Volkswagen · automalli
Volkswagen Golf
Suomen liikenteessä on 87 733 Volkswagen Golf -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 14,7 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (72 %).
- Liikenteessä
- 87 733
- Keski-ikä
- 14,7 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 201 847 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 72 % autoista
Miten Golf vertautuu muihin
- Ajomäärä: Volkswagen Golf -autoilla on ajettu keskimäärin 5 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Golf on 2. yleisin malli 98 mallin joukossa luokassa keskikokoinen (C).
- Ikä: Autot ovat suunnilleen yhtä vanhoja kuin luokan autot keskimäärin (14,4 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Golf -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 53 % autoista on automaattivaihteisia ja 94 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 53 %
- automaatteja, 47 % käsivalintaisia
- Teho
- 81 kW
- 110 hv tyypillisesti, valtaosa 63-110 kW
- Kokonaismassa
- 1 840 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,36 m
- pituus · leveys 1,79 m · korkeus 1,49 m
- Hybridit
- 8 %
- 3 % ladattavia, 5 % tavallisia hybridejä
- Kulutus (WLTP)
- 5,9 l
- sadalla kilometrillä, Suomeen rekisteröidyt uudet autot
Yleisimmät moottorikoot
-
1,4 l 28 %
-
1,6 l 25 %
-
1,2 l 15 %
-
1,5 l 9 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Golf on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Golf on yleisin maakunnassa Etelä-Savo: siellä sen osuus autokannasta on 1,2-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 23 850 | yhtä yleinen |
| Varsinais-Suomi | 8 523 | 6 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 8 291 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 6 086 | 7 % harvinaisempi |
| Keski-Suomi | 4 498 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Savo | 4 246 | 6 % yleisempi |
Golf väreittäin
Yleisin väri on harmaa (28 %).
-
Harmaa 28 % (kaikki autot 22 %)
-
Valkoinen 16 % (kaikki autot 17 %)
-
Punainen 15 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 14 % (kaikki autot 13 %)
-
Musta 14 % (kaikki autot 17 %)
-
Hopea 6 % (kaikki autot 7 %)
| 1974 | 3 autoa |
|---|---|
| 1976 | 2 autoa |
| 1977 | 9 autoa |
| 1978 | 7 autoa |
| 1979 | 10 autoa |
| 1980 | 13 autoa |
| 1981 | 11 autoa |
| 1982 | 14 autoa |
| 1983 | 15 autoa |
| 1984 | 20 autoa |
| 1985 | 37 autoa |
| 1986 | 53 autoa |
| 1987 | 57 autoa |
| 1988 | 101 autoa |
| 1989 | 128 autoa |
| 1990 | 181 autoa |
| 1991 | 142 autoa |
| 1992 | 107 autoa |
| 1993 | 56 autoa |
| 1994 | 159 autoa |
| 1995 | 299 autoa |
| 1996 | 333 autoa |
| 1997 | 348 autoa |
| 1998 | 883 autoa |
| 1999 | 1 152 autoa |
| 2000 | 1 461 autoa |
| 2001 | 1 231 autoa |
| 2002 | 2 320 autoa |
| 2003 | 3 631 autoa |
| 2004 | 3 747 autoa |
| 2005 | 3 672 autoa |
| 2006 | 2 891 autoa |
| 2007 | 2 195 autoa |
| 2008 | 3 679 autoa |
| 2009 | 3 509 autoa |
| 2010 | 5 047 autoa |
| 2011 | 4 946 autoa |
| 2012 | 3 932 autoa |
| 2013 | 4 675 autoa |
| 2014 | 5 306 autoa |
| 2015 | 4 924 autoa |
| 2016 | 4 790 autoa |
| 2017 | 4 667 autoa |
| 2018 | 4 455 autoa |
| 2019 | 3 410 autoa |
| 2020 | 2 692 autoa |
| 2021 | 2 125 autoa |
| 2022 | 1 186 autoa |
| 2023 | 849 autoa |
| 2024 | 866 autoa |
| 2025 | 786 autoa |
| 2026 | 601 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 62 771 (72 %)
-
Diesel 14 207 (16 %)
-
Hybridi 6 911 (8 %)
-
Kaasu 2 375 (3 %)
-
Sähkö 1 123 (1 %)
-
