Ford · automalli
Ford Focus
Tällä sivulla on Ford Focus -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 57 197 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 14,4 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana bensiini.
- Liikenteessä
- 57 197
- Keski-ikä
- 14,4 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 193 972 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 85 % autoista
Miten Focus vertautuu muihin
- Ajomäärä: Ford Focus -autoilla on ajettu keskimäärin 8 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Focus on 4. yleisin malli 98 mallin joukossa luokassa keskikokoinen (C).
- Ikä: Autot ovat suunnilleen yhtä vanhoja kuin luokan autot keskimäärin (14,4 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Focus -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 32 % autoista on automaattivaihteisia ja 71 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 32 %
- automaatteja, 68 % käsivalintaisia
- Teho
- 88 kW
- 120 hv tyypillisesti, valtaosa 74-110 kW
- Kokonaismassa
- 1 890 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,51 m
- pituus · leveys 1,84 m · korkeus 1,50 m
- Hybridit
- 5 %
- 0 % ladattavia, 5 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,6 l 49 %
-
1,0 l 34 %
-
1,5 l 7 %
-
2,0 l 4 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Focus on yleisin
Satakunta erottuu: siellä Focus on suhteessa 1,3 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 12 508 | 19 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 7 212 | 32 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 5 173 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 3 530 | 18 % harvinaisempi |
| Satakunta | 3 353 | 34 % yleisempi |
| Keski-Suomi | 2 913 | yhtä yleinen |
Focus väreittäin
Yleisin väri on harmaa (31 %). Sininen on tällä mallilla 1,6 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 31 % (kaikki autot 22 %)
-
Sininen 21 % (kaikki autot 13 %)
-
Punainen 19 % (kaikki autot 12 %)
-
Valkoinen 12 % (kaikki autot 17 %)
-
Musta 10 % (kaikki autot 17 %)
-
Ruskea tai beige 5 % (kaikki autot 6 %)
| 1998 | 52 autoa |
|---|---|
| 1999 | 770 autoa |
| 2000 | 754 autoa |
| 2001 | 709 autoa |
| 2002 | 1 120 autoa |
| 2003 | 1 614 autoa |
| 2004 | 2 704 autoa |
| 2005 | 4 062 autoa |
| 2006 | 3 631 autoa |
| 2007 | 2 601 autoa |
| 2008 | 2 796 autoa |
| 2009 | 2 134 autoa |
| 2010 | 2 609 autoa |
| 2011 | 3 591 autoa |
| 2012 | 3 051 autoa |
| 2013 | 2 297 autoa |
| 2014 | 2 109 autoa |
| 2015 | 2 401 autoa |
| 2016 | 3 249 autoa |
| 2017 | 2 449 autoa |
| 2018 | 2 589 autoa |
| 2019 | 3 849 autoa |
| 2020 | 2 280 autoa |
| 2021 | 1 153 autoa |
| 2022 | 748 autoa |
| 2023 | 743 autoa |
| 2024 | 576 autoa |
| 2025 | 510 autoa |
| 2026 | 46 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 48 412 (85 %)
-
Diesel 5 403 (9 %)
-
Hybridi 2 648 (5 %)
-
Etanoli 671 (1 %)
-
Kaasu 56 (0 %)
-
Sähkö 7 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Focus -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 2 | 29 228 km |
|---|---|
| 3 | 36 604 km |
| 4 | 70 394 km |
| 5 | 69 690 km |
| 6 | 89 298 km |
| 7 | 98 600 km |
| 8 | 111 207 km |
| 9 | 130 810 km |
| 10 | 144 439 km |
| 11 | 164 256 km |
| 12 | 172 849 km |
| 13 | 186 293 km |
| 14 | 208 152 km |
| 15 | 218 113 km |
| 16 | 223 502 km |
| 17 | 236 756 km |
| 18 | 251 009 km |
| 19 | 243 921 km |
| 20 | 252 720 km |
| 21 | 257 244 km |
| 22 | 255 496 km |
| 23 | 254 054 km |
| 24 | 251 841 km |
| 25 | 247 778 km |
| 26 | 243 213 km |
| 27 | 244 301 km |
| 28 | 242 758 km |
- 3 v
- 36 604 km12 201 km/v
- 5 v
- 69 690 km13 938 km/v
- 10 v
- 144 439 km14 444 km/v
- 15 v
- 218 113 km14 541 km/v
- 20 v
- 252 720 km12 636 km/v
Mihin Focus kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa akselistot, pyörät ja jousitus on 1,3 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (1,4 vs. 3,3 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Focus Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 25,1 / 19,9
-
Jarrujärjestelmät 11,8 / 14,8
-
Ympäristöhaitat 4,9 / 5,6
-
Alusta ja kori 3,2 / 5,6
-
Ohjauslaitteet 1,4 / 3,3
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,6 / 0,9
-
Muut laitteet ja varusteet 0,5 / 1,0
-
Koeajo ja näkyvyys 0,4 / 0,7
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
10 vuosimallia 20:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 37,2 % | 36,4 % | 3 772 |
