BMW · automalli
BMW 3-sarja
BMW 3-sarja on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 41 539 autoa. Keskimäärin ne ovat 14,9 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 231 109 km.
- Liikenteessä
- 41 539
- Keski-ikä
- 14,9 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 231 109 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 45 % autoista
Miten 3-sarja vertautuu muihin
- Ajomäärä: BMW 3-sarja -autoilla on ajettu keskimäärin 12 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: 3-sarja on 5. yleisin malli 86 mallin joukossa luokassa keskiluokka (D).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 0,6 vuotta uudempia kuin luokan autot (15,5 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista 3-sarja -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 79 % autoista on automaattivaihteisia ja 82 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 79 %
- automaatteja, 21 % käsivalintaisia
- Teho
- 135 kW
- 184 hv tyypillisesti, valtaosa 100-170 kW
- Kokonaismassa
- 2 070 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,62 m
- pituus · leveys 1,81 m · korkeus 1,43 m
- Hybridit
- 18 %
- 17 % ladattavia, 1 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
2,0 l 69 %
-
3,0 l 14 %
-
2,5 l 5 %
-
1,8 l 3 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä 3-sarja on yleisin
Etelä-Pohjanmaa erottuu: siellä 3-sarja on suhteessa 1,2 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 11 428 | yhtä yleinen |
| Varsinais-Suomi | 3 639 | yhtä yleinen |
| Pirkanmaa | 3 636 | 8 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 3 228 | yhtä yleinen |
| Etelä-Pohjanmaa | 2 158 | 24 % yleisempi |
| Keski-Suomi | 2 042 | yhtä yleinen |
3-sarja väreittäin
Yleisin väri on musta (31 %).
-
Musta 31 % (kaikki autot 17 %)
-
Valkoinen 20 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 20 % (kaikki autot 22 %)
-
Sininen 13 % (kaikki autot 13 %)
-
Punainen 5 % (kaikki autot 12 %)
-
Hopea 5 % (kaikki autot 7 %)
| 1936 | 1 autoa |
|---|---|
| 1937 | 1 autoa |
| 1938 | 1 autoa |
| 1939 | 1 autoa |
| 1948 | 2 autoa |
| 1949 | 1 autoa |
| 1952 | 4 autoa |
| 1972 | 1 autoa |
| 1976 | 6 autoa |
| 1977 | 4 autoa |
| 1978 | 7 autoa |
| 1979 | 14 autoa |
| 1980 | 8 autoa |
| 1981 | 18 autoa |
| 1982 | 48 autoa |
| 1983 | 44 autoa |
| 1984 | 37 autoa |
| 1985 | 46 autoa |
| 1986 | 78 autoa |
| 1987 | 99 autoa |
| 1988 | 148 autoa |
| 1989 | 153 autoa |
| 1990 | 118 autoa |
| 1991 | 115 autoa |
| 1992 | 152 autoa |
| 1993 | 148 autoa |
| 1994 | 163 autoa |
| 1995 | 214 autoa |
| 1996 | 188 autoa |
| 1997 | 206 autoa |
| 1998 | 311 autoa |
| 1999 | 499 autoa |
| 2000 | 613 autoa |
| 2001 | 780 autoa |
| 2002 | 813 autoa |
| 2003 | 891 autoa |
| 2004 | 817 autoa |
| 2005 | 1 361 autoa |
| 2006 | 2 118 autoa |
| 2007 | 2 337 autoa |
| 2008 | 2 588 autoa |
| 2009 | 1 736 autoa |
| 2010 | 1 353 autoa |
| 2011 | 1 177 autoa |
| 2012 | 1 611 autoa |
| 2013 | 3 142 autoa |
| 2014 | 2 353 autoa |
| 2015 | 1 824 autoa |
| 2016 | 2 066 autoa |
| 2017 | 1 986 autoa |
| 2018 | 1 294 autoa |
| 2019 | 1 607 autoa |
| 2020 | 1 791 autoa |
| 2021 | 2 074 autoa |
| 2022 | 1 122 autoa |
| 2023 | 533 autoa |
| 2024 | 343 autoa |
| 2025 | 248 autoa |
| 2026 | 125 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 18 723 (45 %)
-
Diesel 15 338 (37 %)
-
Hybridi 7 471 (18 %)
-
Etanoli 4 (0 %)
-
Kaasu 3 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä 3-sarja -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 1 | 6 692 km |
|---|---|
| 2 | 9 427 km |
| 3 | 36 876 km |
| 4 | 82 346 km |
| 5 | 86 809 km |
| 6 | 104 790 km |
| 7 | 111 036 km |
