Volkswagen · automalli
Volkswagen Touareg
Volkswagen Touareg on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 1 514 autoa. Keskimäärin ne ovat 13,5 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 250 194 km.
- Liikenteessä
- 1 514
- Keski-ikä
- 13,5 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 250 194 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 75 % autoista
Miten Touareg vertautuu muihin
- Ajomäärä: Volkswagen Touareg -autoilla on ajettu keskimäärin 21 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Touareg on 15. yleisin malli 51 mallin joukossa luokassa suuri katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 3,3 vuotta vanhempia kuin luokan autot (10,2 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Touareg -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 99 % autoista on automaattivaihteisia ja 95 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 99 %
- automaatteja, 1 % käsivalintaisia
- Teho
- 180 kW
- 245 hv tyypillisesti, valtaosa 150-250 kW
- Kokonaismassa
- 2 880 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,88 m
- pituus · leveys 1,97 m · korkeus 1,73 m
- Hybridit
- 16 %
- 16 % ladattavia, 1 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
3,0 l 81 %
-
2,5 l 5 %
-
3,2 l 4 %
-
4,9 l 3 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Touareg on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Touareg on yleisin maakunnassa Etelä-Savo: siellä sen osuus autokannasta on 1,3-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 437 | 7 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 154 | 8 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 143 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 91 | 19 % harvinaisempi |
| Pohjois-Savo | 87 | 26 % yleisempi |
| Satakunta | 66 | yhtä yleinen |
Touareg väreittäin
Yleisin väri on musta (32 %).
-
Musta 32 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 23 % (kaikki autot 22 %)
-
Valkoinen 16 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 10 % (kaikki autot 13 %)
-
Ruskea tai beige 9 % (kaikki autot 6 %)
-
Hopea 7 % (kaikki autot 7 %)
| 2002 | 4 autoa |
|---|---|
| 2003 | 52 autoa |
| 2004 | 59 autoa |
| 2005 | 57 autoa |
| 2006 | 60 autoa |
| 2007 | 90 autoa |
| 2008 | 58 autoa |
| 2009 | 30 autoa |
| 2010 | 120 autoa |
| 2011 | 228 autoa |
| 2012 | 108 autoa |
| 2013 | 74 autoa |
| 2014 | 81 autoa |
| 2015 | 93 autoa |
| 2016 | 54 autoa |
| 2017 | 23 autoa |
| 2018 | 40 autoa |
| 2019 | 30 autoa |
| 2020 | 74 autoa |
| 2021 | 92 autoa |
| 2022 | 12 autoa |
| 2023 | 41 autoa |
| 2024 | 25 autoa |
| 2025 | 7 autoa |
| 2026 | 2 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 1 143 (75 %)
-
Hybridi 248 (16 %)
-
Bensiini 123 (8 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Touareg -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 5 | 91 156 km |
|---|---|
| 6 | 93 968 km |
| 7 | 159 406 km |
| 8 | 163 108 km |
| 9 | 171 528 km |
| 10 | 214 153 km |
| 11 | 219 502 km |
| 12 | 243 082 km |
| 13 | 243 079 km |
| 14 | 277 761 km |
| 15 | 297 988 km |
| 16 | 303 704 km |
| 17 | 287 028 km |
| 18 | 322 331 km |
| 19 | 329 956 km |
| 20 | 322 303 km |
| 21 | 322 143 km |
| 22 | 310 795 km |
| 23 | 297 459 km |
- 5 v
- 91 156 km18 231 km/v
- 10 v
- 214 153 km21 415 km/v
- 15 v
- 297 988 km19 866 km/v
- 20 v
- 322 303 km16 115 km/v
Mihin Touareg kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa valaisimet ja sähkölaitteet on 1,2 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,9 vs. 4,1 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Touareg Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 12,5 / 21,3
-
Jarrujärjestelmät 7,0 / 14,3
-
Ympäristöhaitat 2,0 / 4,6
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 1,2 / 1,0
-
Ajoneuvon tunnistus 1,1 / 0,6
-
Alusta ja kori 0,9 / 4,1
-
Koeajo ja näkyvyys 0,8 / 0,6
-
Muut laitteet ja varusteet 0,8 / 0,9
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
10 vuosimallia 10:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2003 | 24,8 % | 35,0 % | 113 |
| 2004 | 33,9 % | 43,7 % | 109 |
| 2005 | 37,0 % | 41,4 % | 100 |
| 2006 | 35,8 % | 37,4 % | 109 |
| 2007 | 29,6 % | 41,2 % | 125 |
| 2008 | 19,0 % | 27,3 % | 100 |
| 2010 | 27,0 % | 33,2 % | 141 |
| 2011 | 17,6 % | 29,8 % | 262 |
| 2012 | 12,9 % | 26,8 % | 124 |
| 2015 | 10,4 % | 17,8 % | 106 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Touareg takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 13 Volkswagen Touareg -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 2 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
21.11.2025: Palovaara Valmistajan koodi 93FK
Koskee autoja, jotka on valmistettu 27.7.2020 ja 21.9.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The high-voltage battery’s cell modules could overheat during charging. This may lead to fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
1.2.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69FY
Koskee autoja, jotka on valmistettu 14.8.2023 ja 4.11.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The side airbag on the front left may have been installed incorrectly during the manufacturing process. In the event of an accident, this could reduce the protective effect of the side airbag, increasing the risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
3.12.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 55L6Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The electric tailgate has a defective spindle drive which may cause a pre-tensioned spring to come loose from the housing and injure persons standing nearby. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of Motor Vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
9.7.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 42K9Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The nuts on the eccentric bolt of the rear-axle spring-link control arm may break due to stress corrosion. As a result, the rear axle could move in the wrong direction, in an uncontrollable manner at high speeds.
-
10.7.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 38C6Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
An oil line in the automatic gearbox may have a manufacturing defect. Consequently, oil may leak out onto the road, posing a risk to the following traffic.
-
10.4.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 48P1Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The screw connection between the steering shaft and the steering box may not have been tightened sufficiently and may loosen over time. This will impair the vehicle’s steerability, increasing the risk of an accident.
Touareg vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 2 autoa
- 2025 7 autoa
- 2024 25 autoa
- 2023 41 autoa
- 2022 12 autoa
- 2021 92 autoa
- 2020 74 autoa
- 2019 30 autoa
- 2018 40 autoa
- 2017 23 autoa
- 2016 54 autoa
- 2015 93 autoa · hylätty 10,4 %
- 2014 81 autoa
- 2013 74 autoa
- 2012 108 autoa · hylätty 12,9 %
- 2011 228 autoa · hylätty 17,6 %
- 2010 120 autoa · hylätty 27,0 %
- 2009 30 autoa
- 2008 58 autoa · hylätty 19,0 %
- 2007 90 autoa · hylätty 29,6 %
- 2006 60 autoa · hylätty 35,8 %
- 2005 57 autoa · hylätty 37,0 %
- 2004 59 autoa · hylätty 33,9 %
- 2003 52 autoa · hylätty 24,8 %
- 2002 4 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Touareg -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Touareg listoilla
- Luotettavimmat dieselautot (sija 11)
- Luotettavimmat bensiiniautot (sija 15)
Muistutus: Volkswagen Touareg
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.