Volvo · automalli
Volvo V70
Suomen liikenteessä on 45 211 Volvo V70 -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 19,4 vuotta. Yleisin käyttövoima on diesel (51 %).
- Liikenteessä
- 45 211
- Keski-ikä
- 19,4 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 363 721 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 51 % autoista
Miten V70 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Volvo V70 -autoilla on ajettu keskimäärin 42 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: V70 on 4. yleisin malli 86 mallin joukossa luokassa keskiluokka (D).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 3,9 vuotta vanhempia kuin luokan autot (15,5 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista V70 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 71 % autoista on automaattivaihteisia ja 92 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 71 %
- automaatteja, 29 % käsivalintaisia
- Teho
- 125 kW
- 170 hv tyypillisesti, valtaosa 100-154 kW
- Kokonaismassa
- 2 200 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,72 m
- pituus · leveys 1,80 m · korkeus 1,53 m
Yleisimmät moottorikoot
-
2,4 l 59 %
-
2,0 l 21 %
-
2,5 l 14 %
-
1,6 l 5 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä V70 on yleisin
Suhteessa muihin autoihin V70 on yleisin maakunnassa Pohjanmaa: siellä sen osuus autokannasta on 1,7-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 7 794 | 37 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 4 784 | 42 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 3 956 | 8 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 3 228 | 22 % harvinaisempi |
| Pohjanmaa | 2 917 | 75 % yleisempi |
| Pohjois-Savo | 2 636 | 27 % yleisempi |
V70 väreittäin
Yleisin väri on harmaa (27 %). Ruskea tai beige on tällä mallilla 1,5 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 27 % (kaikki autot 22 %)
-
Musta 19 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 16 % (kaikki autot 13 %)
-
Punainen 10 % (kaikki autot 12 %)
-
Ruskea tai beige 9 % (kaikki autot 6 %)
-
Valkoinen 8 % (kaikki autot 17 %)
| 1995 | 1 autoa |
|---|---|
| 1997 | 706 autoa |
| 1998 | 982 autoa |
| 1999 | 1 053 autoa |
| 2000 | 2 842 autoa |
| 2001 | 2 180 autoa |
| 2002 | 2 740 autoa |
| 2003 | 2 864 autoa |
| 2004 | 2 690 autoa |
| 2005 | 3 004 autoa |
| 2006 | 3 382 autoa |
| 2007 | 3 551 autoa |
| 2008 | 3 642 autoa |
| 2009 | 2 204 autoa |
| 2010 | 2 865 autoa |
| 2011 | 2 302 autoa |
| 2012 | 1 836 autoa |
| 2013 | 1 830 autoa |
| 2014 | 2 017 autoa |
| 2015 | 1 813 autoa |
| 2016 | 697 autoa |
| 2017 | 9 autoa |
| 2018 | 1 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 22 845 (51 %)
-
Bensiini 21 082 (47 %)
-
Kaasu 964 (2 %)
-
Etanoli 315 (1 %)
-
Muu 5 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä V70 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 10 | 261 550 km |
|---|---|
| 11 | 263 003 km |
| 12 | 311 841 km |
| 13 | 317 205 km |
| 14 | 325 097 km |
| 15 | 342 966 km |
| 16 | 357 024 km |
| 17 | 369 244 km |
| 18 | 378 678 km |
| 19 | 351 667 km |
| 20 | 357 533 km |
| 21 | 373 895 km |
| 22 | 386 475 km |
| 23 | 398 540 km |
| 24 | 416 173 km |
| 25 | 398 705 km |
| 26 | 396 761 km |
| 27 | 393 404 km |
| 28 | 389 974 km |
| 29 | 388 120 km |
- 10 v
- 261 550 km26 155 km/v
- 15 v
- 342 966 km22 864 km/v
- 20 v
- 357 533 km17 877 km/v
Mihin V70 kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 1,8 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ympäristöhaitat vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (4,0 vs. 6,8 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
V70 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 20,9 / 23,4
-
Jarrujärjestelmät 14,7 / 18,0
-
Ohjauslaitteet 7,2 / 3,9
-
Alusta ja kori 5,1 / 7,5
-
Ympäristöhaitat 4,0 / 6,8
-
Muut laitteet ja varusteet 0,8 / 1,2
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,8 / 1,1
-
Koeajo ja näkyvyys 0,7 / 0,7
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Katsastushistoria vuosimalleittain
