Opel · automalli
Opel Astra
Tällä sivulla on Opel Astra -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 42 494 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 15,5 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana bensiini.
- Liikenteessä
- 42 494
- Keski-ikä
- 15,5 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 191 234 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 92 % autoista
Miten Astra vertautuu muihin
- Ajomäärä: Opel Astra -autoilla on ajettu keskimäärin 12 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Astra on 5. yleisin malli 98 mallin joukossa luokassa keskikokoinen (C).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,1 vuotta vanhempia kuin luokan autot (14,4 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Astra -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 33 % autoista on automaattivaihteisia ja 81 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 33 %
- automaatteja, 67 % käsivalintaisia
- Teho
- 88 kW
- 120 hv tyypillisesti, valtaosa 74-110 kW
- Kokonaismassa
- 1 860 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,52 m
- pituus · leveys 1,81 m · korkeus 1,50 m
- Hybridit
- 2 %
- 1 % ladattavia, 1 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,6 l 42 %
-
1,4 l 32 %
-
1,8 l 8 %
-
1,0 l 7 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Astra on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Astra on yleisin maakunnassa Kanta-Häme: siellä sen osuus autokannasta on 1,2-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 9 635 | 17 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 4 269 | 10 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 4 148 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 2 924 | 8 % harvinaisempi |
| Keski-Suomi | 2 321 | 10 % yleisempi |
| Satakunta | 2 100 | 13 % yleisempi |
Astra väreittäin
Yleisin väri on hopea (19 %).
-
Hopea 19 % (kaikki autot 7 %)
-
Harmaa 17 % (kaikki autot 22 %)
-
Punainen 15 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 12 % (kaikki autot 13 %)
-
Valkoinen 12 % (kaikki autot 17 %)
-
Musta 11 % (kaikki autot 17 %)
| 1991 | 7 autoa |
|---|---|
| 1992 | 74 autoa |
| 1993 | 117 autoa |
| 1994 | 188 autoa |
| 1995 | 245 autoa |
| 1996 | 294 autoa |
| 1997 | 321 autoa |
| 1998 | 767 autoa |
| 1999 | 1 541 autoa |
| 2000 | 1 345 autoa |
| 2001 | 1 428 autoa |
| 2002 | 1 341 autoa |
| 2003 | 1 064 autoa |
| 2004 | 1 086 autoa |
| 2005 | 1 760 autoa |
| 2006 | 2 141 autoa |
| 2007 | 1 567 autoa |
| 2008 | 1 509 autoa |
| 2009 | 880 autoa |
| 2010 | 2 551 autoa |
| 2011 | 2 715 autoa |
| 2012 | 1 796 autoa |
| 2013 | 1 394 autoa |
| 2014 | 1 167 autoa |
| 2015 | 1 226 autoa |
| 2016 | 3 354 autoa |
| 2017 | 2 679 autoa |
| 2018 | 2 106 autoa |
| 2019 | 2 009 autoa |
| 2020 | 779 autoa |
| 2021 | 720 autoa |
| 2022 | 790 autoa |
| 2023 | 447 autoa |
| 2024 | 736 autoa |
| 2025 | 180 autoa |
| 2026 | 170 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 38 979 (92 %)
-
Diesel 2 453 (6 %)
-
Hybridi 860 (2 %)
-
Kaasu 127 (0 %)
-
Sähkö 75 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Astra -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 3 | 17 113 km |
|---|---|
| 4 | 66 663 km |
| 5 | 63 397 km |
| 6 | 79 871 km |
| 7 | 93 433 km |
| 8 | 115 508 km |
| 9 | 134 373 km |
| 10 | 147 054 km |
| 11 | 155 235 km |
| 12 | 170 863 km |
| 13 | 179 295 km |
| 14 | 193 792 km |
| 15 | 213 068 km |
| 16 | 205 737 km |
| 17 | 225 180 km |
| 18 | 225 419 km |
| 19 | 246 047 km |
| 20 | 249 926 km |
| 21 | 256 702 km |
| 22 | 234 089 km |
| 23 | 237 672 km |
| 24 | 239 281 km |
| 25 | 245 967 km |
| 26 | 250 194 km |
| 27 | 255 782 km |
| 28 | 250 062 km |
| 29 | 224 991 km |
| 30 | 229 736 km |
| 31 | 233 438 km |
| 32 | 242 307 km |
| 33 | 240 874 km |
| 34 | 254 982 km |
- 3 v
- 17 113 km5 704 km/v
- 5 v
- 63 397 km12 679 km/v
- 10 v
- 147 054 km14 705 km/v
- 15 v
- 213 068 km14 205 km/v
- 20 v
- 249 926 km12 496 km/v
Mihin Astra kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ympäristöhaitat on 1,8 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (2,3 vs. 4,9 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Astra Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 19,3 / 14,0
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 17,5 / 19,5
-
Ympäristöhaitat 9,3 / 5,1
-
Alusta ja kori 2,3 / 4,9
-
Ohjauslaitteet 1,8 / 3,2
-
Koeajo ja näkyvyys 0,4 / 0,6
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,4 / 0,9
-
Muut laitteet ja varusteet 0,4 / 1,0
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
14 vuosimallia 20:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 34,0 % | 36,4 % | 3 342 |
| 2003 | 39,7 % | 42,2 % | 1 479 |
| 2004 | 42,9 % | 43,7 % | 1 342 |
| 2005 | 50,0 % | 44,3 % | 2 062 |
| 2006 | 47,4 % | 43,1 % | 2 327 |
| 2007 | 45,3 % | 41,2 % | 1 661 |
