Audi · automalli
Audi A3
Tällä sivulla on Audi A3 -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 24 049 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 13,1 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana bensiini.
- Liikenteessä
- 24 049
- Keski-ikä
- 13,1 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 187 405 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 65 % autoista
Miten A3 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Audi A3 -autoilla on ajettu keskimäärin 7 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: A3 on 8. yleisin malli 98 mallin joukossa luokassa keskikokoinen (C).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,3 vuotta uudempia kuin luokan autot (14,4 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista A3 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 72 % autoista on automaattivaihteisia ja 97 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 72 %
- automaatteja, 28 % käsivalintaisia
- Teho
- 92 kW
- 125 hv tyypillisesti, valtaosa 75-132 kW
- Kokonaismassa
- 1 840 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,43 m
- pituus · leveys 1,79 m · korkeus 1,44 m
- Hybridit
- 14 %
- 7 % ladattavia, 8 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,4 l 32 %
-
1,6 l 21 %
-
2,0 l 15 %
-
1,5 l 10 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä A3 on yleisin
A3 on jakautunut maakuntiin suunnilleen samoin kuin henkilöautot yleensä.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 7 459 | 15 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 2 384 | yhtä yleinen |
| Varsinais-Suomi | 2 278 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 1 802 | yhtä yleinen |
| Keski-Suomi | 1 124 | 5 % harvinaisempi |
| Päijät-Häme | 1 015 | 13 % yleisempi |
A3 väreittäin
Yleisin väri on musta (26 %).
-
Musta 26 % (kaikki autot 17 %)
-
Valkoinen 25 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 18 % (kaikki autot 22 %)
-
Punainen 13 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 9 % (kaikki autot 13 %)
-
Hopea 6 % (kaikki autot 7 %)
| 1996 | 14 autoa |
|---|---|
| 1997 | 106 autoa |
| 1998 | 148 autoa |
| 1999 | 200 autoa |
| 2000 | 271 autoa |
| 2001 | 212 autoa |
| 2002 | 320 autoa |
| 2003 | 485 autoa |
| 2004 | 504 autoa |
| 2005 | 903 autoa |
| 2006 | 982 autoa |
| 2007 | 957 autoa |
| 2008 | 978 autoa |
| 2009 | 866 autoa |
| 2010 | 968 autoa |
| 2011 | 1 055 autoa |
| 2012 | 881 autoa |
| 2013 | 1 513 autoa |
| 2014 | 2 244 autoa |
| 2015 | 2 034 autoa |
| 2016 | 1 812 autoa |
| 2017 | 1 393 autoa |
| 2018 | 1 150 autoa |
| 2019 | 798 autoa |
| 2020 | 691 autoa |
| 2021 | 811 autoa |
| 2022 | 485 autoa |
| 2023 | 375 autoa |
| 2024 | 166 autoa |
| 2025 | 450 autoa |
| 2026 | 277 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 15 648 (65 %)
-
Diesel 4 292 (18 %)
-
Hybridi 3 427 (14 %)
-
Kaasu 676 (3 %)
-
Etanoli 6 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä A3 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 3 | 29 763 km |
|---|---|
| 4 | 61 859 km |
| 5 | 65 594 km |
| 6 | 77 916 km |
| 7 | 89 391 km |
| 8 | 110 924 km |
| 9 | 128 626 km |
| 10 | 146 507 km |
| 11 | 168 448 km |
| 12 | 181 141 km |
| 13 | 189 414 km |
| 14 | 196 512 km |
| 15 | 213 811 km |
| 16 | 232 590 km |
| 17 | 234 134 km |
| 18 | 256 364 km |
| 19 | 258 796 km |
| 20 | 268 653 km |
| 21 | 268 876 km |
| 22 | 283 820 km |
| 23 | 265 762 km |
| 24 | 261 018 km |
| 25 | 268 794 km |
| 26 | 281 372 km |
| 27 | 303 383 km |
| 28 | 291 139 km |
| 29 | 268 729 km |
- 3 v
- 29 763 km9 921 km/v
- 5 v
- 65 594 km13 119 km/v
- 10 v
- 146 507 km14 651 km/v
- 15 v
- 213 811 km14 254 km/v
- 20 v
- 268 653 km13 433 km/v
Mihin A3 kaatuu katsastuksessa
Vikakohteiden jakauma on lähellä saman ikäisten autojen keskiarvoa. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,3 vs. 3,0 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
A3 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 13,4 / 18,2
-
Jarrujärjestelmät 10,4 / 12,6
-
Ympäristöhaitat 4,7 / 4,5
-
Alusta ja kori 2,4 / 4,1
-
Muut laitteet ja varusteet 0,7 / 0,9
-
Koeajo ja näkyvyys 0,5 / 0,6
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,4 / 0,8
-
Ajoneuvon tunnistus 0,4 / 0,6
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
18 vuosimallia 20:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 33,2 % | 36,4 % | 653 |
| 2003 | 44,8 % | 42,2 % | 678 |
| 2004 | 45,7 % | 43,7 % | 674 |
| 2005 | 40,7 % | 44,3 % | 993 |
| 2006 | 41,2 % | 43,1 % | 1 113 |
| 2007 | 36,7 % | 41,2 % | 991 |
| 2008 | 32,8 % | 39,7 % | 1 032 |
| 2009 | 29,5 % | 35,9 % | 918 |
