Mercedes-Benz · automalli
Mercedes-Benz CLS
Tällä sivulla on Mercedes-Benz CLS -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 2 268 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 15,3 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana diesel.
- Liikenteessä
- 2 268
- Keski-ikä
- 15,3 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 235 272 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 66 % autoista
Miten CLS vertautuu muihin
- Ajomäärä: Mercedes-Benz CLS -autoilla on ajettu keskimäärin 4 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: CLS on 11. yleisin malli 51 mallin joukossa luokassa suuri (E/F).
- Ikä: Autot ovat suunnilleen yhtä vanhoja kuin luokan autot keskimäärin (15,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista CLS -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 100 % autoista on automaattivaihteisia ja 80 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 100 %
- automaatteja, 0 % käsivalintaisia
- Teho
- 195 kW
- 265 hv tyypillisesti, valtaosa 150-270 kW
- Kokonaismassa
- 2 300 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,97 m
- pituus · leveys 1,88 m · korkeus 1,42 m
- Hybridit
- 4 %
- 0 % ladattavia, 4 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
3,0 l 53 %
-
3,5 l 19 %
-
2,1 l 14 %
-
5,0 l 4 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä CLS on yleisin
Pirkanmaa erottuu: siellä CLS on suhteessa 1,3 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 517 | 16 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 282 | 31 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 214 | 26 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 195 | 6 % harvinaisempi |
| Etelä-Pohjanmaa | 121 | 28 % yleisempi |
| Pohjois-Savo | 114 | 10 % yleisempi |
CLS väreittäin
Yleisin väri on musta (34 %).
-
Musta 34 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 31 % (kaikki autot 22 %)
-
Valkoinen 11 % (kaikki autot 17 %)
-
Hopea 9 % (kaikki autot 7 %)
-
Punainen 6 % (kaikki autot 12 %)
-
Ruskea tai beige 5 % (kaikki autot 6 %)
| 2004 | 62 autoa |
|---|---|
| 2005 | 287 autoa |
| 2006 | 213 autoa |
| 2007 | 145 autoa |
| 2008 | 120 autoa |
| 2009 | 37 autoa |
| 2010 | 8 autoa |
| 2011 | 333 autoa |
| 2012 | 224 autoa |
| 2013 | 274 autoa |
| 2014 | 144 autoa |
| 2015 | 190 autoa |
| 2016 | 59 autoa |
| 2017 | 35 autoa |
| 2018 | 71 autoa |
| 2019 | 40 autoa |
| 2020 | 15 autoa |
| 2021 | 4 autoa |
| 2022 | 6 autoa |
| 2023 | 1 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 1 503 (66 %)
-
Bensiini 686 (30 %)
-
Hybridi 79 (3 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä CLS -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 7 | 115 127 km |
|---|---|
| 8 | 125 986 km |
| 9 | 162 374 km |
| 10 | 199 958 km |
| 11 | 217 161 km |
| 12 | 230 903 km |
| 13 | 247 919 km |
| 14 | 246 575 km |
| 15 | 239 974 km |
| 17 | 243 533 km |
| 18 | 266 202 km |
| 19 | 264 143 km |
| 20 | 268 540 km |
| 21 | 239 888 km |
| 22 | 249 748 km |
- 10 v
- 199 958 km19 996 km/v
- 15 v
- 239 974 km15 998 km/v
- 20 v
- 268 540 km13 427 km/v
Mihin CLS kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 2,1 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (1,9 vs. 6,3 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
CLS Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 22,8 / 21,7
-
Jarrujärjestelmät 12,1 / 16,7
-
Ohjauslaitteet 7,8 / 3,8
-
Ympäristöhaitat 5,0 / 6,2
-
Alusta ja kori 1,9 / 6,3
-
Koeajo ja näkyvyys 1,8 / 0,7
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 1,1 / 1,0
-
Muut laitteet ja varusteet 0,5 / 1,1
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Katsastushistoria vuosimalleittain
6 vuosimallia 9:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2005 | 43,9 % | 44,3 % | 303 |
| 2006 | 41,6 % | 43,1 % | 257 |
| 2007 | 37,9 % | 41,2 % | 161 |
| 2008 | 39,2 % | 39,7 % | 143 |
| 2011 | 30,0 % | 29,8 % | 367 |
| 2012 | 22,0 % | 26,8 % | 241 |
| 2013 | 24,7 % | 23,6 % | 292 |
| 2014 | 17,1 % | 20,0 % | 146 |
| 2015 | 21,7 % | 17,8 % | 198 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
CLS takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 71 Mercedes-Benz CLS -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 5 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
14.2.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 4692110
Koskee autoja, jotka on valmistettu 10.11.2023 ja 13.3.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The steering wheel height adjustment may not be correctly fastened. In the case of a frontal crash, the fastening of the steering wheel height adjustment may not withstand the impact. This can have a negative impact on the severity of the driver's injuries in the event of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
20.12.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 4694207
Koskee autoja, jotka on valmistettu 3.11.2010 ja 7.11.2016 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The three aluminium screws of the steering box may corrode due to exposure to spray water and aggressive road-grit (salt) used for melting ice. Advanced corrosion could weaken the screws, leading to potential breakage during manoeuvring or parking. If all fixing screws fail, the power-assisted steering could detach, resulting in a loss of power steering and an increased risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
2.8.2024: Palovaara Valmistajan koodi 15950031595004
Koskee autoja, jotka on valmistettu 7.6.2017 ja 20.4.2022 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The electrical connector of the transmission wiring harness may not have been correctly processed. This can lead to water entering the connector, which could cause short circuit and can create a thermal overload of the connector when the vehicle is parked, causing the risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
2.8.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 5497604
Koskee autoja, jotka on valmistettu 3.12.2020 ja 2.8.2021 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The software of the airbag control module may be faulty. In the event of an accident, this can lead the active bonnet system not to be activated properly. This increases the risk of injury to other road users. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
1.3.2024: Ympäristöhaitta ja palovaara Valmistajan koodi 5491318
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.7.2021 ja 6.4.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The 48V ground cable bolt in the engine compartment may be incorrectly secured. This could increase electrical transition resistance at the point of connection. As a result, the high electrical currents that can flow through this connection could increase the temperature, increasing the risk of fire. Furthermore, the 48V electrical power supply failure may increase exhaust emissions. This could have a negative impact on the environment. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
15.9.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 5496333
Koskee autoja, jotka on valmistettu 8.2.2022 ja 20.3.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The exit warning function, which warns car occupants not to open doors when traffic is approaching, may malfunction. This creates a risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
CLS vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2023 1 autoa
- 2022 6 autoa
- 2021 4 autoa
- 2020 15 autoa
- 2019 40 autoa
- 2018 71 autoa
- 2017 35 autoa
- 2016 59 autoa
- 2015 190 autoa · hylätty 21,7 %
- 2014 144 autoa · hylätty 17,1 %
- 2013 274 autoa · hylätty 24,7 %
- 2012 224 autoa · hylätty 22,0 %
- 2011 333 autoa · hylätty 30,0 %
- 2010 8 autoa
- 2009 37 autoa
- 2008 120 autoa · hylätty 39,2 %
- 2007 145 autoa · hylätty 37,9 %
- 2006 213 autoa · hylätty 41,6 %
- 2005 287 autoa · hylätty 43,9 %
- 2004 62 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske CLS -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Mercedes-Benz CLS
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.