12 vuosimallia 15:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 40,0 % | 36,4 % | 5 195 |
| 2003 | 42,2 % | 42,2 % | 3 574 |
| 2004 | 39,9 % | 43,7 % | 3 147 |
| 2005 | 41,2 % | 44,3 % | 3 363 |
| 2006 | 41,9 % | 43,1 % | 3 810 |
| 2007 | 38,7 % | 41,2 % | 3 927 |
| 2008 | 35,1 % | 39,7 % | 4 113 |
| 2009 | 32,0 % | 35,9 % | 2 379 |
| 2010 | 29,6 % | 33,2 % | 3 074 |
| 2011 | 26,2 % | 29,8 % | 2 427 |
| 2012 | 28,1 % | 26,8 % | 1 954 |
| 2013 | 21,6 % | 23,6 % | 1 936 |
| 2014 | 16,8 % | 20,0 % | 2 093 |
| 2015 | 13,4 % | 17,8 % | 1 856 |
| 2016 | 12,9 % | 17,4 % | 521 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
V70 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 12 Volvo V70 -mallia koskevaa takaisinkutsua. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
5.11.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R10136Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The driver airbag may be defective. As a result, fragments of the inflator inside the airbag may project out when the driver airbag is activated, causing injuries to the car occupants. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of Motor Vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
24.7.2020: Palovaara Valmistajan koodi R10026, R10027, R10028, R10030Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Air bubbles may remain in the engine cooling system when filling coolant. This can cause insufficient cooling and damage the engine, increasing the risk of fire in the engine compartment.
-
17.7.2020: Palovaara Valmistajan koodi R10025Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Air bubbles may remain in the engine's cooling system after filling with coolant.Consequently, the cooling of the engine might be impaired, causing the engine to overheat, leading to its damage or even to fire.
-
10.7.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R10029Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The tensile strength of the steel of the safety belt's fixing cable may decrease with time.Consequently, the protective/restraining effect of the safety belts could decrease, increasing the risk of injury in the event of an accident.
-
10.4.2020: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R29949Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Excessive carbon deposits could build up in the intake system of the engine.Consequently, the temperature of the intake air could rise, causing the engine's intake manifold to melt and deform. This could lead to the engine to stall, increasing the risk of accidents or even the engine bay to catch fire.
-
10.4.2020: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R29950Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Excessive carbon deposits could build up in the intake system of the engine.Consequently, the temperature of the intake air could rise, causing the engine's intake manifold to melt and deform. This could lead to the engine to stall, increasing the risk of accidents or even the engine bay to catch fire.
V70 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2018 1 autoa
- 2017 9 autoa
- 2016 697 autoa · hylätty 12,9 %
- 2015 1 813 autoa · hylätty 13,4 %
- 2014 2 017 autoa · hylätty 16,8 %
- 2013 1 830 autoa · hylätty 21,6 %
- 2012 1 836 autoa · hylätty 28,1 %
- 2011 2 302 autoa · hylätty 26,2 %
- 2010 2 865 autoa · hylätty 29,6 %
- 2009 2 204 autoa · hylätty 32,0 %
- 2008 3 642 autoa · hylätty 35,1 %
- 2007 3 551 autoa · hylätty 38,7 %
- 2006 3 382 autoa · hylätty 41,9 %
- 2005 3 004 autoa · hylätty 41,2 %
- 2004 2 690 autoa · hylätty 39,9 %
- 2003 2 864 autoa · hylätty 42,2 %
- 2002 2 740 autoa · hylätty 40,0 %
- 2001 2 180 autoa
- 2000 2 842 autoa
- 1999 1 053 autoa
- 1998 982 autoa
- 1997 706 autoa
- 1995 1 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske V70 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Volvo V70
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.