Volkswagen · automalli
Volkswagen Passat
Tällä sivulla on Volkswagen Passat -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 51 032 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 13,1 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana diesel.
- Liikenteessä
- 51 032
- Keski-ikä
- 13,1 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 243 422 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 45 % autoista
Miten Passat vertautuu muihin
- Ajomäärä: Volkswagen Passat -autoilla on ajettu keskimäärin 25 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Passat on 3. yleisin malli 86 mallin joukossa luokassa keskiluokka (D).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 2,4 vuotta uudempia kuin luokan autot (15,5 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Passat -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 75 % autoista on automaattivaihteisia ja 98 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 75 %
- automaatteja, 25 % käsivalintaisia
- Teho
- 110 kW
- 150 hv tyypillisesti, valtaosa 77-130 kW
- Kokonaismassa
- 2 130 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,87 m
- pituus · leveys 1,83 m · korkeus 1,52 m
- Hybridit
- 20 %
- 19 % ladattavia, 1 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
2,0 l 34 %
-
1,4 l 33 %
-
1,6 l 12 %
-
1,9 l 8 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Passat on yleisin
Pohjois-Karjala erottuu: siellä Passat on suhteessa 1,2 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 13 089 | 5 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 4 834 | yhtä yleinen |
| Varsinais-Suomi | 4 539 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 4 298 | 13 % yleisempi |
| Pohjois-Savo | 2 560 | 10 % yleisempi |
| Keski-Suomi | 2 558 | yhtä yleinen |
Passat väreittäin
Yleisin väri on harmaa (24 %). Ruskea tai beige on tällä mallilla 1,7 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 24 % (kaikki autot 22 %)
-
Valkoinen 22 % (kaikki autot 17 %)
-
Musta 16 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 13 % (kaikki autot 13 %)
-
Ruskea tai beige 11 % (kaikki autot 6 %)
-
Hopea 5 % (kaikki autot 7 %)
| 1973 | 2 autoa |
|---|---|
| 1974 | 1 autoa |
| 1975 | 3 autoa |
| 1976 | 3 autoa |
| 1977 | 2 autoa |
| 1978 | 1 autoa |
| 1979 | 1 autoa |
| 1980 | 1 autoa |
| 1981 | 2 autoa |
| 1982 | 1 autoa |
| 1983 | 3 autoa |
| 1985 | 4 autoa |
| 1986 | 6 autoa |
| 1987 | 3 autoa |
| 1988 | 11 autoa |
| 1989 | 12 autoa |
| 1990 | 19 autoa |
| 1991 | 9 autoa |
| 1992 | 15 autoa |
| 1993 | 11 autoa |
| 1994 | 41 autoa |
| 1995 | 53 autoa |
| 1996 | 66 autoa |
| 1997 | 285 autoa |
| 1998 | 404 autoa |
| 1999 | 534 autoa |
| 2000 | 592 autoa |
| 2001 | 743 autoa |
| 2002 | 856 autoa |
| 2003 | 1 220 autoa |
| 2004 | 1 029 autoa |
| 2005 | 1 194 autoa |
| 2006 | 1 557 autoa |
| 2007 | 1 562 autoa |
| 2008 | 1 963 autoa |
| 2009 | 1 666 autoa |
| 2010 | 1 691 autoa |
| 2011 | 3 410 autoa |
| 2012 | 2 622 autoa |
| 2013 | 2 308 autoa |
| 2014 | 2 182 autoa |
| 2015 | 4 090 autoa |
| 2016 | 4 807 autoa |
| 2017 | 4 423 autoa |
| 2018 | 3 205 autoa |
| 2019 | 2 034 autoa |
| 2020 | 2 753 autoa |
| 2021 | 1 399 autoa |
| 2022 | 591 autoa |
| 2023 | 474 autoa |
| 2024 | 573 autoa |
| 2025 | 417 autoa |
| 2026 | 178 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 22 869 (45 %)
-
Bensiini 16 004 (31 %)
-
Hybridi 10 112 (20 %)
-
Kaasu 1 468 (3 %)
-
Etanoli 579 (1 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Passat -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 1 | 32 923 km |
|---|---|
| 2 | 36 495 km |
| 3 | 97 171 km |
| 4 | 107 135 km |
| 5 | 99 677 km |
| 6 | 115 291 km |
| 7 | 135 366 km |
| 8 | 158 862 km |
| 9 | 181 030 km |
| 10 | 205 191 km |
| 11 | 229 324 km |
| 12 | 251 642 km |
| 13 | 267 922 km |
| 14 | 275 125 km |
| 15 | 284 819 km |
| 16 | 295 771 km |
| 17 | 312 374 km |
| 18 | 334 711 km |
| 19 | 337 358 km |
| 20 | 322 646 km |
| 21 | 323 185 km |
| 22 | 344 894 km |
| 23 | 353 241 km |
| 24 | 358 528 km |
| 25 | 358 525 km |
| 26 | 365 386 km |
| 27 | 353 981 km |
| 28 | 349 262 km |
| 29 | 327 725 km |
| 30 | 305 163 km |
| 31 | 295 069 km |
| 32 | 333 502 km |
- 3 v
- 97 171 km32 390 km/v
- 5 v
- 99 677 km19 935 km/v
- 10 v
- 205 191 km20 519 km/v
- 15 v
- 284 819 km18 988 km/v
- 20 v
- 322 646 km16 132 km/v
Mihin Passat kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa akselistot, pyörät ja jousitus on 1,4 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,6 vs. 2,9 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Passat Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 24,1 / 17,8
-
Jarrujärjestelmät 6,3 / 11,9
-
Ympäristöhaitat 5,3 / 4,2
-
Alusta ja kori 2,0 / 3,6
-
Muut laitteet ja varusteet 1,2 / 0,8
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,7 / 0,7
-
Ohjauslaitteet 0,6 / 2,9
-
Koeajo ja näkyvyys 0,6 / 0,6
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
7 vuosimallia 20:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 40,8 % | 36,4 % | 2 644 |
