Mini · automalli
Mini Countryman
Suomen liikenteessä on 2 104 Mini Countryman -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 7,3 vuotta. Yleisin käyttövoima on hybridi (74 %).
- Liikenteessä
- 2 104
- Keski-ikä
- 7,3 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 103 158 km
- Yleisin käyttövoima
- Hybridi
- 74 % autoista
Miten Countryman vertautuu muihin
- Ajomäärä: Mini Countryman -autoilla on ajettu keskimäärin 19 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Countryman on 38. yleisin malli 103 mallin joukossa luokassa keskikokoinen katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 0,8 vuotta uudempia kuin luokan autot (8,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Countryman -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 91 % autoista on automaattivaihteisia ja 97 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 91 %
- automaatteja, 9 % käsivalintaisia
- Teho
- 100 kW
- 136 hv tyypillisesti, valtaosa 92-105 kW
- Kokonaismassa
- 2 270 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,30 m
- pituus · leveys 1,82 m · korkeus 1,56 m
- Hybridit
- 74 %
- 74 % ladattavia, 1 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,5 l 81 %
-
1,6 l 13 %
-
2,0 l 7 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Countryman on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Countryman on yleisin maakunnassa Uusimaa: siellä sen osuus autokannasta on 2,2-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 1 255 | 120 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 155 | 19 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 150 | 25 % harvinaisempi |
| Päijät-Häme | 74 | 6 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 62 | 61 % harvinaisempi |
| Keski-Suomi | 56 | 46 % harvinaisempi |
Countryman väreittäin
Yleisin väri on musta (22 %). Vihreä on tällä mallilla 5,1 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Musta 22 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 21 % (kaikki autot 22 %)
-
Vihreä 17 % (kaikki autot 3 %)
-
Valkoinen 12 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 11 % (kaikki autot 13 %)
-
Punainen 9 % (kaikki autot 12 %)
| 2010 | 27 autoa |
|---|---|
| 2011 | 139 autoa |
| 2012 | 104 autoa |
| 2013 | 46 autoa |
| 2014 | 3 autoa |
| 2017 | 193 autoa |
| 2018 | 371 autoa |
| 2019 | 347 autoa |
| 2020 | 244 autoa |
| 2021 | 229 autoa |
| 2022 | 114 autoa |
| 2023 | 90 autoa |
| 2024 | 78 autoa |
| 2025 | 82 autoa |
| 2026 | 37 autoa |
Käyttövoimat
-
Hybridi 1 561 (74 %)
-
Bensiini 212 (10 %)
-
Diesel 185 (9 %)
-
Sähkö 145 (7 %)
-
Kaasu 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Countryman -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 54 368 km |
|---|---|
| 5 | 57 797 km |
| 6 | 77 872 km |
| 7 | 90 500 km |
| 8 | 99 979 km |
| 9 | 116 330 km |
| 13 | 178 239 km |
| 14 | 185 081 km |
| 15 | 188 823 km |
| 16 | 210 455 km |
- 5 v
- 57 797 km11 559 km/v
- 15 v
- 188 823 km12 588 km/v
Mihin Countryman kaatuu katsastuksessa
Vikakohteiden jakauma on lähellä saman ikäisten autojen keskiarvoa. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,5 vs. 1,8 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Countryman Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 4,1 / 10,7
-
Jarrujärjestelmät 2,2 / 5,9
-
Ympäristöhaitat 1,5 / 2,0
-
Ajoneuvon tunnistus 0,7 / 0,5
-
Lisätarkastukset 0,7 / 0,2
-
Ohjauslaitteet 0,5 / 1,8
-
Muut laitteet ja varusteet 0,2 / 0,4
-
Koeajo ja näkyvyys 0,1 / 0,4
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
7 vuosimallia 7:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2011 | 19,1 % | 29,8 % | 152 |
| 2012 | 15,0 % | 26,8 % | 107 |
| 2017 | 7,9 % | 12,5 % | 126 |
| 2018 | 5,7 % | 12,6 % | 192 |
| 2019 | 4,5 % | 10,7 % | 243 |
| 2020 | 1,1 % | 6,8 % | 176 |
| 2021 | 2,5 % | 8,2 % | 201 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Countryman takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 14 Mini Countryman -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 7 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
5.12.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 007287020000728802000072890200
Koskee autoja, jotka on valmistettu 5.8.2025 ja 23.9.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The seatbelts in the second row may not have been manufactured correctly and could cause the car-sensitivity sensors to fail. This could reduce the protective effect of the seatbelts and lead to injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
10.10.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0072830200, 0072820200, 0072810200
Koskee autoja, jotka on valmistettu 18.6.2025 ja 25.8.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The seat belts of the car were not manufactured correctly. In the event of a collision or accident, the restraint function of the seat belts may be reduced and may not provide the necessary protection. As a result, there may be an increased risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
22.8.2025: Palovaara Valmistajan koodi 0061250900, 0061260900
Koskee autoja, jotka on valmistettu 19.6.2025 ja 25.6.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Faulty screwing of the ground cable can increase the contact resistance which could lead to heating of the screw connection. Moreover, this can potentially damage the Power Control Unit (PCU), increasing the risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
23.5.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0072690200
Koskee autoja, jotka on valmistettu 19.5.2023 ja 28.6.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The front end may not be correctly bolted to the engine subframe. If one of the bolts has not been properly tightened and becomes detached, vehicle safety may be compromised in the event of a frontal collision. In this event, there may be an increased risk of injury. Moreover, a detached bolt can pose a risk of accident to the following traffic. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
10.1.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0034950200
Koskee autoja, jotka on valmistettu 12.12.2023 ja 26.8.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The hollow shaft of the servomotor has been welded incorrectly. The weld may not be able to withstand high braking pressure build-up and may break. In this case, the reduced braking performance requires greater force and the braking distance may increase. In addition, the ABS and DSC brake control systems are not assisted. This increases the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of Motor Vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
2.8.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0052210200
Koskee autoja, jotka on valmistettu 30.4.2024 ja 7.5.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The seat recliner adjuster may not be correctly welded, which could cause the backrest not to lock. If it doesn't lock, the seatback might not stay secure in a collision, increasing the risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Countryman vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 37 autoa
- 2025 82 autoa
- 2024 78 autoa
- 2023 90 autoa
- 2022 114 autoa
- 2021 229 autoa · hylätty 2,5 %
- 2020 244 autoa · hylätty 1,1 %
- 2019 347 autoa · hylätty 4,5 %
- 2018 371 autoa · hylätty 5,7 %
- 2017 193 autoa · hylätty 7,9 %
- 2014 3 autoa
- 2013 46 autoa
- 2012 104 autoa · hylätty 15,0 %
- 2011 139 autoa · hylätty 19,1 %
- 2010 27 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Countryman -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Countryman listoilla
- Luotettavimmat hybridiautot (sija 13)
- Luotettavimmat dieselautot (sija 5)
- Luotettavimmat bensiiniautot (sija 14)
Muistutus: Mini Countryman
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.