| 2010 | 26,6 % | 33,2 % | 1 012 |
| 2011 | 22,5 % | 29,8 % | 1 085 |
| 2012 | 21,8 % | 26,8 % | 918 |
| 2013 | 16,1 % | 23,6 % | 1 545 |
| 2014 | 14,4 % | 20,0 % | 2 334 |
| 2015 | 11,0 % | 17,8 % | 2 029 |
| 2016 | 10,3 % | 17,4 % | 1 398 |
| 2017 | 9,6 % | 17,2 % | 386 |
| 2018 | 6,9 % | 12,6 % | 505 |
| 2019 | 3,8 % | 10,7 % | 677 |
| 2020 | 5,7 % | 11,4 % | 105 |
| 2021 | 3,6 % | 8,2 % | 702 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
A3 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 15 Audi A3 -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 2 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
20.3.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69R6
Koskee autoja, jotka on valmistettu 15.10.2004 ja 22.4.2013 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The driver airbag inflator may cause uncontrolled inflation and release metal fragments when the airbag is activated, which can cause injury to the occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
26.7.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69RR
Koskee autoja, jotka on valmistettu 13.7.2004 ja 22.4.2013 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The propellant in the driver airbag may deteriorate over time. If the airbags deploy, it could result in fragments from the inflator injuring the vehicle's occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
7.10.2022: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69DZ
Koskee autoja, jotka on valmistettu 9.2.2021 ja 28.4.2022 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Improper folding of the airbag may impede the deployment of the passenger side airbag in the event of an accident. A rip could occur in the airbag leading to insufficient protection, increasing the risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
2.9.2022: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 68I2
Koskee autoja, jotka on valmistettu 7.11.2018 ja 26.1.2022 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Deviations in the manufacturing process may result in either of the front seat belt reels not achieving full restraint, increasing the risk of injury in the event of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
6.5.2022: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 93N8
Koskee autoja, jotka on valmistettu 7.1.2020 ja 22.2.2022 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The fuse in the high-voltage (HV) system may have been produced with an insufficient amount of extinguishing sand. In the event of a short circuit in the high-voltage system, a voltage flashover could occur inside the vehicle and subsequently pose a risk of fire and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of Motor Vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
1.10.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 47R5
Koskee autoja, jotka on valmistettu 24.8.2020 ja 19.7.2021 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The bolt of the pressure-input shaft situated between the electromechanical brake servo and the brake pedal may come loose.As a result, the mechanical connection between the brake pedal and thebrake servo would no longer be guaranteed, increasing the risk of anaccident.In the event of an emergency, the vehicle can be immobilised by activating the electronic parking brake. The product does not meet the requirements set out in the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles
A3 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 277 autoa
- 2025 450 autoa
- 2024 166 autoa
- 2023 375 autoa
- 2022 485 autoa
- 2021 811 autoa · hylätty 3,6 %
- 2020 691 autoa · hylätty 5,7 %
- 2019 798 autoa · hylätty 3,8 %
- 2018 1 150 autoa · hylätty 6,9 %
- 2017 1 393 autoa · hylätty 9,6 %
- 2016 1 812 autoa · hylätty 10,3 %
- 2015 2 034 autoa · hylätty 11,0 %
- 2014 2 244 autoa · hylätty 14,4 %
- 2013 1 513 autoa · hylätty 16,1 %
- 2012 881 autoa · hylätty 21,8 %
- 2011 1 055 autoa · hylätty 22,5 %
- 2010 968 autoa · hylätty 26,6 %
- 2009 866 autoa · hylätty 29,5 %
- 2008 978 autoa · hylätty 32,8 %
- 2007 957 autoa · hylätty 36,7 %
- 2006 982 autoa · hylätty 41,2 %
- 2005 903 autoa · hylätty 40,7 %
- 2004 504 autoa · hylätty 45,7 %
- 2003 485 autoa · hylätty 44,8 %
- 2002 320 autoa · hylätty 33,2 %
- 2001 212 autoa
- 2000 271 autoa
- 1999 200 autoa
- 1998 148 autoa
- 1997 106 autoa
- 1996 14 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske A3 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
A3 listoilla
- Luotettavimmat 5-vuotiaat autot (sija 17)
Muistutus: Audi A3
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.