| 8 | 136 476 km |
| 9 | 160 614 km |
| 10 | 186 859 km |
| 11 | 207 579 km |
| 12 | 232 904 km |
| 13 | 245 070 km |
| 14 | 261 662 km |
| 15 | 265 305 km |
| 16 | 277 159 km |
| 17 | 291 856 km |
| 18 | 293 647 km |
| 19 | 304 257 km |
| 20 | 324 115 km |
| 21 | 314 511 km |
| 22 | 290 934 km |
| 23 | 306 800 km |
| 24 | 301 293 km |
| 25 | 299 326 km |
| 26 | 292 565 km |
| 27 | 288 977 km |
| 28 | 296 985 km |
| 29 | 270 257 km |
| 30 | 276 883 km |
| 31 | 273 242 km |
| 32 | 286 468 km |
| 33 | 270 618 km |
| 34 | 276 215 km |
| 35 | 259 825 km |
| 36 | 242 738 km |
| 37 | 254 766 km |
| 38 | 247 793 km |
| 39 | 220 952 km |
| 40 | 214 749 km |
| 41 | 240 402 km |
| 42 | 205 033 km |
| 43 | 206 678 km |
| 44 | 223 153 km |
- 3 v
- 36 876 km12 292 km/v
- 5 v
- 86 809 km17 362 km/v
- 10 v
- 186 859 km18 686 km/v
- 15 v
- 265 305 km17 687 km/v
- 20 v
- 324 115 km16 206 km/v
Mihin 3-sarja kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa akselistot, pyörät ja jousitus on 1,7 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (1,8 vs. 3,2 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
3-sarja Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 32,5 / 19,5
-
Jarrujärjestelmät 15,7 / 14,0
-
Ympäristöhaitat 6,0 / 5,1
-
Alusta ja kori 3,3 / 5,1
-
Ohjauslaitteet 1,8 / 3,2
-
Koeajo ja näkyvyys 1,5 / 0,6
-
Ajoneuvon tunnistus 1,5 / 0,7
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 1,4 / 0,8
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
4 vuosimallia 20:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 43,3 % | 36,4 % | 2 192 |
| 2003 | 48,9 % | 42,2 % | 1 437 |
| 2004 | 48,2 % | 43,7 % | 1 121 |
| 2005 | 54,5 % | 44,3 % | 1 669 |
| 2006 | 51,1 % | 43,1 % | 2 502 |
| 2007 | 45,6 % | 41,2 % | 2 803 |
| 2008 | 45,5 % | 39,7 % | 3 024 |
| 2009 | 45,8 % | 35,9 % | 1 987 |
| 2010 | 42,2 % | 33,2 % | 1 546 |
| 2011 | 34,8 % | 29,8 % | 1 309 |
| 2012 | 31,9 % | 26,8 % | 1 771 |
| 2013 | 23,3 % | 23,6 % | 3 331 |
| 2014 | 19,7 % | 20,0 % | 2 478 |
| 2015 | 14,9 % | 17,8 % | 1 888 |
| 2016 | 20,4 % | 17,4 % | 1 506 |
| 2017 | 17,4 % | 17,2 % | 662 |
| 2018 | 12,9 % | 12,6 % | 597 |
| 2019 | 14,3 % | 10,7 % | 1 301 |
| 2020 | 15,7 % | 11,4 % | 536 |
| 2021 | 7,6 % | 8,2 % | 1 654 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
3-sarja takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 46 BMW 3-sarja -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 19 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
18.9.2026: Palovaara Valmistajan koodi 0012820600 0012840600
Koskee autoja, jotka on valmistettu 29.7.2014 ja 12.11.2020 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Water may enter the starter motor and cause damage. As a result, the engine may no longer start, or the starter motor may short-circuit or remain continuously activated. This could cause local overheating of the starter motor or thermal overload of surrounding components and lead to a vehicle fire, including when the ignition is switched off. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
7.8.2026: Palovaara Valmistajan koodi 0012770600, 0012780600, 0012790600
Koskee autoja, jotka on valmistettu 31.7.2020 ja 26.2.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The RSW22 starter with reinforced water tightness (RWT) may experience increased abrasion of the magnetic contact, causing deposits to build up at the lowest point inside the relay. These deposits may increase relay contact resistance, leading to starting failures or short circuits. If a short circuit occurs, either when attempting to start the vehicle or while driving due to vibration-related movement of the deposits, it could cause a thermal event and increase the risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
