Subaru · automalli
Subaru Forester
Tällä sivulla on Subaru Forester -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 7 711 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 13,8 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana bensiini.
- Liikenteessä
- 7 711
- Keski-ikä
- 13,8 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 212 964 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 76 % autoista
Miten Forester vertautuu muihin
- Ajomäärä: Subaru Forester -autoilla on ajettu keskimäärin 2 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Forester on 15. yleisin malli 103 mallin joukossa luokassa keskikokoinen katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 5,7 vuotta vanhempia kuin luokan autot (8,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Forester -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 67 % autoista on automaattivaihteisia ja 29 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 67 %
- automaatteja, 33 % käsivalintaisia
- Teho
- 110 kW
- 150 hv tyypillisesti, valtaosa 100-116 kW
- Kokonaismassa
- 2 015 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,60 m
- pituus · leveys 1,80 m · korkeus 1,73 m
- Hybridit
- 6 %
- 0 % ladattavia, 6 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
2,0 l 97 %
-
2,5 l 4 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Forester on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Forester on yleisin maakunnassa Pohjois-Karjala: siellä sen osuus autokannasta on 2,4-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 1 388 | 34 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 787 | 36 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 642 | 13 % harvinaisempi |
| Lappi | 642 | 139 % yleisempi |
| Pohjois-Karjala | 581 | 144 % yleisempi |
| Pohjois-Savo | 461 | 30 % yleisempi |
Forester väreittäin
Yleisin väri on harmaa (27 %). Hopea on tällä mallilla 2,3 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 27 % (kaikki autot 22 %)
-
Hopea 17 % (kaikki autot 7 %)
-
Valkoinen 14 % (kaikki autot 17 %)
-
Musta 12 % (kaikki autot 17 %)
-
Punainen 11 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 10 % (kaikki autot 13 %)
| 1997 | 13 autoa |
|---|---|
| 1998 | 67 autoa |
| 1999 | 56 autoa |
| 2000 | 23 autoa |
| 2001 | 10 autoa |
| 2002 | 21 autoa |
| 2003 | 79 autoa |
| 2004 | 118 autoa |
| 2005 | 603 autoa |
| 2006 | 449 autoa |
| 2007 | 243 autoa |
| 2008 | 292 autoa |
| 2009 | 265 autoa |
| 2010 | 391 autoa |
| 2011 | 625 autoa |
| 2012 | 374 autoa |
| 2013 | 756 autoa |
| 2014 | 602 autoa |
| 2015 | 549 autoa |
| 2016 | 530 autoa |
| 2017 | 421 autoa |
| 2018 | 425 autoa |
| 2019 | 330 autoa |
| 2020 | 179 autoa |
| 2021 | 60 autoa |
| 2022 | 32 autoa |
| 2023 | 35 autoa |
| 2024 | 66 autoa |
| 2025 | 81 autoa |
| 2026 | 16 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 5 869 (76 %)
-
Diesel 1 386 (18 %)
-
Hybridi 448 (6 %)
-
Kaasu 8 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Forester -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 56 367 km |
|---|---|
| 5 | 64 369 km |
| 6 | 88 216 km |
| 7 | 92 902 km |
| 8 | 122 047 km |
| 9 | 142 268 km |
| 10 | 168 398 km |
| 11 | 183 659 km |
| 12 | 191 381 km |
| 13 | 209 219 km |
| 14 | 242 007 km |
| 15 | 251 233 km |
| 16 | 262 739 km |
| 17 | 266 955 km |
| 18 | 260 073 km |
| 19 | 252 573 km |
| 20 | 274 182 km |
| 21 | 289 177 km |
| 22 | 301 094 km |
| 23 | 292 334 km |
| 24 | 316 315 km |
| 26 | 313 914 km |
| 27 | 300 510 km |
| 28 | 298 904 km |
- 5 v
- 64 369 km12 874 km/v
- 10 v
- 168 398 km16 840 km/v
- 15 v
- 251 233 km16 749 km/v
- 20 v
- 274 182 km13 709 km/v
Mihin Forester kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa akselistot, pyörät ja jousitus on 1,4 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,9 vs. 3,3 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Forester Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 27,6 / 19,6