| 2008 | 40,4 % | 39,7 % | 1 657 |
| 2009 | 42,8 % | 35,9 % | 952 |
| 2010 | 32,1 % | 33,2 % | 2 718 |
| 2011 | 27,2 % | 29,8 % | 2 873 |
| 2012 | 23,3 % | 26,8 % | 1 914 |
| 2013 | 23,3 % | 23,6 % | 1 462 |
| 2014 | 19,7 % | 20,0 % | 1 218 |
| 2015 | 14,6 % | 17,8 % | 1 270 |
| 2016 | 12,9 % | 17,4 % | 2 902 |
| 2017 | 10,4 % | 17,2 % | 653 |
| 2018 | 11,7 % | 12,6 % | 916 |
| 2019 | 7,6 % | 10,7 % | 1 790 |
| 2020 | 7,0 % | 6,8 % | 741 |
| 2021 | 4,6 % | 8,2 % | 668 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Astra takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 83 Opel Astra -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 36 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
19.6.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi GX2
Koskee autoja, jotka on valmistettu 14.12.2022 ja 27.3.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Interior door handles may deactivate when the key is in engine-running mode, which could prevent occupants from exiting the vehicle, potentially leading to injury in the event of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
19.6.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi M4B
Koskee autoja, jotka on valmistettu 9.10.2023 ja 1.11.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Interior door handles may deactivate when the key is in engine-running mode, which could prevent occupants from exiting the vehicle, potentially leading to injury in the event of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
12.6.2026: Palovaara Valmistajan koodi G2H
Koskee autoja, jotka on valmistettu 24.9.2025 ja 23.1.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The fuel hose may have been incorrectly routed during assembly, causing it to come into contact with the engine belt pulley. This contact could damage the hose and result in fuel leaking or spraying into the engine compartment or surrounding areas, potentially leading to a fire if the fuel reaches hot surfaces. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
12.6.2026: Palovaara Valmistajan koodi KWY
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.10.2025 ja 22.1.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The fuel hose may have been incorrectly routed during assembly, causing it to come into contact with the engine belt pulley. This contact could damage the hose and result in fuel leaking or spraying into the engine compartment or surrounding areas, potentially leading to a fire if the fuel reaches hot surfaces. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
8.5.2026: Palovaara Valmistajan koodi M4S
Koskee autoja, jotka on valmistettu 20.3.2026 ja 19.3.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to a defect of the engine control unit (inverter) in the vehicles fitted with electric double clutch transmission (e-DCT), metallic soldering residues may cause an internal electric short-circuits. This could lead to continuous power supply and overheating due to a blocked relay and cause a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
10.4.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi KWF
Koskee autoja, jotka on valmistettu 4.12.2025 ja 15.10.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The DV5R engine may experience a loss of power due to slippage of the water pump pulley. This slippage can cause misalignment of the timing belt, potentially resulting in engine shutdown. The sprocket of the water pump pulley may detach from the shaft, which can lead to the loss of parts on the road and increase the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Astra vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 170 autoa
- 2025 180 autoa
- 2024 736 autoa
- 2023 447 autoa
- 2022 790 autoa
- 2021 720 autoa · hylätty 4,6 %
- 2020 779 autoa · hylätty 7,0 %
- 2019 2 009 autoa · hylätty 7,6 %
- 2018 2 106 autoa · hylätty 11,7 %
- 2017 2 679 autoa · hylätty 10,4 %
- 2016 3 354 autoa · hylätty 12,9 %
- 2015 1 226 autoa · hylätty 14,6 %
- 2014 1 167 autoa · hylätty 19,7 %
- 2013 1 394 autoa · hylätty 23,3 %
- 2012 1 796 autoa · hylätty 23,3 %
- 2011 2 715 autoa · hylätty 27,2 %
- 2010 2 551 autoa · hylätty 32,1 %
- 2009 880 autoa · hylätty 42,8 %
- 2008 1 509 autoa · hylätty 40,4 %
- 2007 1 567 autoa · hylätty 45,3 %
- 2006 2 141 autoa · hylätty 47,4 %
- 2005 1 760 autoa · hylätty 50,0 %
- 2004 1 086 autoa · hylätty 42,9 %
- 2003 1 064 autoa · hylätty 39,7 %
- 2002 1 341 autoa · hylätty 34,0 %
- 2001 1 428 autoa
- 2000 1 345 autoa
- 1999 1 541 autoa
- 1998 767 autoa
- 1997 321 autoa
- 1996 294 autoa
- 1995 245 autoa
- 1994 188 autoa
- 1993 117 autoa
- 1992 74 autoa
- 1991 7 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Astra -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Opel Astra
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.