Mercedes-Benz · automalli
Mercedes-Benz GLC
Suomen liikenteessä on 12 535 Mercedes-Benz GLC -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 6,0 vuotta. Yleisin käyttövoima on hybridi (67 %).
- Liikenteessä
- 12 535
- Keski-ikä
- 6,0 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 127 853 km
- Yleisin käyttövoima
- Hybridi
- 67 % autoista
Miten GLC vertautuu muihin
- Ajomäärä: Mercedes-Benz GLC -autoilla on ajettu keskimäärin 10 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: GLC on 9. yleisin malli 103 mallin joukossa luokassa keskikokoinen katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 2,1 vuotta uudempia kuin luokan autot (8,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista GLC -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 100 % autoista on automaattivaihteisia ja 100 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 100 %
- automaatteja, 0 % käsivalintaisia
- Teho
- 150 kW
- 204 hv tyypillisesti, valtaosa 125-155 kW
- Kokonaismassa
- 2 610 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,68 m
- pituus · leveys 1,93 m · korkeus 1,66 m
- Hybridit
- 67 %
- 65 % ladattavia, 1 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
2,0 l 75 %
-
2,1 l 24 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä GLC on yleisin
Suhteessa muihin autoihin GLC on yleisin maakunnassa Uusimaa: siellä sen osuus autokannasta on 1,3-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 4 560 | 34 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 1 215 | yhtä yleinen |
| Varsinais-Suomi | 1 112 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 885 | 6 % harvinaisempi |
| Keski-Suomi | 520 | 16 % harvinaisempi |
| Päijät-Häme | 460 | yhtä yleinen |
GLC väreittäin
Yleisin väri on musta (32 %).
-
Musta 32 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 32 % (kaikki autot 22 %)
-
Valkoinen 20 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 9 % (kaikki autot 13 %)
-
Punainen 5 % (kaikki autot 12 %)
-
Hopea 2 % (kaikki autot 7 %)
| 2015 | 365 autoa |
|---|---|
| 2016 | 1 099 autoa |
| 2017 | 2 150 autoa |
| 2018 | 1 475 autoa |
| 2019 | 500 autoa |
| 2020 | 1 786 autoa |
| 2021 | 1 429 autoa |
| 2022 | 708 autoa |
| 2023 | 852 autoa |
| 2024 | 875 autoa |
| 2025 | 526 autoa |
| 2026 | 770 autoa |
Käyttövoimat
-
Hybridi 8 352 (67 %)
-
Diesel 3 454 (28 %)
-
Sähkö 574 (5 %)
-
Bensiini 155 (1 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä GLC -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 1 | 17 418 km |
|---|---|
| 2 | 25 192 km |
| 3 | 26 636 km |
| 4 | 75 487 km |
| 5 | 81 176 km |
| 6 | 101 108 km |
| 7 | 124 180 km |
| 8 | 137 420 km |
| 9 | 160 790 km |
| 10 | 198 005 km |
| 11 | 207 953 km |
- 3 v
- 26 636 km8 879 km/v
- 5 v
- 81 176 km16 235 km/v
- 10 v
- 198 005 km19 801 km/v
Mihin GLC kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa akselistot, pyörät ja jousitus on 1,5 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,1 vs. 1,2 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
GLC Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 14,3 / 9,4
-
Ympäristöhaitat 1,8 / 1,7
-
Jarrujärjestelmät 0,8 / 4,0
-
Ajoneuvon tunnistus 0,7 / 0,5
-
Koeajo ja näkyvyys 0,5 / 0,5
-
Muut laitteet ja varusteet 0,2 / 0,3
-
Lisätarkastukset 0,1 / 0,2
-
Ohjauslaitteet 0,1 / 1,2
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
- 3 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
Katsastushistoria vuosimalleittain
2 vuosimallia 7:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2015 | 24,3 % | 17,8 % | 370 |
| 2016 | 23,6 % | 17,4 % | 781 |
| 2017 | 22,3 % | 17,2 % | 865 |
| 2018 | 14,7 % | 12,6 % | 721 |
| 2019 | 12,1 % | 10,7 % | 397 |
| 2020 | 5,7 % | 11,4 % | 332 |
| 2021 | 4,6 % | 8,2 % | 1 222 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
GLC takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 57 Mercedes-Benz GLC -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 11 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
12.6.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 4090105
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.11.2022 ja 4.12.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The wheel bolts were not tightened in accordance with the torque specifications. The bolts and the wheel assembly could detach while the vehicle is in motion, increasing the risk of accidents. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
26.9.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 4691007
Koskee autoja, jotka on valmistettu 2.3.2022 ja 23.7.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A manufacturing defect in the steering coupling may lead to loosen mechanical connection between the steering wheel and the steering box, leading to a loss of steering and increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
8.8.2025: Palovaara Valmistajan koodi 5491321
Koskee autoja, jotka on valmistettu 5.2.2024 ja 5.6.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Specific 12V and 48V ground connection bolts may have been secured with incorrect torque, which may lead to the wiring harnesses being not properly secured. As a result the electrical resistance at the connection points could increase. The temperature may therefore rise in this area, leading to fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
4.7.2025: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 8297014, 8297015
Koskee autoja, jotka on valmistettu 31.1.2023 ja 17.10.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
An improperly reworked fuse box may lead to breaks in contact or incorrect fuse ratings. Therefore, systems connected to the fuse could fail, including the vehicle losing drive without warning as well as the restraint systems or the instrument cluster being compromised. This could lead to injury or fire. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
14.2.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 3594808
Koskee autoja, jotka on valmistettu 12.8.2024 ja 2.12.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The welding of mounting brackets on rear axle carriers may break while driving, which can lead the bracket to become detached from the rear axle carrier. This can result in an impairment of the wheel guidance and driving stability, increasing the risk of accident and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
31.1.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 3390028
Koskee autoja, jotka on valmistettu 18.1.2024 ja 22.1.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The durability of the integral carrier might be affected over the lifetime of the vehicle. This can affect the controllability of the vehicle, increasing the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
GLC vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 770 autoa
- 2025 526 autoa
- 2024 875 autoa
- 2023 852 autoa
- 2022 708 autoa
- 2021 1 429 autoa · hylätty 4,6 %
- 2020 1 786 autoa · hylätty 5,7 %
- 2019 500 autoa · hylätty 12,1 %
- 2018 1 475 autoa · hylätty 14,7 %
- 2017 2 150 autoa · hylätty 22,3 %
- 2016 1 099 autoa · hylätty 23,6 %
- 2015 365 autoa · hylätty 24,3 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske GLC -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
GLC listoilla
- Luotettavimmat 5-vuotiaat autot (sija 16)
Muistutus: Mercedes-Benz GLC
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.