Etanoli 346 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Golf -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 1 | 22 448 km |
|---|---|
| 2 | 14 834 km |
| 3 | 55 679 km |
| 4 | 71 822 km |
| 5 | 70 754 km |
| 6 | 84 816 km |
| 7 | 100 191 km |
| 8 | 117 994 km |
| 9 | 135 496 km |
| 10 | 156 053 km |
| 11 | 178 150 km |
| 12 | 190 796 km |
| 13 | 192 578 km |
| 14 | 202 472 km |
| 15 | 219 759 km |
| 16 | 232 656 km |
| 17 | 236 803 km |
| 18 | 261 995 km |
| 19 | 244 619 km |
| 20 | 255 383 km |
| 21 | 264 061 km |
| 22 | 271 539 km |
| 23 | 290 392 km |
| 24 | 289 200 km |
| 25 | 286 705 km |
| 26 | 286 912 km |
| 27 | 260 914 km |
| 28 | 262 778 km |
| 29 | 212 220 km |
| 30 | 184 111 km |
| 31 | 180 941 km |
| 32 | 193 560 km |
| 33 | 182 396 km |
| 34 | 213 272 km |
| 35 | 284 787 km |
| 36 | 229 090 km |
| 37 | 211 736 km |
| 38 | 213 790 km |
| 39 | 216 949 km |
| 40 | 233 975 km |
| 41 | 222 687 km |
- 3 v
- 55 679 km18 560 km/v
- 5 v
- 70 754 km14 151 km/v
- 10 v
- 156 053 km15 605 km/v
- 15 v
- 219 759 km14 651 km/v
- 20 v
- 255 383 km12 769 km/v
Mihin Golf kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa alusta ja kori on 2,4 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,6 vs. 3,1 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Golf Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 13,3 / 19,0
-
Jarrujärjestelmät 12,8 / 13,3
-
Alusta ja kori 10,4 / 4,4
-
Ympäristöhaitat 6,7 / 4,8
-
Muut laitteet ja varusteet 0,9 / 0,9
-
Ohjauslaitteet 0,6 / 3,1
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,5 / 0,8
-
Ajoneuvon tunnistus 0,4 / 0,6
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
Katsastushistoria vuosimalleittain
13 vuosimallia 20:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 29,8 % | 36,4 % | 5 078 |
| 2003 | 42,9 % | 42,2 % | 5 043 |
| 2004 | 48,7 % | 43,7 % | 4 778 |
| 2005 | 49,6 % | 44,3 % | 4 209 |
| 2006 | 45,8 % | 43,1 % | 3 317 |
| 2007 | 45,5 % | 41,2 % | 2 510 |
| 2008 | 47,8 % | 39,7 % | 4 275 |
| 2009 | 38,9 % | 35,9 % | 3 873 |
| 2010 | 32,2 % | 33,2 % | 5 514 |
| 2011 | 29,3 % | 29,8 % | 5 261 |
| 2012 | 24,6 % | 26,8 % | 4 085 |
| 2013 | 19,1 % | 23,6 % | 4 842 |
| 2014 | 12,8 % | 20,0 % | 5 534 |
| 2015 | 10,6 % | 17,8 % | 5 045 |
| 2016 | 9,3 % | 17,4 % | 3 882 |
| 2017 | 8,2 % | 17,2 % | 1 185 |
| 2018 | 4,6 % | 12,6 % | 1 842 |
| 2019 | 4,1 % | 10,7 % | 2 870 |
| 2020 | 4,7 % | 11,4 % | 360 |
| 2021 | 2,4 % | 8,2 % | 1 934 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Golf takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 32 Volkswagen Golf -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 8 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
23.10.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 48VS
Koskee autoja, jotka on valmistettu 4.9.2013 ja 1.7.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Moisture ingress could lead to corrosion of a steering rack bolt, which may result in a fracture of the bolt and a loss of steering capability, increasing the risk of accidents. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
25.7.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69PD
Koskee autoja, jotka on valmistettu 9.2.2024 ja 24.5.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The safety belt on the front passenger side may not be correctly secured to the lower anchorage point, compromising the restraining effect of the safety-belt. In the event of an accident, this may result injuries to the person sitting in the passenger seat. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