-
Jarrujärjestelmät 8,4 / 14,2
-
Ympäristöhaitat 5,0 / 5,2
-
Alusta ja kori 4,6 / 4,8
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 1,6 / 0,9
-
Ohjauslaitteet 0,9 / 3,3
-
Ajoneuvon tunnistus 0,5 / 0,6
-
Koeajo ja näkyvyys 0,4 / 0,6
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
10 vuosimallia 18:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2003 | 20,2 % | 42,2 % | 104 |
| 2004 | 37,9 % | 43,7 % | 140 |
| 2005 | 37,9 % | 44,3 % | 704 |
| 2006 | 34,6 % | 43,1 % | 486 |
| 2007 | 27,9 % | 41,2 % | 262 |
| 2008 | 37,0 % | 39,7 % | 338 |
| 2009 | 35,2 % | 35,9 % | 310 |
| 2010 | 32,0 % | 33,2 % | 440 |
| 2011 | 28,3 % | 29,8 % | 682 |
| 2012 | 28,1 % | 26,8 % | 406 |
| 2013 | 28,6 % | 23,6 % | 768 |
| 2014 | 31,7 % | 20,0 % | 625 |
| 2015 | 28,2 % | 17,8 % | 563 |
| 2016 | 23,8 % | 17,4 % | 445 |
| 2017 | 20,4 % | 17,2 % | 103 |
| 2018 | 15,4 % | 12,6 % | 169 |
| 2019 | 10,8 % | 10,7 % | 286 |
| 2020 | 4,1 % | 6,8 % | 148 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Forester takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 6 Subaru Forester -mallia koskevaa takaisinkutsua. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
14.8.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi SRT280Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
An electrical connection that is part of the occupant detection system may become loose or unstable. As a result, the system will not be able to detect if the seat is occupied, and therefore may deactivate the airbag.
-
28.2.2020: Sähköiskun vaara ja palovaara Valmistajan koodi SRT284Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to improper Engine Control Module (ECM) programming, the ignition coil may be energized longer than designed after the engine is switched off. If the ignition coil remains energized for a long time, its internal temperature may increase which could cause a short circuit, increasing the risk of electric shock and fire.
-
31.5.2019: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The brake light switch may be defective. This can cause the brake lights to fail, increasing the risk of an accident.
-
26.4.2019: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The engine's valve spring may not be strong enough. As a consequence, it could fracture under stress, causing the engine to stall whilst the vehicle is in movement.
-
23.11.2018: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
A defect in the gas generator of the front-seat passenger airbag leads to uncontrolled inflation. Metal fragments may be released when the airbag is activated, which can cause injury to passengers.
-
8.12.2017: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null A faulty relay could cause the secondary air-injection pump to malfunction and overheat. This could lead to a fire.
Forester vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 16 autoa
- 2025 81 autoa
- 2024 66 autoa
- 2023 35 autoa
- 2022 32 autoa
- 2021 60 autoa
- 2020 179 autoa · hylätty 4,1 %
- 2019 330 autoa · hylätty 10,8 %
- 2018 425 autoa · hylätty 15,4 %
- 2017 421 autoa · hylätty 20,4 %
- 2016 530 autoa · hylätty 23,8 %
- 2015 549 autoa · hylätty 28,2 %
- 2014 602 autoa · hylätty 31,7 %
- 2013 756 autoa · hylätty 28,6 %
- 2012 374 autoa · hylätty 28,1 %
- 2011 625 autoa · hylätty 28,3 %
- 2010 391 autoa · hylätty 32,0 %
- 2009 265 autoa · hylätty 35,2 %
- 2008 292 autoa · hylätty 37,0 %
- 2007 243 autoa · hylätty 27,9 %
- 2006 449 autoa · hylätty 34,6 %
- 2005 603 autoa · hylätty 37,9 %
- 2004 118 autoa · hylätty 37,9 %
- 2003 79 autoa · hylätty 20,2 %
- 2002 21 autoa
- 2001 10 autoa
- 2000 23 autoa
- 1999 56 autoa
- 1998 67 autoa
- 1997 13 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Forester -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Subaru Forester
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.