Audi · automalli
Audi A5
Audi A5 on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 5 948 autoa. Keskimäärin ne ovat 11,6 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 206 227 km.
- Liikenteessä
- 5 948
- Keski-ikä
- 11,6 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 206 227 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 46 % autoista
Miten A5 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Audi A5 -autoilla on ajettu keskimäärin 4 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: A5 on 21. yleisin malli 86 mallin joukossa luokassa keskiluokka (D).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 3,9 vuotta uudempia kuin luokan autot (15,5 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista A5 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 84 % autoista on automaattivaihteisia ja 96 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 84 %
- automaatteja, 17 % käsivalintaisia
- Teho
- 150 kW
- 204 hv tyypillisesti, valtaosa 110-185 kW
- Kokonaismassa
- 2 145 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,80 m
- pituus · leveys 1,85 m · korkeus 1,40 m
- Hybridit
- 18 %
- 5 % ladattavia, 13 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
2,0 l 63 %
-
3,0 l 19 %
-
1,8 l 11 %
-
4,2 l 2 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä A5 on yleisin
Suhteessa muihin autoihin A5 on yleisin maakunnassa Päijät-Häme: siellä sen osuus autokannasta on 1,2-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 1 835 | 14 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 619 | 10 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 528 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 443 | yhtä yleinen |
| Keski-Suomi | 279 | yhtä yleinen |
| Päijät-Häme | 274 | 24 % yleisempi |
A5 väreittäin
Yleisin väri on musta (31 %).
-
Musta 31 % (kaikki autot 17 %)
-
Valkoinen 24 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 17 % (kaikki autot 22 %)
-
Punainen 10 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 9 % (kaikki autot 13 %)
-
Hopea 7 % (kaikki autot 7 %)
| 2007 | 168 autoa |
|---|---|
| 2008 | 346 autoa |
| 2009 | 348 autoa |
| 2010 | 675 autoa |
| 2011 | 572 autoa |
| 2012 | 609 autoa |
| 2013 | 417 autoa |
| 2014 | 350 autoa |
| 2015 | 241 autoa |
| 2016 | 157 autoa |
| 2017 | 501 autoa |
| 2018 | 407 autoa |
| 2019 | 237 autoa |
| 2020 | 94 autoa |
| 2021 | 149 autoa |
| 2022 | 90 autoa |
| 2023 | 59 autoa |
| 2024 | 51 autoa |
| 2025 | 296 autoa |
| 2026 | 181 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 2 749 (46 %)
-
Diesel 2 056 (35 %)
-
Hybridi 1 039 (17 %)
-
Kaasu 104 (2 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä A5 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 81 206 km |
|---|---|
| 5 | 80 339 km |
| 6 | 99 089 km |
| 7 | 114 315 km |
| 8 | 130 220 km |
| 9 | 149 383 km |
| 10 | 164 767 km |
| 11 | 197 413 km |
| 12 | 201 049 km |
| 13 | 227 168 km |
| 14 | 227 460 km |
| 15 | 239 416 km |
| 16 | 264 021 km |
| 17 | 257 478 km |
| 18 | 275 025 km |
| 19 | 293 747 km |
- 5 v
- 80 339 km16 068 km/v
- 10 v
- 164 767 km16 477 km/v
- 15 v
- 239 416 km15 961 km/v
Mihin A5 kaatuu katsastuksessa
Vikakohteiden jakauma on lähellä saman ikäisten autojen keskiarvoa. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,4 vs. 3,1 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
A5 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 13,5 / 18,9
-
Ympäristöhaitat 3,9 / 4,0
-
Jarrujärjestelmät 3,5 / 12,2
-
Alusta ja kori 3,5 / 3,2
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 2,3 / 0,8
-
Koeajo ja näkyvyys 1,1 / 0,5
-
Muut laitteet ja varusteet 0,7 / 0,8
-
Ajoneuvon tunnistus 0,6 / 0,6
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
- 3 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
Katsastushistoria vuosimalleittain
14 vuosimallia 14:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2007 | 39,1 % | 41,2 % | 161 |
| 2008 | 31,8 % | 39,7 % | 380 |
| 2009 | 26,4 % | 35,9 % | 390 |
| 2010 | 24,4 % | 33,2 % | 706 |
| 2011 | 18,8 % | 29,8 % | 591 |
| 2012 | 17,0 % | 26,8 % | 646 |
| 2013 | 15,1 % | 23,6 % | 458 |
| 2014 | 12,8 % | 20,0 % | 375 |
| 2015 | 10,2 % | 17,8 % | 256 |
| 2016 | 14,4 % | 17,4 % | 111 |
| 2017 | 13,3 % | 17,2 % | 143 |
| 2018 | 5,6 % | 12,6 % | 196 |
| 2019 | 3,9 % | 10,7 % | 206 |
| 2021 | 5,9 % | 8,2 % | 136 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
A5 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 39 Audi A5 -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 10 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
10.4.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69UM
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.6.2025 ja 10.9.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The torsion bar is defective and may easily break, leading the belt strap to unwind uncontrollably in the event of an accident. The protective effect of the seat belt would therefore no longer be assured which can lead to injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
20.3.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69R6
Koskee autoja, jotka on valmistettu 15.10.2004 ja 22.4.2013 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The driver airbag inflator may cause uncontrolled inflation and release metal fragments when the airbag is activated, which can cause injury to the occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
19.12.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 692K
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.3.2025 ja 30.7.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The product has a defect in the buckle and the anchorage of the seat belt, which may result in insufficient restraining effect of the seatbelt, increasing the risk of injuries, in particular to the passengers of the front seats. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
14.11.2025: Palovaara Valmistajan koodi 93AD
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.8.2019 ja 31.8.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The high-voltage battery’s cell modules could overheat during charging. This may lead to fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
1.8.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69DM
Koskee autoja, jotka on valmistettu 27.3.2025 ja 8.4.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
If the front passenger airbag is deployed as a result of an accident, the gas generator housing may burst or components of the gas generator housing may come loose and cause serious or fatal injuries to vehicle occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
23.5.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 72HL
Koskee autoja, jotka on valmistettu 16.11.2024 ja 29.1.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to an improperly welded joint, the rear seat back may not meet crash safety requirements. In a frontal collision, there is an increased risk of injury to rear-seat passengers if a heavy load is being transported in the boot. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
A5 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 181 autoa
- 2025 296 autoa
- 2024 51 autoa
- 2023 59 autoa
- 2022 90 autoa
- 2021 149 autoa · hylätty 5,9 %
- 2020 94 autoa
- 2019 237 autoa · hylätty 3,9 %
- 2018 407 autoa · hylätty 5,6 %
- 2017 501 autoa · hylätty 13,3 %
- 2016 157 autoa · hylätty 14,4 %
- 2015 241 autoa · hylätty 10,2 %
- 2014 350 autoa · hylätty 12,8 %
- 2013 417 autoa · hylätty 15,1 %
- 2012 609 autoa · hylätty 17,0 %
- 2011 572 autoa · hylätty 18,8 %
- 2010 675 autoa · hylätty 24,4 %
- 2009 348 autoa · hylätty 26,4 %
- 2008 346 autoa · hylätty 31,8 %
- 2007 168 autoa · hylätty 39,1 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske A5 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
A5 listoilla
- Luotettavimmat 10-vuotiaat autot (sija 19)
- Luotettavimmat dieselautot (sija 18)
- Luotettavimmat bensiiniautot (sija 17)
Muistutus: Audi A5
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.