25.7.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69PP
Koskee autoja, jotka on valmistettu 9.2.2024 ja 24.5.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The front-seat belt assemblies may not be correctly secured to the anchorage point near the bottom of the B-pillar. If the lower anchorage point of the belt assembly is not secured, the restraining effect of the safety-belt is severely compromised. In the event of an accident, this may result in injuries to the persons sitting in the driver’s seat and/or the passenger seat. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
28.2.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69EJ (TKBA)
Koskee autoja, jotka on valmistettu 9.9.2004 ja 15.9.2018 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The propellant in the driver airbag may deteriorate over time. If the airbags deploy, it can result in fragments from the inflator injuring the vehicle's occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
27.9.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69EJIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The propellant in the driver airbag may deteriorate over time. If the airbags deploy, it can result in fragments from the inflator injuring the vehicle's occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
19.4.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69EJ
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.8.2007 ja 21.5.2014 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The driver airbag's gas generator may be faulty, resulting in uncontrolled inflation and the release of metal fragments. This increases the risk of injuries to the occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Golf vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 601 autoa
- 2025 786 autoa
- 2024 866 autoa
- 2023 849 autoa
- 2022 1 186 autoa
- 2021 2 125 autoa · hylätty 2,4 %
- 2020 2 692 autoa · hylätty 4,7 %
- 2019 3 410 autoa · hylätty 4,1 %
- 2018 4 455 autoa · hylätty 4,6 %
- 2017 4 667 autoa · hylätty 8,2 %
- 2016 4 790 autoa · hylätty 9,3 %
- 2015 4 924 autoa · hylätty 10,6 %
- 2014 5 306 autoa · hylätty 12,8 %
- 2013 4 675 autoa · hylätty 19,1 %
- 2012 3 932 autoa · hylätty 24,6 %
- 2011 4 946 autoa · hylätty 29,3 %
- 2010 5 047 autoa · hylätty 32,2 %
- 2009 3 509 autoa · hylätty 38,9 %
- 2008 3 679 autoa · hylätty 47,8 %
- 2007 2 195 autoa · hylätty 45,5 %
- 2006 2 891 autoa · hylätty 45,8 %
- 2005 3 672 autoa · hylätty 49,6 %
- 2004 3 747 autoa · hylätty 48,7 %
- 2003 3 631 autoa · hylätty 42,9 %
- 2002 2 320 autoa · hylätty 29,8 %
- 2001 1 231 autoa
- 2000 1 461 autoa
- 1999 1 152 autoa
- 1998 883 autoa
- 1997 348 autoa
- 1996 333 autoa
- 1995 299 autoa
- 1994 159 autoa
- 1993 56 autoa
- 1992 107 autoa
- 1991 142 autoa
- 1990 181 autoa
- 1989 128 autoa
- 1988 101 autoa
- 1987 57 autoa
- 1986 53 autoa
- 1985 37 autoa
- 1984 20 autoa
- 1983 15 autoa
- 1982 14 autoa
- 1981 11 autoa
- 1980 13 autoa
- 1979 10 autoa
- 1978 7 autoa
- 1977 9 autoa
- 1976 2 autoa
- 1974 3 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Golf -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Vertaa Golf muihin
Golf listoilla
- Luotettavimmat 5-vuotiaat autot (sija 14)
- Luotettavimmat 7-vuotiaat autot (sija 16)
- Luotettavimmat hybridiautot (sija 14)
Muistutus: Volkswagen Golf
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.