Peugeot 2008
Tällä sivulla on Peugeot 2008 -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 6 581 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 5,5 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana bensiini.
- Liikenteessä
- 6 581
- Keski-ikä
- 5,5 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 83 548 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 65 % autoista
Miten 2008 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Peugeot 2008 -autoilla on ajettu keskimäärin 26 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: 2008 on 11. yleisin malli 59 mallin joukossa luokassa pieni katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 0,6 vuotta uudempia kuin luokan autot (6,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista 2008 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 76 % autoista on automaattivaihteisia ja 78 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 76 %
- automaatteja, 24 % käsivalintaisia
- Teho
- 96 kW
- 131 hv tyypillisesti, valtaosa 60-96 kW
- Kokonaismassa
- 1 740 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,30 m
- pituus · leveys 1,77 m · korkeus 1,55 m
- Hybridit
- 5 %
- 0 % ladattavia, 5 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,2 l 96 %
-
1,6 l 4 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä 2008 on yleisin
Suhteessa muihin autoihin 2008 on yleisin maakunnassa Uusimaa: siellä sen osuus autokannasta on 1,3-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 2 377 | 33 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 739 | 23 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 630 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 310 | 37 % harvinaisempi |
| Päijät-Häme | 280 | 14 % yleisempi |
| Lappi | 276 | 20 % yleisempi |
2008 väreittäin
Yleisin väri on oranssi (27 %).
-
Oranssi 27 % (kaikki autot 1 %)
-
Harmaa 25 % (kaikki autot 22 %)
-
Valkoinen 22 % (kaikki autot 17 %)
-
Musta 10 % (kaikki autot 17 %)
-
Punainen 8 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 5 % (kaikki autot 13 %)
| 2013 | 204 autoa |
|---|---|
| 2014 | 215 autoa |
| 2015 | 240 autoa |
| 2016 | 288 autoa |
| 2017 | 196 autoa |
| 2018 | 487 autoa |
| 2019 | 270 autoa |
| 2020 | 757 autoa |
| 2021 | 1 142 autoa |
| 2022 | 622 autoa |
| 2023 | 1 349 autoa |
| 2024 | 470 autoa |
| 2025 | 227 autoa |
| 2026 | 114 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 4 282 (65 %)
-
Sähkö 1 819 (28 %)
-
Hybridi 326 (5 %)
-
Diesel 154 (2 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä 2008 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 3 | 39 670 km |
|---|---|
| 4 | 57 612 km |
| 5 | 61 003 km |
| 6 | 72 410 km |
| 7 | 76 330 km |
| 8 | 80 261 km |
| 9 | 99 490 km |
| 10 | 113 011 km |
| 11 | 128 576 km |
| 12 | 146 523 km |
| 13 | 172 817 km |
- 3 v
- 39 670 km13 223 km/v
- 5 v
- 61 003 km12 201 km/v
- 10 v
- 113 011 km11 301 km/v
Mihin 2008 kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ympäristöhaitat on 2,7 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,2 vs. 1,4 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
2008 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 17,8 / 9,2
-
Jarrujärjestelmät 6,7 / 4,3
-
Ympäristöhaitat 3,9 / 1,5
-
Alusta ja kori 0,4 / 0,2
-
Lisätarkastukset 0,3 / 0,2
-
Muut laitteet ja varusteet 0,3 / 0,3
-
Ohjauslaitteet 0,2 / 1,4
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,2 / 0,2
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
1 vuosimallia 9:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2013 | 38,2 % | 23,6 % | 228 |
| 2014 | 30,6 % | 20,0 % | 235 |
| 2015 | 29,1 % | 17,8 % | 258 |
| 2016 | 32,7 % | 17,4 % | 245 |
| 2017 | 16,1 % | 12,5 % | 168 |
| 2018 | 26,3 % | 12,6 % | 175 |
| 2019 | 20,0 % | 10,7 % | 240 |
| 2020 | 6,2 % | 6,8 % | 754 |
| 2021 | 11,9 % | 8,2 % | 1 106 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
2008 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 114 Peugeot 2008 -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 45 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
23.10.2026: Palovaara Valmistajan koodi M6H
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.2.2026 ja 5.3.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The coolant used may not be compatible with the vehicle’s cooling system. Over time, this could cause corrosion, blockages, damage to hoses and joints, and coolant leaks, reducing cooling performance and potentially causing the engine or hybrid components to overheat and leading to reduced vehicle performance or loss of propulsion assistance. Moreover, a coolant leak could also cause an electrical short circuit in the system, increasing the risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
5.6.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi M4R
Koskee autoja, jotka on valmistettu 8.7.2025 ja 9.9.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The upper bolts on the lower suspension arm may not have been tightened correctly. This could cause the arm to loosen, creating a clicking noise at the front and potentially leading to loss of vehicle control, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
8.5.2026: Palovaara Valmistajan koodi M4S
Koskee autoja, jotka on valmistettu 20.3.2026 ja 19.3.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to a defect of the engine control unit (inverter) in the vehicles fitted with electric double clutch transmission (e-DCT), metallic soldering residues may cause an internal electric short-circuits. This could lead to continuous power supply and overheating due to a blocked relay and cause a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
27.3.2026: Palovaara Valmistajan koodi F60E
Koskee autoja, jotka on valmistettu 18.3.2024 ja 13.1.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
There is insufficient clearance (< 10 mm), between the tube of the petrol particulate filter and the terminal protection cap of the 48 V belt-driven starter alternator. In wet conditions, the insufficient clearance and contact between these components can lead to water infiltration, causing an electric arc which may trigger a thermal event, such as overheating. There is a risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
27.3.2026: Palovaara Valmistajan koodi GW6
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.2.2024 ja 13.1.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
There is insufficient clearance (< 10 mm), between the tube of the petrol particulate filter and the terminal protection cap of the 48 V belt-driven starter alternator. In wet conditions, the insufficient clearance and contact between these components can lead to water infiltration, causing an electric arc which may trigger a thermal event, such as overheating. There is a risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
20.3.2026: Palovaara Valmistajan koodi KV7
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.6.2023 ja 13.1.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The vehicle may have contact, or insufficient clearance (< 10 mm), between the petrol particulate filter pipe and the terminal protection cap of the 48 V belt starter generator. In wet conditions, the insufficient clearance and possible contact between these components can lead to water infiltration, causing an electric arc, that could trigger a thermal event, such as overheating, which may lead to fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
2008 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 114 autoa
- 2025 227 autoa
- 2024 470 autoa
- 2023 1 349 autoa
- 2022 622 autoa
- 2021 1 142 autoa · hylätty 11,9 %
- 2020 757 autoa · hylätty 6,2 %
- 2019 270 autoa · hylätty 20,0 %
- 2018 487 autoa · hylätty 26,3 %
- 2017 196 autoa · hylätty 16,1 %
- 2016 288 autoa · hylätty 32,7 %
- 2015 240 autoa · hylätty 29,1 %
- 2014 215 autoa · hylätty 30,6 %
- 2013 204 autoa · hylätty 38,2 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske 2008 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
2008 listoilla
- Vikaherkimmät 7-vuotiaat autot (sija 20)
Muistutus: Peugeot 2008
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.