3.7.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0032720300Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The propellant in the driver airbag may deteriorate over time. If the airbags deploy, it could result in fragments from the inflator injuring the vehicle's occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
27.2.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0072760200
Koskee autoja, jotka on valmistettu 3.11.1998 ja 24.8.2006 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The driver airbag inflator may malfunction due to long-term degradation. In this case, if the airbag is deployed in an accident, the internal pressure in the inflator may be too high. The inflator could burst. Metal fragments may cause injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
27.2.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0032730300
Koskee autoja, jotka on valmistettu 2.1.2006 ja 30.6.2015 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The driver airbag inflator may malfunction due to long-term degradation. In this case, if the airbag is deployed in an accident, the internal pressure in the inflator may be too high. The inflator could burst. Metal fragments may cause injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
20.2.2026: Palovaara Valmistajan koodi 0012680600Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The failure concerns the RSW22 starter, type RWT (reinforced for watertightness). Increased abrasion of the magnetic contact can lead to the formation of deposits at the lowest point of the relay interior. This in turn can increase the resistance of the relay contact, causing accidental ignition or even short circuits, possibly leading to a thermal reaction and fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
3-sarja vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 125 autoa
- 2025 248 autoa
- 2024 343 autoa
- 2023 533 autoa
- 2022 1 122 autoa
- 2021 2 074 autoa · hylätty 7,6 %
- 2020 1 791 autoa · hylätty 15,7 %
- 2019 1 607 autoa · hylätty 14,3 %
- 2018 1 294 autoa · hylätty 12,9 %
- 2017 1 986 autoa · hylätty 17,4 %
- 2016 2 066 autoa · hylätty 20,4 %
- 2015 1 824 autoa · hylätty 14,9 %
- 2014 2 353 autoa · hylätty 19,7 %
- 2013 3 142 autoa · hylätty 23,3 %
- 2012 1 611 autoa · hylätty 31,9 %
- 2011 1 177 autoa · hylätty 34,8 %
- 2010 1 353 autoa · hylätty 42,2 %
- 2009 1 736 autoa · hylätty 45,8 %
- 2008 2 588 autoa · hylätty 45,5 %
- 2007 2 337 autoa · hylätty 45,6 %
- 2006 2 118 autoa · hylätty 51,1 %
- 2005 1 361 autoa · hylätty 54,5 %
- 2004 817 autoa · hylätty 48,2 %
- 2003 891 autoa · hylätty 48,9 %
- 2002 813 autoa · hylätty 43,3 %
- 2001 780 autoa
- 2000 613 autoa
- 1999 499 autoa
- 1998 311 autoa
- 1997 206 autoa
- 1996 188 autoa
- 1995 214 autoa
- 1994 163 autoa
- 1993 148 autoa
- 1992 152 autoa
- 1991 115 autoa
- 1990 118 autoa
- 1989 153 autoa
- 1988 148 autoa
- 1987 99 autoa
- 1986 78 autoa
- 1985 46 autoa
- 1984 37 autoa
- 1983 44 autoa
- 1982 48 autoa
- 1981 18 autoa
- 1980 8 autoa
- 1979 14 autoa
- 1978 7 autoa
- 1977 4 autoa
- 1976 6 autoa
- 1972 1 autoa
- 1952 4 autoa
- 1949 1 autoa
- 1948 2 autoa
- 1939 1 autoa
- 1938 1 autoa
- 1937 1 autoa
- 1936 1 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske 3-sarja -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Vertaa 3-sarja muihin
3-sarja listoilla
- Vikaherkimmät 5-vuotiaat autot (sija 8)
Muistutus: BMW 3-sarja
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.