Mitsubishi · automalli
Mitsubishi Colt
Suomen liikenteessä on 1 768 Mitsubishi Colt -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 16,7 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (95 %).
- Liikenteessä
- 1 768
- Keski-ikä
- 16,7 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 178 333 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 95 % autoista
Miten Colt vertautuu muihin
- Ajomäärä: Mitsubishi Colt -autoilla on ajettu keskimäärin 31 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Colt on 26. yleisin malli 63 mallin joukossa luokassa pieni auto (B).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 3,1 vuotta vanhempia kuin luokan autot (13,6 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Colt -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 10 % autoista on automaattivaihteisia ja 25 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 10 %
- automaatteja, 90 % käsivalintaisia
- Teho
- 70 kW
- 95 hv tyypillisesti, valtaosa 55-70 kW
- Kokonaismassa
- 1 460 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 3,87 m
- pituus · leveys 1,70 m · korkeus 1,55 m
- Hybridit
- 5 %
- 0 % ladattavia, 5 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,3 l 55 %
-
1,0 l 15 %
-
1,1 l 14 %
-
1,5 l 7 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Colt on yleisin
Kanta-Häme erottuu: siellä Colt on suhteessa 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 461 | yhtä yleinen |
| Pirkanmaa | 182 | 8 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 178 | 10 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 129 | yhtä yleinen |
| Kanta-Häme | 90 | 51 % yleisempi |
| Satakunta | 81 | 5 % yleisempi |
Colt väreittäin
Yleisin väri on punainen (39 %).
-
Punainen 39 % (kaikki autot 12 %)
-
Harmaa 24 % (kaikki autot 22 %)
-
Sininen 14 % (kaikki autot 13 %)
-
Musta 12 % (kaikki autot 17 %)
-
Valkoinen 9 % (kaikki autot 17 %)
-
Vihreä 1 %
| 1976 | 2 autoa |
|---|---|
| 1977 | 7 autoa |
| 1978 | 2 autoa |
| 1979 | 7 autoa |
| 1980 | 5 autoa |
| 1981 | 4 autoa |
| 1982 | 5 autoa |
| 1983 | 2 autoa |
| 1984 | 3 autoa |
| 1986 | 2 autoa |
| 1987 | 6 autoa |
| 1988 | 12 autoa |
| 1989 | 22 autoa |
| 1990 | 5 autoa |
| 1991 | 10 autoa |
| 1992 | 11 autoa |
| 1993 | 3 autoa |
| 1994 | 3 autoa |
| 1995 | 5 autoa |
| 1996 | 3 autoa |
| 1998 | 1 autoa |
| 1999 | 14 autoa |
| 2000 | 14 autoa |
| 2001 | 2 autoa |
| 2003 | 1 autoa |
| 2004 | 56 autoa |
| 2005 | 224 autoa |
| 2006 | 208 autoa |
| 2007 | 121 autoa |
| 2008 | 311 autoa |
| 2009 | 150 autoa |
| 2010 | 117 autoa |
| 2011 | 66 autoa |
| 2012 | 11 autoa |
| 2013 | 1 autoa |
| 2023 | 3 autoa |
| 2024 | 192 autoa |
| 2025 | 88 autoa |
| 2026 | 69 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 1 673 (95 %)
-
Hybridi 94 (5 %)
-
Diesel 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Colt -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 15 | 148 545 km |
|---|---|
| 16 | 164 244 km |
| 17 | 172 663 km |
| 18 | 173 580 km |
| 19 | 182 389 km |
| 20 | 185 626 km |
| 21 | 201 063 km |
| 22 | 209 816 km |
| 37 | 201 565 km |
- 15 v
- 148 545 km9 903 km/v
- 20 v
- 185 626 km9 281 km/v
Mihin Colt kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa muut laitteet ja varusteet on 2,0 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (5,7 vs. 11,0 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Colt Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 16,6 / 22,6
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 15,2 / 27,0
-
Ympäristöhaitat 10,3 / 9,1
-
Alusta ja kori 5,7 / 11,0
-
Ohjauslaitteet 4,7 / 4,5
-
Muut laitteet ja varusteet 3,1 / 1,6
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 1,4 / 1,3
-
Koeajo ja näkyvyys 1,3 / 0,9
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
6 vuosimallia 6:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2005 | 39,0 % | 44,3 % | 254 |
| 2006 | 33,9 % | 43,1 % | 236 |
| 2007 | 38,6 % | 41,2 % | 140 |
| 2008 | 27,5 % | 39,7 % | 342 |
