % 242
2019 2,8 % 10,7 % 283

Traficomin katsastustilasto 2025.

Mazda2 takaisinkutsut

EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 6 Mazda Mazda2 -mallia koskevaa takaisinkutsua. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.

  • 1.4.2022: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi AG014A
    Vian kuvaus (englanniksi)

    Corrosion of the tailgate shock absorber may lead to its breaking. This may result in sudden opening of the tailgate and pieces of luggage falling onto the road, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 1.4.2022: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi AF071A

    Koskee autoja, jotka on valmistettu 19.12.2012 ja 2.12.2015 välillä.

    Vian kuvaus (englanniksi)

    The nut and the lower screw fixing the damper to the steering knuckle could become loose, leading to its detachment. This could lead to a loss of control over the vehicle or to impaired driving stability, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 28.1.2022: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi AM039A

    Koskee autoja, jotka on valmistettu 18.10.2017 ja 2.10.2018 välillä.

    Vian kuvaus (englanniksi)

    The impeller in the low-pressure fuel pump may become deformed causing fuel pomping failure. This may result in the engine no start and/or stall, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of Motor Vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 18.1.2019: Palovaara ja loukkaantumisvaara
    Vian kuvaus (englanniksi)

    The high-pressure fuel pipe may be damaged through contact with other components. This could cause a fuel leak, creating an increased risk of fire and/or accident.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 14.9.2018: Palovaara
    Vian kuvaus (englanniksi)

    The engine control unit of the direct-current converter may be defective. This could result in a short circuit and damage of the converter, which can lead to a fire.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 8.7.2016: Loukkaantumisvaara
    Vian kuvaus (englanniksi)

    null The screw connection between the stub axle and the shock absorber may come loose. As a result, the vehicle may no longer be steerable.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa

Mazda2 vuosimalleittain

Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.

Muita malleja samasta luokasta

Laske Mazda2 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.

Muistutus: Mazda Mazda2

Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.

Käytämme evästeitä. Sivusto käyttää välttämättömiä evästeitä toiminnallisuuteen. Emme käytä markkinointi- tai seurantaevästeitä ilman lupaasi. Lue lisää .