Toyota · automalli
Toyota Corolla
Toyota Corolla on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 101 067 autoa. Keskimäärin ne ovat 16,4 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 206 545 km.
- Liikenteessä
- 101 067
- Keski-ikä
- 16,4 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 206 545 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 64 % autoista
Miten Corolla vertautuu muihin
- Ajomäärä: Toyota Corolla -autoilla on ajettu keskimäärin 6 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Corolla on 1. yleisin malli 98 mallin joukossa luokassa keskikokoinen (C).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 2,0 vuotta vanhempia kuin luokan autot (14,4 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Corolla -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 76 % autoista on automaattivaihteisia ja 8 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 76 %
- automaatteja, 24 % käsivalintaisia
- Teho
- 81 kW
- 110 hv tyypillisesti, valtaosa 71-97 kW
- Kokonaismassa
- 1 695 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,41 m
- pituus · leveys 1,71 m · korkeus 1,47 m
- Hybridit
- 33 %
- 0 % ladattavia, 33 % tavallisia hybridejä
- Kulutus (WLTP)
- 5,0 l
- sadalla kilometrillä, Suomeen rekisteröidyt uudet autot
Yleisimmät moottorikoot
-
1,6 l 44 %
-
1,8 l 27 %
-
1,4 l 13 %
-
1,3 l 8 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Corolla on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Corolla on yleisin maakunnassa Kainuu: siellä sen osuus autokannasta on 1,5-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 23 085 | 16 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 9 184 | yhtä yleinen |
| Varsinais-Suomi | 8 446 | 9 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 7 929 | yhtä yleinen |
| Keski-Suomi | 6 199 | 24 % yleisempi |
| Pohjois-Savo | 5 390 | 16 % yleisempi |
Corolla väreittäin
Yleisin väri on hopea (24 %).
-
Hopea 24 % (kaikki autot 7 %)
-
Punainen 17 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 15 % (kaikki autot 13 %)
-
Harmaa 13 % (kaikki autot 22 %)
-
Valkoinen 11 % (kaikki autot 17 %)
-
Musta 7 % (kaikki autot 17 %)
| 1967 | 13 autoa |
|---|---|
| 1968 | 11 autoa |
| 1969 | 38 autoa |
| 1970 | 30 autoa |
| 1971 | 35 autoa |
| 1972 | 14 autoa |
| 1973 | 41 autoa |
| 1974 | 33 autoa |
| 1975 | 41 autoa |
| 1976 | 44 autoa |
| 1977 | 36 autoa |
| 1978 | 54 autoa |
| 1979 | 26 autoa |
| 1980 | 48 autoa |
| 1981 | 34 autoa |
| 1982 | 83 autoa |
| 1983 | 97 autoa |
| 1984 | 85 autoa |
| 1985 | 115 autoa |
| 1986 | 163 autoa |
| 1987 | 217 autoa |
| 1988 | 262 autoa |
| 1989 | 322 autoa |
| 1990 | 308 autoa |
| 1991 | 331 autoa |
| 1992 | 443 autoa |
| 1993 | 658 autoa |
| 1994 | 759 autoa |
| 1995 | 956 autoa |
| 1996 | 1 339 autoa |
| 1997 | 2 046 autoa |
| 1998 | 3 129 autoa |
| 1999 | 2 583 autoa |
| 2000 | 2 775 autoa |
| 2001 | 2 219 autoa |
| 2002 | 4 160 autoa |
| 2003 | 6 712 autoa |
| 2004 | 6 942 autoa |
| 2005 | 6 946 autoa |
| 2006 | 5 785 autoa |
| 2007 | 4 313 autoa |
| 2008 | 2 859 autoa |
| 2009 | 1 781 autoa |
| 2010 | 1 515 autoa |
| 2011 | 1 156 autoa |
| 2012 | 922 autoa |
| 2013 | 717 autoa |
| 2014 | 1 175 autoa |
| 2015 | 755 autoa |
| 2016 | 681 autoa |
| 2017 | 607 autoa |
| 2018 | 375 autoa |
| 2019 | 5 619 autoa |
| 2020 | 5 560 autoa |
| 2021 | 5 521 autoa |
| 2022 | 4 843 autoa |
| 2023 | 5 182 autoa |
| 2024 | 3 819 autoa |
| 2025 | 2 121 autoa |
| 2026 | 1 613 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 64 671 (64 %)
-
Hybridi 33 522 (33 %)
-
Diesel 2 864 (3 %)
-
Kaasu 7 (0 %)
-
Etanoli 2 (0 %)
-
Sähkö 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Corolla -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 1 | 21 407 km |
|---|---|
| 2 | 34 597 km |
| 3 | 67 114 km |
| 4 | 70 493 km |
| 5 | 70 922 km |
| 6 | 90 351 km |
| 7 | 95 015 km |
| 8 | 84 830 km |
| 9 | 102 861 km |
| 10 | 113 912 km |
| 11 | 127 054 km |