| 2003 | 49,6 % | 42,2 % | 2 496 |
| 2004 | 47,9 % | 43,7 % | 3 618 |
| 2005 | 45,0 % | 44,3 % | 4 612 |
| 2006 | 40,9 % | 43,1 % | 4 045 |
| 2007 | 40,7 % | 41,2 % | 2 888 |
| 2008 | 39,5 % | 39,7 % | 3 135 |
| 2009 | 36,6 % | 35,9 % | 2 298 |
| 2010 | 34,8 % | 33,2 % | 2 747 |
| 2011 | 27,5 % | 29,8 % | 3 753 |
| 2012 | 25,0 % | 26,8 % | 3 267 |
| 2013 | 25,2 % | 23,6 % | 2 444 |
| 2014 | 20,9 % | 20,0 % | 2 222 |
| 2015 | 13,5 % | 17,8 % | 2 481 |
| 2016 | 11,6 % | 17,4 % | 2 780 |
| 2017 | 11,3 % | 17,2 % | 610 |
| 2018 | 6,1 % | 12,6 % | 1 118 |
| 2019 | 12,4 % | 10,7 % | 3 398 |
| 2020 | 13,3 % | 11,4 % | 300 |
| 2021 | 7,0 % | 8,2 % | 1 055 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Focus takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 30 Ford Focus -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 3 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
18.9.2026: Ympäristöhaitta Valmistajan koodi 24E06
Koskee autoja, jotka on valmistettu 12.5.2014 ja 4.10.2018 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The diesel particulate filter (DPF) may be cracked on 2.0 l EcoBlue Diesel and 1.5 l EcoBlue vehicles. This could cause the vehicles to fail the legally required roadworthiness test, as exhaust emissions of soot may be above the authorised limit. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
23.1.2026: Palovaara Valmistajan koodi 25SC2
Koskee autoja, jotka on valmistettu 20.9.2025 ja 24.10.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Leakage from the fuel rail may cause fuel to be released, increasing the risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
26.1.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 17S45
Koskee autoja, jotka on valmistettu 18.7.2014 ja 19.10.2015 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The engine control unit does not correctly detect overheating, which can allow the engine to overheat, leading to a leak of engine oil. Leaking oil can drop onto the road and create a risk of injuries to other road traffic participants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
11.8.2023: Palovaara Valmistajan koodi 23S34
Koskee autoja, jotka on valmistettu 24.5.2023 ja 26.5.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to improper fixing, the 48V battery cable may become detached. This can lead to overheating and electric arc formation, increasing the risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
28.7.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 23S31
Koskee autoja, jotka on valmistettu 24.3.2023 ja 7.6.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Faulty rear seat-belt buckles could impair the restraining effect and could open in case of an accident, increasing the risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of Motor Vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
28.4.2023: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 22S21
Koskee autoja, jotka on valmistettu 2.8.2019 ja 21.3.2022 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Oil can leak onto or under the engine, increasing the risk of skidding for other road users, and/or fire in the engine compartment. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Focus vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 46 autoa
- 2025 510 autoa
- 2024 576 autoa
- 2023 743 autoa
- 2022 748 autoa
- 2021 1 153 autoa · hylätty 7,0 %
- 2020 2 280 autoa · hylätty 13,3 %
- 2019 3 849 autoa · hylätty 12,4 %
- 2018 2 589 autoa · hylätty 6,1 %
- 2017 2 449 autoa · hylätty 11,3 %
- 2016 3 249 autoa · hylätty 11,6 %
- 2015 2 401 autoa · hylätty 13,5 %
- 2014 2 109 autoa · hylätty 20,9 %
- 2013 2 297 autoa · hylätty 25,2 %
- 2012 3 051 autoa · hylätty 25,0 %
- 2011 3 591 autoa · hylätty 27,5 %
- 2010 2 609 autoa · hylätty 34,8 %
- 2009 2 134 autoa · hylätty 36,6 %
- 2008 2 796 autoa · hylätty 39,5 %
- 2007 2 601 autoa · hylätty 40,7 %
- 2006 3 631 autoa · hylätty 40,9 %
- 2005 4 062 autoa · hylätty 45,0 %
- 2004 2 704 autoa · hylätty 47,9 %
- 2003 1 614 autoa · hylätty 49,6 %
- 2002 1 120 autoa · hylätty 37,2 %
- 2001 709 autoa
- 2000 754 autoa
- 1999 770 autoa
- 1998 52 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Focus -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Vertaa Focus muihin
Focus listoilla
- Vikaherkimmät 5-vuotiaat autot (sija 12)
Muistutus: Ford Focus
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.