Porsche · automalli
Porsche Cayenne
Suomen liikenteessä on 2 265 Porsche Cayenne -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 9,1 vuotta. Yleisin käyttövoima on hybridi (64 %).
- Liikenteessä
- 2 265
- Keski-ikä
- 9,1 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 166 837 km
- Yleisin käyttövoima
- Hybridi
- 64 % autoista
Miten Cayenne vertautuu muihin
- Ajomäärä: Porsche Cayenne -autoilla on ajettu suunnilleen saman verran kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Cayenne on 11. yleisin malli 51 mallin joukossa luokassa suuri katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,1 vuotta uudempia kuin luokan autot (10,2 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Cayenne -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 100 % autoista on automaattivaihteisia ja 90 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 100 %
- automaatteja, 0 % käsivalintaisia
- Teho
- 250 kW
- 340 hv tyypillisesti, valtaosa 180-294 kW
- Kokonaismassa
- 3 050 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,93 m
- pituus · leveys 1,98 m · korkeus 1,70 m
- Hybridit
- 64 %
- 63 % ladattavia, 1 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
3,0 l 79 %
-
4,8 l 7 %
-
4,5 l 4 %
-
4,0 l 4 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Cayenne on yleisin
Uusimaa erottuu: siellä Cayenne on suhteessa 2,0 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 1 175 | 95 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 227 | 7 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 213 | 5 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 100 | 40 % harvinaisempi |
| Päijät-Häme | 60 | 28 % harvinaisempi |
| Keski-Suomi | 54 | 51 % harvinaisempi |
Cayenne väreittäin
Yleisin väri on musta (41 %).
-
Musta 41 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 21 % (kaikki autot 22 %)
-
Valkoinen 16 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 8 % (kaikki autot 13 %)
-
Ruskea tai beige 5 % (kaikki autot 6 %)
-
Hopea 4 % (kaikki autot 7 %)
| 2003 | 26 autoa |
|---|---|
| 2004 | 43 autoa |
| 2005 | 50 autoa |
| 2006 | 27 autoa |
| 2007 | 78 autoa |
| 2008 | 44 autoa |
| 2009 | 39 autoa |
| 2010 | 99 autoa |
| 2011 | 129 autoa |
| 2012 | 73 autoa |
| 2013 | 64 autoa |
| 2014 | 50 autoa |
| 2015 | 168 autoa |
| 2016 | 102 autoa |
| 2017 | 46 autoa |
| 2018 | 153 autoa |
| 2019 | 156 autoa |
| 2020 | 169 autoa |
| 2021 | 154 autoa |
| 2022 | 158 autoa |
| 2023 | 101 autoa |
| 2024 | 143 autoa |
| 2025 | 71 autoa |
| 2026 | 122 autoa |
Käyttövoimat
-
Hybridi 1 444 (64 %)
-
Diesel 363 (16 %)
-
Bensiini 350 (15 %)
-
Sähkö 106 (5 %)
-
Kaasu 2 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Cayenne -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 75 107 km |
|---|---|
| 5 | 68 604 km |
| 6 | 91 457 km |
| 7 | 100 845 km |
| 8 | 122 888 km |
| 9 | 157 164 km |
| 10 | 170 448 km |
| 11 | 196 139 km |
| 12 | 205 116 km |
| 13 | 246 812 km |
| 14 | 271 511 km |
| 15 | 259 501 km |
| 16 | 255 980 km |
| 17 | 284 045 km |
| 18 | 225 344 km |
| 19 | 222 414 km |
| 20 | 236 942 km |
| 21 | 250 157 km |
| 22 | 254 830 km |
| 23 | 240 053 km |
- 5 v
- 68 604 km13 721 km/v
- 10 v
- 170 448 km17 045 km/v
- 15 v
- 259 501 km17 300 km/v
- 20 v
- 236 942 km11 847 km/v
Mihin Cayenne kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ympäristöhaitat on 1,8 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,1 vs. 2,1 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Cayenne Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 8,4 / 13,6
-
Ympäristöhaitat 4,4 / 2,4
-
Jarrujärjestelmät 2,9 / 7,8
-
Koeajo ja näkyvyys 1,6 / 0,5
-
Muut laitteet ja varusteet 0,8 / 0,5
-
Ajoneuvon tunnistus 0,5 / 0,5
-
Alusta ja kori 0,5 / 1,4
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,3 / 0,5
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
- 3 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
Katsastushistoria vuosimalleittain
8 vuosimallia 8:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2007 | 22,6 % | 34,8 % | 106 |
| 2010 | 17,4 % | 33,2 % | 121 |
| 2011 | 20,4 % | 29,8 % | 142 |
| 2015 | 14,2 % | 17,8 % | 211 |
| 2018 | 6,6 % | 9,5 % | 152 |
| 2019 | 8,3 % | 10,7 % | 144 |
| 2020 | 5,5 % | 6,8 % | 181 |
| 2021 | 5,2 % | 8,2 % | 154 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Cayenne takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 14 Porsche Cayenne -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 2 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
19.12.2025: Palovaara Valmistajan koodi ASA9
Koskee autoja, jotka on valmistettu 4.4.2023 ja 2.9.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The screw connections of the high-pressure pumps are incorrectly tightened. As a result, the screw connection between the high-pressure pump and the fuel pipes may be faulty. This could cause fuel leakage and a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
24.1.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi ARB2
Koskee autoja, jotka on valmistettu 9.5.2024 ja 19.6.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to damaged, cracked raw material used during its forging process, the front axle upper left control arm can break. This can lead to an impaired wheel guidance, resulting in a loss of vehicle's control. This may increase the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
8.4.2022: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi ANA1
Koskee autoja, jotka on valmistettu 16.9.2020 ja 31.10.2020 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Misalignment of the chassis geometry on some vehicles leads to improper wheel alignment and uneven tread wear up to the exposure of the carcass. This can lead to a loss of driving stability, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of Motor Vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
1.10.2021: Ympäristöhaitta Valmistajan koodi ALA9Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The affected vehicles may not meet the prescribed emission limits due to a default of the data version of the engine control unit. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
1.10.2021: Ympäristöhaitta Valmistajan koodi ALA1Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The affected vehicles may not meet the prescribed emission limits due to a default of the data version of the engine control unit. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
13.8.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi AMB4Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The screwed junction of the steering column at the level of the steering unit may be defective due to a production error. As a result, the steering column may detach from the steering unit and cause a failure of the steering system, increasing the risk of an accident. The product does not meet the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Cayenne vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 122 autoa
- 2025 71 autoa
- 2024 143 autoa
- 2023 101 autoa
- 2022 158 autoa
- 2021 154 autoa · hylätty 5,2 %
- 2020 169 autoa · hylätty 5,5 %
- 2019 156 autoa · hylätty 8,3 %
- 2018 153 autoa · hylätty 6,6 %
- 2017 46 autoa
- 2016 102 autoa
- 2015 168 autoa · hylätty 14,2 %
- 2014 50 autoa
- 2013 64 autoa
- 2012 73 autoa
- 2011 129 autoa · hylätty 20,4 %
- 2010 99 autoa · hylätty 17,4 %
- 2009 39 autoa
- 2008 44 autoa
- 2007 78 autoa · hylätty 22,6 %
- 2006 27 autoa
- 2005 50 autoa
- 2004 43 autoa
- 2003 26 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Cayenne -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Cayenne listoilla
- Luotettavimmat 15-vuotiaat autot (sija 4)
- Luotettavimmat dieselautot (sija 3)
- Luotettavimmat bensiiniautot (sija 9)
Muistutus: Porsche Cayenne
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.