| 12 | 149 107 km |
| 13 | 159 441 km |
| 14 | 167 384 km |
| 15 | 183 472 km |
| 16 | 194 691 km |
| 17 | 228 509 km |
| 18 | 229 424 km |
| 19 | 238 313 km |
| 20 | 241 434 km |
| 21 | 250 073 km |
| 22 | 267 186 km |
| 23 | 276 153 km |
| 24 | 272 933 km |
| 25 | 260 638 km |
| 26 | 267 117 km |
| 27 | 273 075 km |
| 28 | 281 147 km |
| 29 | 284 332 km |
| 30 | 278 594 km |
| 31 | 290 987 km |
| 32 | 293 738 km |
| 33 | 299 240 km |
| 34 | 269 193 km |
| 35 | 235 026 km |
| 36 | 243 514 km |
| 37 | 256 126 km |
| 38 | 264 969 km |
| 39 | 264 963 km |
| 40 | 219 194 km |
| 41 | 217 903 km |
| 42 | 228 724 km |
| 43 | 257 290 km |
| 44 | 215 404 km |
| 45 | 98 030 km |
| 46 | 43 691 km |
| 47 | 49 534 km |
| 48 | 46 965 km |
| 49 | 46 674 km |
| 50 | 48 788 km |
| 51 | 53 730 km |
| 52 | 50 143 km |
| 53 | 55 131 km |
| 55 | 52 323 km |
| 56 | 42 622 km |
| 57 | 52 862 km |
- 3 v
- 67 114 km22 371 km/v
- 5 v
- 70 922 km14 184 km/v
- 10 v
- 113 912 km11 391 km/v
- 15 v
- 183 472 km12 231 km/v
- 20 v
- 241 434 km12 072 km/v
Mihin Corolla kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa alusta ja kori on 1,2 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,8 vs. 3,4 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Corolla Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 16,0 / 16,2
-
Alusta ja kori 8,5 / 7,4
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 4,7 / 20,1
-
Ympäristöhaitat 2,2 / 6,6
-
Ajoneuvon tunnistus 1,2 / 0,7
-
Ohjauslaitteet 0,8 / 3,4
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,5 / 0,9
-
Muut laitteet ja varusteet 0,4 / 1,2
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
- 3 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
Katsastushistoria vuosimalleittain
20 vuosimallia 20:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 20,1 % | 36,4 % | 6 407 |
| 2003 | 33,1 % | 42,2 % | 7 704 |
| 2004 | 34,6 % | 43,7 % | 7 602 |
| 2005 | 37,0 % | 44,3 % | 7 338 |
| 2006 | 31,4 % | 43,1 % | 6 045 |
| 2007 | 27,2 % | 41,2 % | 4 476 |
| 2008 | 24,2 % | 39,7 % | 2 970 |
| 2009 | 26,3 % | 35,9 % | 1 848 |
| 2010 | 19,6 % | 33,2 % | 1 564 |
| 2011 | 16,9 % | 29,8 % | 1 176 |
| 2012 | 12,9 % | 26,8 % | 963 |
| 2013 | 9,7 % | 23,6 % | 732 |
| 2014 | 7,4 % | 20,0 % | 1 189 |
| 2015 | 6,0 % | 17,8 % | 766 |
| 2016 | 4,3 % | 17,4 % | 583 |
| 2017 | 4,1 % | 17,2 % | 145 |
| 2018 | 1,3 % | 12,6 % | 153 |
| 2019 | 3,9 % | 10,7 % | 5 141 |
| 2020 | 4,5 % | 11,4 % | 794 |
| 2021 | 1,9 % | 8,2 % | 5 118 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Corolla takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 20 Toyota Corolla -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 5 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
15.8.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 25SD-063Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
A flaw in the vehicle's combination meter programming causes it to deteriorate its memory. Due to this the display of the monitor may not work, removing access to the speedometer and warnings. This increases the risk of accidents. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
13.12.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 24SD-146
Koskee autoja, jotka on valmistettu 16.1.2023 ja 5.11.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to the programming of the skid control's electronic control unit software, the brake fluid pressure can be incorrectly controlled when the brake pedal is applied during cornering. This can lead users to experience a hard brake pedal with reduced braking force, increasing the brake stopping distance and creating a risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
