Kia · automalli
Kia Ceed
Tällä sivulla on Kia Ceed -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 36 921 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 10,2 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana bensiini.
- Liikenteessä
- 36 921
- Keski-ikä
- 10,2 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 162 208 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 70 % autoista
Miten Ceed vertautuu muihin
- Ajomäärä: Kia Ceed -autoilla on ajettu keskimäärin 9 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Ceed on 6. yleisin malli 98 mallin joukossa luokassa keskikokoinen (C).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 4,2 vuotta uudempia kuin luokan autot (14,4 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Ceed -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 39 % autoista on automaattivaihteisia ja 58 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 39 %
- automaatteja, 61 % käsivalintaisia
- Teho
- 89 kW
- 121 hv tyypillisesti, valtaosa 74-103 kW
- Kokonaismassa
- 1 840 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,51 m
- pituus · leveys 1,79 m · korkeus 1,48 m
- Hybridit
- 15 %
- 6 % ladattavia, 9 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,6 l 51 %
-
1,0 l 26 %
-
1,4 l 15 %
-
1,5 l 6 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Ceed on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Ceed on yleisin maakunnassa Kymenlaakso: siellä sen osuus autokannasta on 1,3-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 10 243 | yhtä yleinen |
| Pirkanmaa | 3 802 | 8 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 3 460 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 2 641 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Savo | 1 740 | yhtä yleinen |
| Päijät-Häme | 1 696 | 23 % yleisempi |
Ceed väreittäin
Yleisin väri on hopea (18 %).
-
Hopea 18 % (kaikki autot 7 %)
-
Valkoinen 17 % (kaikki autot 17 %)
-
Punainen 15 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 13 % (kaikki autot 13 %)
-
Harmaa 13 % (kaikki autot 22 %)
-
Musta 11 % (kaikki autot 17 %)
| 2007 | 1 614 autoa |
|---|---|
| 2008 | 2 928 autoa |
| 2009 | 1 508 autoa |
| 2010 | 2 372 autoa |
| 2011 | 2 373 autoa |
| 2012 | 1 911 autoa |
| 2013 | 1 927 autoa |
| 2014 | 1 525 autoa |
| 2015 | 1 710 autoa |
| 2016 | 1 829 autoa |
| 2017 | 1 449 autoa |
| 2018 | 1 584 autoa |
| 2019 | 2 437 autoa |
| 2020 | 2 171 autoa |
| 2021 | 2 319 autoa |
| 2022 | 2 187 autoa |
| 2023 | 1 684 autoa |
| 2024 | 1 594 autoa |
| 2025 | 1 530 autoa |
| 2026 | 269 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 25 972 (70 %)
-
Hybridi 5 593 (15 %)
-
Diesel 5 351 (14 %)
-
Kaasu 5 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Ceed -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 2 | 63 417 km |
|---|---|
| 3 | 53 485 km |
| 4 | 68 856 km |
| 5 | 68 605 km |
| 6 | 86 041 km |
| 7 | 93 352 km |
| 8 | 111 001 km |
| 9 | 131 884 km |
| 10 | 150 378 km |
| 11 | 166 290 km |
| 12 | 174 712 km |
| 13 | 188 168 km |
| 14 | 197 183 km |
| 15 | 214 865 km |
| 16 | 220 758 km |
| 17 | 223 862 km |
| 18 | 252 088 km |
| 19 | 238 378 km |
- 3 v
- 53 485 km17 828 km/v
- 5 v
- 68 605 km13 721 km/v
- 10 v
- 150 378 km15 038 km/v
- 15 v
- 214 865 km14 324 km/v
Mihin Ceed kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 1,7 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (2,2 vs. 3,5 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Ceed Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 21,5 / 17,9
-
Jarrujärjestelmät 18,9 / 11,7
-
Ohjauslaitteet 5,1 / 2,9
-
Ympäristöhaitat 4,0 / 4,0
-
Alusta ja kori 2,2 / 3,5
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 1,1 / 0,8
-
Muut laitteet ja varusteet 0,6 / 0,8
-
Koeajo ja näkyvyys 0,4 / 0,6
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Katsastushistoria vuosimalleittain
4 vuosimallia 15:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2007 | 49,4 % | 41,2 % | 1 783 |
| 2008 | 47,0 % | 39,7 % | 3 279 |
| 2009 | 42,0 % | 35,9 % | 1 654 |
| 2010 | 39,8 % | 33,2 % | 2 616 |
| 2011 | 34,4 % | 29,8 % | 2 502 |
| 2012 | 32,5 % | 26,8 % | 2 004 |
| 2013 | 33,0 % | 23,6 % | 2 017 |
| 2014 | 31,5 % | 20,0 % | 1 596 |
| 2015 | 22,7 % | 17,8 % | 1 752 |
| 2016 | 24,3 % | 17,4 % | 1 537 |
| 2017 | 16,8 % | 17,2 % | 322 |
| 2018 | 8,5 % | 12,6 % | 562 |
| 2019 | 7,1 % | 10,7 % | 2 224 |
| 2020 | 13,9 % | 11,4 % | 281 |
| 2021 | 6,8 % | 8,2 % | 2 169 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Ceed takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 3 Kia Ceed -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 1 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
17.1.2025: Palovaara Valmistajan koodi 240S01
Koskee autoja, jotka on valmistettu 3.12.2019 ja 14.8.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The printed circuit board (PCB) in the hydraulic clutch actuator (HCA) can become contaminated with fluid. A PCB that is contaminated with fluid can cause an electrical short-circuit, resulting in a fire in the engine compartment while driving. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
29.9.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 220S15
Koskee autoja, jotka on valmistettu 26.10.2018 ja 5.10.2020 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A faulty filter inside the tandem pump can cause insufficient oil supply and failure to generate vacuum pressure. This can affect the braking distance, increasing a risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
10.6.2022: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 220S14
Koskee autoja, jotka on valmistettu 10.11.2021 ja 5.7.2021 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The front seat belt tensioners may be defective. This could lead to improper activation during a collision, increasing the risk of injury to occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Ceed vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 269 autoa
- 2025 1 530 autoa
- 2024 1 594 autoa
- 2023 1 684 autoa
- 2022 2 187 autoa
- 2021 2 319 autoa · hylätty 6,8 %
- 2020 2 171 autoa · hylätty 13,9 %
- 2019 2 437 autoa · hylätty 7,1 %
- 2018 1 584 autoa · hylätty 8,5 %
- 2017 1 449 autoa · hylätty 16,8 %
- 2016 1 829 autoa · hylätty 24,3 %
- 2015 1 710 autoa · hylätty 22,7 %
- 2014 1 525 autoa · hylätty 31,5 %
- 2013 1 927 autoa · hylätty 33,0 %
- 2012 1 911 autoa · hylätty 32,5 %
- 2011 2 373 autoa · hylätty 34,4 %
- 2010 2 372 autoa · hylätty 39,8 %
- 2009 1 508 autoa · hylätty 42,0 %
- 2008 2 928 autoa · hylätty 47,0 %
- 2007 1 614 autoa · hylätty 49,4 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske Ceed -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Vertaa Ceed muihin
Ceed listoilla
- Vikaherkimmät 5-vuotiaat autot (sija 10)
Muistutus: Kia Ceed
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.