Hyppää sisältöön
Mercedes-Benz logo Mercedes-Benz · automalli

Mercedes-Benz C-sarja

Tällä sivulla on Mercedes-Benz C-sarja -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 51 609 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 15,0 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana diesel.

Mallin historia Wikipediassa

Mercedes-Benz C-sarja
Kuva: Alexander-93, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons. Kuvan auto voi olla eri sukupolvea tai varustelua.
Liikenteessä
51 609
Keski-ikä
15,0 v
Ajomäärä keskimäärin
254 813 km
Yleisin käyttövoima
Diesel
52 % autoista

Miten C-sarja vertautuu muihin

  • Ajomäärä: Mercedes-Benz C-sarja -autoilla on ajettu keskimäärin 18 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
  • Yleisyys: C-sarja on 2. yleisin malli 86 mallin joukossa luokassa keskiluokka (D).
  • Ikä: Autot ovat keskimäärin 0,5 vuotta uudempia kuin luokan autot (15,5 v).

Moottorit, vaihteistot ja mitat

Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista C-sarja -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 89 % autoista on automaattivaihteisia ja 97 % polttomoottoreista on ahdettuja.

Vaihteisto
89 %
automaatteja, 11 % käsivalintaisia
Teho
125 kW
170 hv tyypillisesti, valtaosa 90-155 kW
Kokonaismassa
2 120 kg
mediaani, käyttövoimaveron peruste
Mitat
4,71 m
pituus · leveys 1,80 m · korkeus 1,46 m
Hybridit
14 %
9 % ladattavia, 4 % tavallisia hybridejä

Yleisimmät moottorikoot

  • 2,1 l 44 %
  • 2,0 l 18 %
  • 1,8 l 18 %
  • 1,6 l 8 %

Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.

Missä C-sarja on yleisin

Kainuu erottuu: siellä C-sarja on suhteessa 1,4 kertaa yleisempi kuin koko maassa.

Maakunta Autoja Kaikkiin autoihin
Uusimaa 10 938 22 % harvinaisempi
Pirkanmaa 5 407 10 % yleisempi
Pohjois-Pohjanmaa 5 248 36 % yleisempi
Varsinais-Suomi 4 295 9 % harvinaisempi
Etelä-Pohjanmaa 2 843 31 % yleisempi
Pohjois-Savo 2 819 19 % yleisempi

C-sarja väreittäin

Yleisin väri on harmaa (35 %). Musta on tällä mallilla 1,6 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.

  • Harmaa 35 % (kaikki autot 22 %)
  • Musta 27 % (kaikki autot 17 %)
  • Valkoinen 15 % (kaikki autot 17 %)
  • Sininen 7 % (kaikki autot 13 %)
  • Hopea 7 % (kaikki autot 7 %)
  • Punainen 4 % (kaikki autot 12 %)
Liikenteessä käyttöönottovuoden mukaan
19811 autoa
1993160 autoa
1994438 autoa
1995508 autoa
1996460 autoa
1997484 autoa
1998447 autoa
1999360 autoa
2000551 autoa
2001910 autoa
2002872 autoa
20031 494 autoa
20041 864 autoa
20051 702 autoa
20061 331 autoa
20072 449 autoa
20084 506 autoa
20092 231 autoa
20102 346 autoa
20113 854 autoa
20122 878 autoa
20131 611 autoa
20142 539 autoa
20153 837 autoa
20163 213 autoa
20172 543 autoa
20181 884 autoa
20191 619 autoa
20201 470 autoa
2021516 autoa
20221 000 autoa
2023865 autoa
2024319 autoa
2025300 autoa
202647 autoa

Käyttövoimat

  • Diesel 26 697 (52 %)
  • Bensiini 17 921 (35 %)
  • Hybridi 6 956 (13 %)
  • Sähkö 25 (0 %)
  • Kaasu 7 (0 %)
  • Etanoli 3 (0 %)

Tyypillinen ajomäärä iän mukaan

Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä C-sarja -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.

Ajomäärä keskimäärin, km (ikä vuosina)
225 925 km
355 908 km
473 383 km
581 448 km
6105 876 km
7112 978 km
8137 214 km
9162 140 km
10192 579 km
11217 705 km
12230 537 km
13259 514 km
14274 302 km
15286 223 km
16296 612 km
17311 598 km
18331 770 km
19305 996 km
20329 812 km
21321 189 km
22327 887 km
23322 954 km
24304 611 km
25295 319 km
26299 449 km
27314 597 km
28319 493 km
29332 229 km
30333 184 km
31312 195 km
32309 316 km
33330 701 km
3 v
55 908 km18 636 km/v
5 v
81 448 km16 290 km/v
10 v
192 579 km19 258 km/v
15 v
286 223 km19 082 km/v
20 v
329 812 km16 491 km/v

Mihin C-sarja kaatuu katsastuksessa

Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa akselistot, pyörät ja jousitus on 1,6 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (3,2 vs. 4,9 sataa katsastusta kohden).

Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta

C-sarja Saman ikäiset

  • Akselistot, pyörät ja jousitus 31,9 / 20,0
  • Jarrujärjestelmät 18,1 / 14,0
  • Ympäristöhaitat 4,5 / 5,0
  • Alusta ja kori 3,2 / 4,9
  • Ohjauslaitteet 2,3 / 3,3
  • Valaisimet ja sähkölaitteet 1,3 / 0,9
  • Koeajo ja näkyvyys 1,1 / 0,6
  • Muut laitteet ja varusteet 1,0 / 1,0

Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.

Tarkistuslista

Tarkistuta nämä ennen katsastusta

  1. 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
  2. 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
  3. 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Muistuta ennen katsastusta

Katsastushistoria vuosimalleittain

0 vuosimallia 20:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.

Vuosimalli Hylättyjä Saman vuoden autot Katsastuksia
2002 46,4 % 36,4 % 2 690
2003 52,8 % 42,2 % 2 261
2004 52,7 % 43,7 % 2 351
2005 54,4 % 44,3 % 1 974
2006 53,6 % 43,1 % 1 537
2007 48,9 % 41,2 % 2 716
2008 46,8 % 39,7 % 4 941
2009 44,6 % 35,9 % 2 464
2010 39,0 % 33,2 % 2 610
2011 38,0 % 29,8 % 4 185
2012 34,1 % 26,8 % 3 090
2013 28,0 % 23,6 % 1 685
2014 24,5 % 20,0 % 2 637
2015 27,4 % 17,8 % 4 047
2016 29,1 % 17,4 % 2 224
2017 29,4 % 17,2 % 873
2018 19,4 % 12,6 % 841
2019 11,5 % 10,7 % 1 299
2020 11,9 % 11,4 % 388
2021 11,4 % 8,2 % 404

Traficomin katsastustilasto 2025.

C-sarja takaisinkutsut

EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 88 Mercedes-Benz C-sarja -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 13 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.

  • 12.6.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 4090105

    Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.11.2022 ja 4.12.2025 välillä.

    Vian kuvaus (englanniksi)

    The wheel bolts were not tightened in accordance with the torque specifications. The bolts and the wheel assembly could detach while the vehicle is in motion, increasing the risk of accidents. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 26.9.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 4691007

    Koskee autoja, jotka on valmistettu 2.3.2022 ja 23.7.2025 välillä.

    Vian kuvaus (englanniksi)

    A manufacturing defect in the steering coupling may lead to loosen mechanical connection between the steering wheel and the steering box, leading to a loss of steering and increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 4.7.2025: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 8297014, 8297015

    Koskee autoja, jotka on valmistettu 31.1.2023 ja 17.10.2023 välillä.

    Vian kuvaus (englanniksi)

    An improperly reworked fuse box may lead to breaks in contact or incorrect fuse ratings. Therefore, systems connected to the fuse could fail, including the vehicle losing drive without warning as well as the restraint systems or the instrument cluster being compromised. This could lead to injury or fire. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 16.5.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 9192004

    Koskee autoja, jotka on valmistettu 29.9.2021 ja 24.7.2024 välillä.

    Vian kuvaus (englanniksi)

    The safety cap on the end mount of the seat belt of the passenger seat may not be correctly installed. The safety cap could become detached over the life of the vehicle, and the belt would no longer be fixed in its anchorage. In the event of abrupt deceleration or in the event of an accident, the belt may no longer have a restraining effect, thereby increasing the risk of accident/injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 21.2.2025: Palovaara Valmistajan koodi 5491114

    Koskee autoja, jotka on valmistettu 30.6.2021 ja 2.12.2023 välillä.

    Vian kuvaus (englanniksi)

    Ground-cable bolts may not have been tightened with sufficient torque. This can lead the wiring harness not to be properly secured and result in an increase of the connection's electrical resistance. The temperature can rise in this area, increasing the risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 20.12.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 4694207

    Koskee autoja, jotka on valmistettu 3.11.2010 ja 7.11.2016 välillä.

    Vian kuvaus (englanniksi)

    The three aluminium screws of the steering box may corrode due to exposure to spray water and aggressive road-grit (salt) used for melting ice. Advanced corrosion could weaken the screws, leading to potential breakage during manoeuvring or parking. If all fixing screws fail, the power-assisted steering could detach, resulting in a loss of power steering and an increased risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa

C-sarja vuosimalleittain

Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.

Muita malleja samasta luokasta

Laske C-sarja -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.

Vertaa C-sarja muihin

C-sarja listoilla

Muistutus: Mercedes-Benz C-sarja

Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.

Käytämme evästeitä. Sivusto käyttää välttämättömiä evästeitä toiminnallisuuteen. Emme käytä markkinointi- tai seurantaevästeitä ilman lupaasi. Lue lisää .