Opel · automalli
Opel Corsa
Opel Corsa on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 13 458 autoa. Keskimäärin ne ovat 13,2 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 123 866 km.
- Liikenteessä
- 13 458
- Keski-ikä
- 13,2 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 123 866 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 92 % autoista
Miten Corsa vertautuu muihin
- Ajomäärä: Opel Corsa -autoilla on ajettu keskimäärin 34 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Corsa on 8. yleisin malli 63 mallin joukossa luokassa pieni auto (B).
- Ikä: Autot ovat suunnilleen yhtä vanhoja kuin luokan autot keskimäärin (13,6 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Corsa -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 26 % autoista on automaattivaihteisia ja 30 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 26 %
- automaatteja, 74 % käsivalintaisia
- Teho
- 66 kW
- 90 hv tyypillisesti, valtaosa 51-74 kW
- Kokonaismassa
- 1 625 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,02 m
- pituus · leveys 1,75 m · korkeus 1,48 m
- Hybridit
- 1 %
- 0 % ladattavia, 1 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,2 l 50 %
-
1,4 l 38 %
-
1,0 l 11 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Corsa on yleisin
Varsinais-Suomi erottuu: siellä Corsa on suhteessa 1,4 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 3 858 | 6 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 1 670 | 36 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 1 180 | 8 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 777 | 23 % harvinaisempi |
| Keski-Suomi | 602 | 10 % harvinaisempi |
| Kanta-Häme | 599 | 32 % yleisempi |
Corsa väreittäin
Yleisin väri on punainen (21 %).
-
Punainen 21 % (kaikki autot 12 %)
-
Valkoinen 20 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 14 % (kaikki autot 22 %)
-
Sininen 13 % (kaikki autot 13 %)
-
Hopea 11 % (kaikki autot 7 %)
-
Musta 9 % (kaikki autot 17 %)
| 1983 | 6 autoa |
|---|---|
| 1984 | 24 autoa |
| 1985 | 21 autoa |
| 1986 | 30 autoa |
| 1987 | 21 autoa |
| 1988 | 39 autoa |
| 1989 | 38 autoa |
| 1990 | 34 autoa |
| 1991 | 24 autoa |
| 1992 | 20 autoa |
| 1993 | 29 autoa |
| 1994 | 37 autoa |
| 1995 | 52 autoa |
| 1996 | 102 autoa |
| 1997 | 143 autoa |
| 1998 | 177 autoa |
| 1999 | 152 autoa |
| 2000 | 170 autoa |
| 2001 | 310 autoa |
| 2002 | 210 autoa |
| 2003 | 250 autoa |
| 2004 | 178 autoa |
| 2005 | 130 autoa |
| 2006 | 215 autoa |
| 2007 | 725 autoa |
| 2008 | 414 autoa |
| 2009 | 163 autoa |
| 2010 | 406 autoa |
| 2011 | 603 autoa |
| 2012 | 423 autoa |
| 2013 | 470 autoa |
| 2014 | 422 autoa |
| 2015 | 1 525 autoa |
| 2016 | 1 137 autoa |
| 2017 | 906 autoa |
| 2018 | 564 autoa |
| 2019 | 669 autoa |
| 2020 | 860 autoa |
| 2021 | 715 autoa |
| 2022 | 438 autoa |
| 2023 | 357 autoa |
| 2024 | 113 autoa |
| 2025 | 37 autoa |
| 2026 | 99 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 12 422 (92 %)
-
Sähkö 648 (5 %)
-
Diesel 240 (2 %)
-
Hybridi 147 (1 %)
-
Kaasu 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Corsa -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 2 | 2 669 km |
|---|---|
| 3 | 22 747 km |
| 4 | 53 545 km |
| 5 | 50 815 km |
| 6 | 68 261 km |
| 7 | 67 725 km |
| 8 | 85 324 km |
| 9 | 97 095 km |
| 10 | 112 514 km |
| 11 | 125 281 km |
| 12 | 121 821 km |
| 13 | 137 132 km |
| 14 | 139 969 km |
| 15 | 152 879 km |
| 16 | 163 948 km |
| 17 | 168 294 km |
| 18 | 175 622 km |
| 19 | 185 107 km |
| 20 | 174 488 km |
| 21 | 182 357 km |
| 22 | 175 268 km |
| 23 | 191 587 km |
| 24 | 190 052 km |
| 25 | 194 978 km |
| 26 | 167 218 km |
| 27 | 178 466 km |
| 28 | 193 041 km |
| 29 | 172 445 km |
| 30 | 184 430 km |
| 31 | 191 713 km |
| 32 | 183 898 km |
| 33 | 143 746 km |
| 34 | 37 318 km |
| 35 | 46 124 km |
| 36 | 55 086 km |
| 37 | 46 532 km |
| 38 | 57 000 km |
| 39 | 52 210 km |
| 40 | 51 839 km |
| 41 | 53 256 km |
| 42 | 54 350 km |
- 3 v
- 22 747 km7 582 km/v
- 5 v
- 50 815 km10 163 km/v
- 10 v
- 112 514 km11 251 km/v
- 15 v
- 152 879 km10 192 km/v
- 20 v
- 174 488 km8 724 km/v
Mihin Corsa kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ympäristöhaitat on 1,5 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (1,4 vs. 3,3 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Corsa Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 19,3 / 16,8
-
Jarrujärjestelmät 8,0 / 11,0
-
Ympäristöhaitat 5,8 / 3,8
-
Ohjauslaitteet 4,0 / 2,7
-
Alusta ja kori 1,4 / 3,3
-
Muut laitteet ja varusteet 0,6 / 0,8
-
Ajoneuvon tunnistus 0,5 / 0,6
-
Koeajo ja näkyvyys 0,4 / 0,6
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
12 vuosimallia 20:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 34,4 % | 36,4 % | 494 |
| 2003 | 39,0 % | 42,2 % | 356 |
| 2004 | 39,1 % | 43,7 % | 207 |
| 2005 | 44,4 % | 44,3 % | 153 |
| 2006 | 41,8 % | 43,1 % | 261 |
| 2007 | 37,8 % | 41,2 % | 828 |
| 2008 | 36,1 % | 39,7 % | 479 |
| 2009 | 29,3 % | 35,9 % | 184 |
| 2010 | 29,4 % | 33,2 % | 432 |
| 2011 | 28,1 % | 29,8 % | 638 |
| 2012 | 26,6 % | 26,8 % | 443 |
| 2013 | 26,7 % | 23,6 % | 491 |
| 2014 | 24,0 % | 20,0 % | 430 |