| 2009 | 27,7 % | 35,9 % | 166 |
| 2010 | 30,3 % | 33,2 % | 119 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Colt takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 8 Mitsubishi Colt -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 3 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
18.9.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R30447Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
An anomaly in the tightening process may result in insufficient tightening of the ball joint nuts of the front lower control arm. This can cause abnormal clicking or knocking noises while driving, particularly during braking or turning. Over time, the connection between the wheel and the vehicle frame may loosen or be lost, which could cause the vehicle to veer off course and increase the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
13.3.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0F30
Koskee autoja, jotka on valmistettu 18.10.2025 ja 20.10.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The tightening of the ball joint nuts of the front lower control arm may be insufficient due to a processing defect. The first signs thereof are an abnormal noise (clicking and/or knocking sounds) detected at low mileage. One of the connections between the wheel and the frame of the vehicle may be lost, which could cause the vehicle to veer off course, leading to accidents. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
10.11.2023: Palovaara Valmistajan koodi 0E5T0E5UIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Incorrect welding of the liquefied petroleum gas (LPG) tank may lead to the release of gas into the passenger compartment, creating a risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
23.6.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0E44
Koskee autoja, jotka on valmistettu 27.12.2022 ja 14.1.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
An anchor point may be faulty and can cause the left rear seat back restraint system to fail. In case of an accident or hard braking, this increases the risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
18.6.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi ENL-21-013-SRIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The NADI (non-azide driver inflator) type airbag may have improper sealing that could allow moisture to enter into the propellant.If the propellant afterwards dries out, it could lead to decreased density resulting in a too high burn rate. Consequently the airbag may not deploy as designed and provide less protection, increasing the risk of injury. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
21.2.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0D7KIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The stop switch which controls the operation of the automatic gear selection lever may not function properly. As a result, it may not prevent the gearbox from switching from ‘P’ to ‘R’ when the brake pedal is not pressed, increasing the risk of an accident.
Colt vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 69 autoa
- 2025 88 autoa
- 2024 192 autoa
- 2023 3 autoa
- 2013 1 autoa
- 2012 11 autoa
- 2011 66 autoa
- 2010 117 autoa · hylätty 30,3 %
- 2009 150 autoa · hylätty 27,7 %
- 2008 311 autoa · hylätty 27,5 %
- 2007 121 autoa · hylätty 38,6 %
- 2006 208 autoa · hylätty 33,9 %
- 2005 224 autoa · hylätty 39,0 %
- 2004 56 autoa
- 2003 1 autoa
- 2001 2 autoa
- 2000 14 autoa
- 1999 14 autoa
- 1998 1 autoa
- 1996 3 autoa
- 1995 5 autoa
- 1994 3 autoa
- 1993 3 autoa
- 1992 11 autoa
- 1991 10 autoa
- 1990 5 autoa
- 1989 22 autoa
- 1988 12 autoa
- 1987 6 autoa
- 1986 2 autoa
- 1984 3 autoa
- 1983 2 autoa
- 1982 5 autoa
- 1981 4 autoa
- 1980 5 autoa
- 1979 7 autoa
- 1978 2 autoa
- 1977 7 autoa
- 1976 2 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Colt -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Mitsubishi Colt
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.