13.12.2024: Palovaara Valmistajan koodi 24SD-149Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Insufficient pressing of parts in the high pressure fuel pump can cause movement of the cylinder in the fuel pump through which the piston moves. This can create wear between the cylinder and the pump body, resulting in increased stress on valves and/or movement valve seat inside the pump body. This increased stress can cause a crack in the weld of the affected valves, which could lead to a fuel leak, increasing the risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
19.7.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 24SD-055
Koskee autoja, jotka on valmistettu 2.11.2021 ja 14.11.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The programming of the forward recognition camera software can lead to memory failure when the ignition is turned OFF. This can prevent the pre-collision system from activating upon the next ignition start, triggering warning lights, sounding chimes, and displaying alerts on the dashboard. Ignoring these warning can increase the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
12.7.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 24SD-065Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Camera cases on vehicles may come apart under stress due to improper welding, allowing water ingress and potential short-circuiting. This could result in the loss of front or rear camera imagery, increasing the risk of accident and injuries for users relying solely on these cameras to check their surroundings. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
3.11.2023: Palovaara Valmistajan koodi 23SD-108
Koskee autoja, jotka on valmistettu 6.11.2017 ja 30.11.2018 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Insufficient pressing of parts in the high pressure fuel pump can cause movement of the cylinder in the fuel pump through which the piston moves. This can create wear between the cylinder and the pump body, resulting in increased stress on valves and/or movement valve seat inside the pump body. This increased stress can cause a crack in the weld of the affected valves, which could lead to a fuel leak, increasing the risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Corolla vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 1 613 autoa
- 2025 2 121 autoa
- 2024 3 819 autoa
- 2023 5 182 autoa
- 2022 4 843 autoa
- 2021 5 521 autoa · hylätty 1,9 %
- 2020 5 560 autoa · hylätty 4,5 %
- 2019 5 619 autoa · hylätty 3,9 %
- 2018 375 autoa · hylätty 1,3 %
- 2017 607 autoa · hylätty 4,1 %
- 2016 681 autoa · hylätty 4,3 %
- 2015 755 autoa · hylätty 6,0 %
- 2014 1 175 autoa · hylätty 7,4 %
- 2013 717 autoa · hylätty 9,7 %
- 2012 922 autoa · hylätty 12,9 %
- 2011 1 156 autoa · hylätty 16,9 %
- 2010 1 515 autoa · hylätty 19,6 %
- 2009 1 781 autoa · hylätty 26,3 %
- 2008 2 859 autoa · hylätty 24,2 %
- 2007 4 313 autoa · hylätty 27,2 %
- 2006 5 785 autoa · hylätty 31,4 %
- 2005 6 946 autoa · hylätty 37,0 %
- 2004 6 942 autoa · hylätty 34,6 %
- 2003 6 712 autoa · hylätty 33,1 %
- 2002 4 160 autoa · hylätty 20,1 %
- 2001 2 219 autoa
- 2000 2 775 autoa
- 1999 2 583 autoa
- 1998 3 129 autoa
- 1997 2 046 autoa
- 1996 1 339 autoa
- 1995 956 autoa
- 1994 759 autoa
- 1993 658 autoa
- 1992 443 autoa
- 1991 331 autoa
- 1990 308 autoa
- 1989 322 autoa
- 1988 262 autoa
- 1987 217 autoa
- 1986 163 autoa
- 1985 115 autoa
- 1984 85 autoa
- 1983 97 autoa
- 1982 83 autoa
- 1981 34 autoa
- 1980 48 autoa
- 1979 26 autoa
- 1978 54 autoa
- 1977 36 autoa
- 1976 44 autoa
- 1975 41 autoa
- 1974 33 autoa
- 1973 41 autoa
- 1972 14 autoa
- 1971 35 autoa
- 1970 30 autoa
- 1969 38 autoa
- 1968 11 autoa
- 1967 13 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Corolla -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Vertaa Corolla muihin
Corolla listoilla
- Luotettavimmat 5-vuotiaat autot (sija 12)
- Luotettavimmat 7-vuotiaat autot (sija 1)
- Luotettavimmat 10-vuotiaat autot (sija 3)
- Luotettavimmat 15-vuotiaat autot (sija 7)
- Luotettavimmat hybridiautot (sija 9)
- Luotettavimmat bensiiniautot (sija 10)
Muistutus: Toyota Corolla
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.