Toyota · automalli
Toyota Auris
Tällä sivulla on Toyota Auris -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 36 672 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 12,5 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana bensiini.
- Liikenteessä
- 36 672
- Keski-ikä
- 12,5 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 167 489 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 51 % autoista
Miten Auris vertautuu muihin
- Ajomäärä: Toyota Auris -autoilla on ajettu keskimäärin 15 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Auris on 7. yleisin malli 98 mallin joukossa luokassa keskikokoinen (C).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,9 vuotta uudempia kuin luokan autot (14,4 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Auris -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 64 % autoista on automaattivaihteisia ja 18 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 64 %
- automaatteja, 36 % käsivalintaisia
- Teho
- 73 kW
- 99 hv tyypillisesti, valtaosa 73-97 kW
- Kokonaismassa
- 1 815 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,33 m
- pituus · leveys 1,76 m · korkeus 1,49 m
- Hybridit
- 43 %
- 0 % ladattavia, 43 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,8 l 43 %
-
1,6 l 36 %
-
1,2 l 10 %
-
1,4 l 7 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Auris on yleisin
Auris on jakautunut maakuntiin suunnilleen samoin kuin henkilöautot yleensä.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 10 480 | 5 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 3 640 | yhtä yleinen |
| Varsinais-Suomi | 3 613 | 8 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 2 649 | yhtä yleinen |
| Keski-Suomi | 2 031 | 12 % yleisempi |
| Satakunta | 1 560 | yhtä yleinen |
Auris väreittäin
Yleisin väri on harmaa (21 %). Hopea on tällä mallilla 2,1 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 21 % (kaikki autot 22 %)
-
Sininen 17 % (kaikki autot 13 %)
-
Valkoinen 17 % (kaikki autot 17 %)
-
Hopea 15 % (kaikki autot 7 %)
-
Punainen 13 % (kaikki autot 12 %)
-
Musta 9 % (kaikki autot 17 %)
| 2007 | 2 240 autoa |
|---|---|
| 2008 | 2 991 autoa |
| 2009 | 1 445 autoa |
| 2010 | 2 300 autoa |
| 2011 | 1 868 autoa |
| 2012 | 1 724 autoa |
| 2013 | 3 468 autoa |
| 2014 | 4 069 autoa |
| 2015 | 3 696 autoa |
| 2016 | 4 055 autoa |
| 2017 | 3 884 autoa |
| 2018 | 4 106 autoa |
| 2019 | 826 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 18 805 (51 %)
-
Hybridi 15 662 (43 %)
-
Diesel 2 203 (6 %)
-
Kaasu 2 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Auris -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 7 | 103 654 km |
|---|---|
| 8 | 117 111 km |
| 9 | 130 969 km |
| 10 | 144 751 km |
| 11 | 160 216 km |
| 12 | 171 124 km |
| 13 | 178 215 km |
| 14 | 166 442 km |
| 15 | 186 561 km |
| 16 | 188 940 km |
| 17 | 223 973 km |
| 18 | 225 896 km |
| 19 | 225 091 km |
- 10 v
- 144 751 km14 475 km/v
- 15 v
- 186 561 km12 437 km/v
Mihin Auris kaatuu katsastuksessa
Vikakohteiden jakauma on lähellä saman ikäisten autojen keskiarvoa. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,3 vs. 2,9 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Auris Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 10,9 / 11,6
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 5,3 / 18,1
-
Alusta ja kori 2,4 / 3,2
-
Ajoneuvon tunnistus 2,2 / 0,6
-
Ympäristöhaitat 1,3 / 3,9
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,7 / 0,7
-
Ohjauslaitteet 0,3 / 2,9
-
Muut laitteet ja varusteet 0,3 / 0,8
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
Katsastushistoria vuosimalleittain
13 vuosimallia 13:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2007 | 33,3 % | 41,2 % | 2 386 |
| 2008 | 30,3 % | 39,7 % | 3 185 |
| 2009 | 29,7 % | 35,9 % | 1 532 |
| 2010 | 20,8 % | 33,2 % | 2 381 |
| 2011 | 17,9 % | 29,8 % | 1 915 |
| 2012 | 11,5 % | 26,8 % | 1 764 |
| 2013 | 12,0 % | 23,6 % | 3 535 |
| 2014 | 9,1 % | 20,0 % | 4 163 |
| 2015 | 8,3 % | 17,8 % | 3 727 |
| 2016 | 6,0 % | 17,4 % | 3 262 |
| 2017 | 5,7 % | 17,2 % | 880 |
| 2018 | 3,5 % | 12,6 % | 1 637 |
| 2019 | 4,6 % | 10,7 % | 590 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Auris takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 24 Toyota Auris -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 4 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
16.5.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 91.21U25328A
Koskee autoja, jotka on valmistettu 6.12.2023 ja 13.2.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The front seats may not have been fitted to the floor with the correct torque in some cases. The specified torque is needed to fix the front seating securely to the floor. There is an increased risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
13.12.2024: Palovaara Valmistajan koodi 24SD-149Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Insufficient pressing of parts in the high pressure fuel pump can cause movement of the cylinder in the fuel pump through which the piston moves. This can create wear between the cylinder and the pump body, resulting in increased stress on valves and/or movement valve seat inside the pump body. This increased stress can cause a crack in the weld of the affected valves, which could lead to a fuel leak, increasing the risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
30.8.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 91.10U24296A
Koskee autoja, jotka on valmistettu 6.12.2023 ja 13.2.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The screws securing the driver’s seat to the floor console may not be properly tightened, posing a risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
3.11.2023: Palovaara Valmistajan koodi 23SD-108
Koskee autoja, jotka on valmistettu 6.11.2017 ja 30.11.2018 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Insufficient pressing of parts in the high pressure fuel pump can cause movement of the cylinder in the fuel pump through which the piston moves. This can create wear between the cylinder and the pump body, resulting in increased stress on valves and/or movement valve seat inside the pump body. This increased stress can cause a crack in the weld of the affected valves, which could lead to a fuel leak, increasing the risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
17.2.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 75.00U22237AIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The soft close mechanism of the bonnet may malfunction, creating a risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
2.7.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 72.14U21161AIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
A poorly installed wiring harness could lead to the door opening while the vehicle is in motion.
Auris vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2019 826 autoa · hylätty 4,6 %
- 2018 4 106 autoa · hylätty 3,5 %
- 2017 3 884 autoa · hylätty 5,7 %
- 2016 4 055 autoa · hylätty 6,0 %
- 2015 3 696 autoa · hylätty 8,3 %
- 2014 4 069 autoa · hylätty 9,1 %
- 2013 3 468 autoa · hylätty 12,0 %
- 2012 1 724 autoa · hylätty 11,5 %
- 2011 1 868 autoa · hylätty 17,9 %
- 2010 2 300 autoa · hylätty 20,8 %
- 2009 1 445 autoa · hylätty 29,7 %
- 2008 2 991 autoa · hylätty 30,3 %
- 2007 2 240 autoa · hylätty 33,3 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske Auris -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Auris listoilla
- Luotettavimmat 7-vuotiaat autot (sija 8)
- Luotettavimmat 10-vuotiaat autot (sija 11)
- Luotettavimmat 15-vuotiaat autot (sija 10)
- Luotettavimmat hybridiautot (sija 3)
- Luotettavimmat bensiiniautot (sija 12)
Muistutus: Toyota Auris
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.