| 2003 | 43,0 % | 42,2 % | 1 876 |
| 2004 | 44,5 % | 43,7 % | 1 388 |
| 2005 | 41,6 % | 44,3 % | 1 412 |
| 2006 | 41,4 % | 43,1 % | 1 957 |
| 2007 | 36,9 % | 41,2 % | 1 885 |
| 2008 | 33,9 % | 39,7 % | 2 164 |
| 2009 | 34,2 % | 35,9 % | 1 676 |
| 2010 | 33,0 % | 33,2 % | 1 737 |
| 2011 | 30,5 % | 29,8 % | 3 627 |
| 2012 | 29,0 % | 26,8 % | 2 866 |
| 2013 | 29,1 % | 23,6 % | 2 530 |
| 2014 | 26,8 % | 20,0 % | 2 351 |
| 2015 | 14,7 % | 17,8 % | 4 311 |
| 2016 | 18,5 % | 17,4 % | 3 707 |
| 2017 | 24,1 % | 17,2 % | 1 408 |
| 2018 | 23,5 % | 12,6 % | 1 714 |
| 2019 | 17,5 % | 10,7 % | 1 530 |
| 2020 | 13,4 % | 11,4 % | 924 |
| 2021 | 8,4 % | 8,2 % | 1 121 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Passat takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 43 Volkswagen Passat -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 7 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
8.8.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69UN
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.5.2022 ja 27.5.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
If the front passenger airbag is deployed as a result of an accident, the gas generator housing may burst or components of the gas generator housing may come loose and cause serious or fatal injuries to vehicle occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
28.2.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69EJ (TKBA)
Koskee autoja, jotka on valmistettu 9.9.2004 ja 15.9.2018 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The propellant in the driver airbag may deteriorate over time. If the airbags deploy, it can result in fragments from the inflator injuring the vehicle's occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
27.9.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69EJIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The propellant in the driver airbag may deteriorate over time. If the airbags deploy, it can result in fragments from the inflator injuring the vehicle's occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
20.9.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69EJ
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.8.2006 ja 21.5.2014 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The propellant in the driver airbag may deteriorate over time. If the airbags deploy, it could result in fragments from the inflator injuring the vehicle's occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
19.4.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69EJ
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.8.2007 ja 21.5.2014 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The driver airbag's gas generator may be faulty, resulting in uncontrolled inflation and the release of metal fragments. This increases the risk of injuries to the occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
29.3.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 011J
Koskee autoja, jotka on valmistettu 29.3.2016 ja 7.8.2017 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Cars initially used for internal purposes of Volkswagen AG might not have been correctly modified before they were sold to the general public. There is a possibility that certain safety systems of these cars are not correctly modified for street use. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Passat vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 178 autoa
- 2025 417 autoa
- 2024 573 autoa
- 2023 474 autoa
- 2022 591 autoa
- 2021 1 399 autoa · hylätty 8,4 %
- 2020 2 753 autoa · hylätty 13,4 %
- 2019 2 034 autoa · hylätty 17,5 %
- 2018 3 205 autoa · hylätty 23,5 %
- 2017 4 423 autoa · hylätty 24,1 %
- 2016 4 807 autoa · hylätty 18,5 %
- 2015 4 090 autoa · hylätty 14,7 %
- 2014 2 182 autoa · hylätty 26,8 %
- 2013 2 308 autoa · hylätty 29,1 %
- 2012 2 622 autoa · hylätty 29,0 %
- 2011 3 410 autoa · hylätty 30,5 %
- 2010 1 691 autoa · hylätty 33,0 %
- 2009 1 666 autoa · hylätty 34,2 %
- 2008 1 963 autoa · hylätty 33,9 %
- 2007 1 562 autoa · hylätty 36,9 %
- 2006 1 557 autoa · hylätty 41,4 %
- 2005 1 194 autoa · hylätty 41,6 %
- 2004 1 029 autoa · hylätty 44,5 %
- 2003 1 220 autoa · hylätty 43,0 %
- 2002 856 autoa · hylätty 40,8 %
- 2001 743 autoa
- 2000 592 autoa
- 1999 534 autoa
- 1998 404 autoa
- 1997 285 autoa
- 1996 66 autoa
- 1995 53 autoa
- 1994 41 autoa
- 1993 11 autoa
- 1992 15 autoa
- 1991 9 autoa
- 1990 19 autoa
- 1989 12 autoa
- 1988 11 autoa
- 1987 3 autoa
- 1986 6 autoa
- 1985 4 autoa
- 1983 3 autoa
- 1982 1 autoa
- 1981 2 autoa
- 1980 1 autoa
- 1979 1 autoa
- 1978 1 autoa
- 1977 2 autoa
- 1976 3 autoa
- 1975 3 autoa
- 1974 1 autoa
- 1973 2 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Passat -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Vertaa Passat muihin
Passat listoilla
- Vikaherkimmät 5-vuotiaat autot (sija 11)
Muistutus: Volkswagen Passat
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.