Volvo · automalli
Volvo V60
Volvo V60 on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 32 470 autoa. Keskimäärin ne ovat 8,3 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 186 197 km.
- Liikenteessä
- 32 470
- Keski-ikä
- 8,3 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 186 197 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 47 % autoista
Miten V60 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Volvo V60 -autoilla on ajettu keskimäärin 28 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: V60 on 7. yleisin malli 86 mallin joukossa luokassa keskiluokka (D).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 7,2 vuotta uudempia kuin luokan autot (15,5 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista V60 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 91 % autoista on automaattivaihteisia ja 100 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 91 %
- automaatteja, 9 % käsivalintaisia
- Teho
- 140 kW
- 190 hv tyypillisesti, valtaosa 110-223 kW
- Kokonaismassa
- 2 280 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,76 m
- pituus · leveys 1,87 m · korkeus 1,48 m
- Hybridit
- 44 %
- 36 % ladattavia, 8 % tavallisia hybridejä
- Kulutus (WLTP)
- 6,8 l
- sadalla kilometrillä, Suomeen rekisteröidyt uudet autot
Yleisimmät moottorikoot
-
2,0 l 74 %
-
2,4 l 17 %
-
1,6 l 8 %
-
1,5 l 2 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä V60 on yleisin
Pohjanmaa erottuu: siellä V60 on suhteessa 1,4 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 9 321 | 6 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 2 872 | 7 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 2 707 | 9 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 2 652 | 9 % yleisempi |
| Pohjanmaa | 1 654 | 38 % yleisempi |
| Keski-Suomi | 1 540 | yhtä yleinen |
V60 väreittäin
Yleisin väri on musta (29 %).
-
Musta 29 % (kaikki autot 17 %)
-
Valkoinen 23 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 23 % (kaikki autot 22 %)
-
Sininen 10 % (kaikki autot 13 %)
-
Punainen 7 % (kaikki autot 12 %)
-
Ruskea tai beige 5 % (kaikki autot 6 %)
| 2010 | 217 autoa |
|---|---|
| 2011 | 1 768 autoa |
| 2012 | 1 566 autoa |
| 2013 | 2 122 autoa |
| 2014 | 2 514 autoa |
| 2015 | 2 397 autoa |
| 2016 | 2 296 autoa |
| 2017 | 1 862 autoa |
| 2018 | 2 017 autoa |
| 2019 | 3 780 autoa |
| 2020 | 4 064 autoa |
| 2021 | 2 745 autoa |
| 2022 | 1 563 autoa |
| 2023 | 1 055 autoa |
| 2024 | 1 312 autoa |
| 2025 | 857 autoa |
| 2026 | 335 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 15 238 (47 %)
-
Hybridi 14 153 (44 %)
-
Bensiini 2 706 (8 %)
-
Kaasu 277 (1 %)
-
Etanoli 96 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä V60 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 1 | 25 133 km |
|---|---|
| 2 | 52 552 km |
| 3 | 62 320 km |
| 4 | 91 984 km |
| 5 | 96 507 km |
| 6 | 122 704 km |
| 7 | 144 087 km |
| 8 | 161 330 km |
| 9 | 181 596 km |
| 10 | 206 879 km |
| 11 | 231 519 km |
| 12 | 254 327 km |
| 13 | 270 759 km |
| 14 | 279 764 km |
| 15 | 291 916 km |
| 16 | 292 162 km |
- 3 v
- 62 320 km20 773 km/v
- 5 v
- 96 507 km19 301 km/v
- 10 v
- 206 879 km20 688 km/v
- 15 v
- 291 916 km19 461 km/v
Mihin V60 kaatuu katsastuksessa
Vikakohteiden jakauma on lähellä saman ikäisten autojen keskiarvoa. Kohteessa jarrujärjestelmät vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (4,2 vs. 7,0 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
V60 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 11,5 / 12,8
-
Jarrujärjestelmät 4,2 / 7,0
-
Ympäristöhaitat 1,8 / 2,2
-
Ohjauslaitteet 1,6 / 2,0
-
Koeajo ja näkyvyys 0,4 / 0,4
-
Muut laitteet ja varusteet 0,3 / 0,5
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,2 / 0,4
-
Lisätarkastukset 0,2 / 0,2
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
12 vuosimallia 12:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2010 | 24,3 % | 33,2 % | 235 |
| 2011 | 25,3 % | 29,8 % | 1 863 |
| 2012 | 25,2 % | 26,8 % | 1 634 |
| 2013 | 21,1 % | 23,6 % | 2 216 |
| 2014 | 17,9 % | 20,0 % | 2 618 |
| 2015 | 15,5 % | 17,8 % | 2 485 |
| 2016 | 10,0 % | 17,4 % | 1 768 |
| 2017 | 10,2 % | 17,2 % | 581 |
| 2018 | 10,2 % | 12,6 % | 883 |
| 2019 | 7,1 % | 10,7 % | 2 716 |
| 2020 | 4,3 % | 11,4 % | 1 266 |
| 2021 | 3,7 % | 8,2 % | 2 161 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
V60 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 34 Volvo V60 -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 5 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
26.9.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R10340Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The torsion bar within the seatbelt system is defective. This could affect the seatbelt’s restraining performance and not provide adequate support in the event of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
11.7.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R10329Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The vehicle's braking functionality can be disabled while using 'B' mode (in plug-in hybrid cars) or One Pedal Drive (in pure electric cars), after coasting downhill. This can lead to a collision and increase the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
11.4.2025: Palovaara Valmistajan koodi R10312Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Some problems with the high-voltage battery can cause an overheating of the battery cells when the battery is fully charged. This can lead the vehicle catch fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
22.11.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R10289Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The rod between the brake pedal and the brake booster may not have been assembled correctly. The rod can become detached, leading the brake pedal to dysfunction, increasing the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
1.12.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R10254Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
An insufficient torque might have been applied to the front passenger airbag fixings. Consequently, in the event of an accident the airbag might not properly deploy, increasing the risk of injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
15.9.2023: Palovaara Valmistajan koodi R10248Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The O-ring used to seal the connections in the oil line has an inadequate diameter. This could lead to the O-ring twisting and then breaking, which can cause an oil leak, increasing the risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
V60 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 335 autoa
- 2025 857 autoa
- 2024 1 312 autoa
- 2023 1 055 autoa
- 2022 1 563 autoa
- 2021 2 745 autoa · hylätty 3,7 %
- 2020 4 064 autoa · hylätty 4,3 %
- 2019 3 780 autoa · hylätty 7,1 %
- 2018 2 017 autoa · hylätty 10,2 %
- 2017 1 862 autoa · hylätty 10,2 %
- 2016 2 296 autoa · hylätty 10,0 %
- 2015 2 397 autoa · hylätty 15,5 %
- 2014 2 514 autoa · hylätty 17,9 %
- 2013 2 122 autoa · hylätty 21,1 %
- 2012 1 566 autoa · hylätty 25,2 %
- 2011 1 768 autoa · hylätty 25,3 %
- 2010 217 autoa · hylätty 24,3 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske V60 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
V60 listoilla
- Luotettavimmat 5-vuotiaat autot (sija 11)
- Luotettavimmat hybridiautot (sija 19)
Muistutus: Volvo V60
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.