| 2015 | 26,3 % | 17,8 % | 1 554 |
| 2016 | 24,3 % | 17,4 % | 983 |
| 2017 | 23,7 % | 17,2 % | 152 |
| 2018 | 19,5 % | 12,6 % | 210 |
| 2019 | 14,1 % | 10,7 % | 618 |
| 2020 | 5,5 % | 6,8 % | 806 |
| 2021 | 7,6 % | 8,2 % | 669 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Corsa takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 100 Opel Corsa -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 46 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
23.10.2026: Palovaara Valmistajan koodi M6H
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.2.2026 ja 5.3.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The coolant used may not be compatible with the vehicle’s cooling system. Over time, this could cause corrosion, blockages, damage to hoses and joints, and coolant leaks, reducing cooling performance and potentially causing the engine or hybrid components to overheat and leading to reduced vehicle performance or loss of propulsion assistance. Moreover, a coolant leak could also cause an electrical short circuit in the system, increasing the risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
5.6.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi M4R
Koskee autoja, jotka on valmistettu 8.7.2025 ja 9.9.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The upper bolts on the lower suspension arm may not have been tightened correctly. This could cause the arm to loosen, creating a clicking noise at the front and potentially leading to loss of vehicle control, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
8.5.2026: Palovaara Valmistajan koodi M4S
Koskee autoja, jotka on valmistettu 20.3.2026 ja 19.3.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to a defect of the engine control unit (inverter) in the vehicles fitted with electric double clutch transmission (e-DCT), metallic soldering residues may cause an internal electric short-circuits. This could lead to continuous power supply and overheating due to a blocked relay and cause a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
27.3.2026: Palovaara Valmistajan koodi F60E
Koskee autoja, jotka on valmistettu 18.3.2024 ja 13.1.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
There is insufficient clearance (< 10 mm), between the tube of the petrol particulate filter and the terminal protection cap of the 48 V belt-driven starter alternator. In wet conditions, the insufficient clearance and contact between these components can lead to water infiltration, causing an electric arc which may trigger a thermal event, such as overheating. There is a risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
27.3.2026: Palovaara Valmistajan koodi GW6
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.2.2024 ja 13.1.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
There is insufficient clearance (< 10 mm), between the tube of the petrol particulate filter and the terminal protection cap of the 48 V belt-driven starter alternator. In wet conditions, the insufficient clearance and contact between these components can lead to water infiltration, causing an electric arc which may trigger a thermal event, such as overheating. There is a risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
20.3.2026: Palovaara Valmistajan koodi KV7
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.6.2023 ja 13.1.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The vehicle may have contact, or insufficient clearance (< 10 mm), between the petrol particulate filter pipe and the terminal protection cap of the 48 V belt starter generator. In wet conditions, the insufficient clearance and possible contact between these components can lead to water infiltration, causing an electric arc, that could trigger a thermal event, such as overheating, which may lead to fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Corsa vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 99 autoa
- 2025 37 autoa
- 2024 113 autoa
- 2023 357 autoa
- 2022 438 autoa
- 2021 715 autoa · hylätty 7,6 %
- 2020 860 autoa · hylätty 5,5 %
- 2019 669 autoa · hylätty 14,1 %
- 2018 564 autoa · hylätty 19,5 %
- 2017 906 autoa · hylätty 23,7 %
- 2016 1 137 autoa · hylätty 24,3 %
- 2015 1 525 autoa · hylätty 26,3 %
- 2014 422 autoa · hylätty 24,0 %
- 2013 470 autoa · hylätty 26,7 %
- 2012 423 autoa · hylätty 26,6 %
- 2011 603 autoa · hylätty 28,1 %
- 2010 406 autoa · hylätty 29,4 %
- 2009 163 autoa · hylätty 29,3 %
- 2008 414 autoa · hylätty 36,1 %
- 2007 725 autoa · hylätty 37,8 %
- 2006 215 autoa · hylätty 41,8 %
- 2005 130 autoa · hylätty 44,4 %
- 2004 178 autoa · hylätty 39,1 %
- 2003 250 autoa · hylätty 39,0 %
- 2002 210 autoa · hylätty 34,4 %
- 2001 310 autoa
- 2000 170 autoa
- 1999 152 autoa
- 1998 177 autoa
- 1997 143 autoa
- 1996 102 autoa
- 1995 52 autoa
- 1994 37 autoa
- 1993 29 autoa
- 1992 20 autoa
- 1991 24 autoa
- 1990 34 autoa
- 1989 38 autoa
- 1988 39 autoa
- 1987 21 autoa
- 1986 30 autoa
- 1985 21 autoa
- 1984 24 autoa
- 1983 6 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Corsa -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Opel Corsa
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.