Toyota · automalli
Toyota Avensis
Suomen liikenteessä on 67 704 Toyota Avensis -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 17,8 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (86 %).
- Liikenteessä
- 67 704
- Keski-ikä
- 17,8 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 264 459 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 86 % autoista
Miten Avensis vertautuu muihin
- Ajomäärä: Toyota Avensis -autoilla on ajettu keskimäärin 10 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Avensis on 1. yleisin malli 86 mallin joukossa luokassa keskiluokka (D).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 2,3 vuotta vanhempia kuin luokan autot (15,5 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Avensis -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 42 % autoista on automaattivaihteisia ja 24 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 42 %
- automaatteja, 58 % käsivalintaisia
- Teho
- 97 kW
- 132 hv tyypillisesti, valtaosa 81-108 kW
- Kokonaismassa
- 1 970 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,72 m
- pituus · leveys 1,81 m · korkeus 1,48 m
- 7 paikkaa
- 1 %
- autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia
Yleisimmät moottorikoot
-
1,8 l 45 %
-
1,6 l 29 %
-
2,0 l 23 %
-
2,2 l 3 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Avensis on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Avensis on yleisin maakunnassa Kainuu: siellä sen osuus autokannasta on 2,2-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 10 091 | 45 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 7 471 | 47 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 5 921 | 8 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 4 745 | 23 % harvinaisempi |
| Etelä-Pohjanmaa | 4 279 | 51 % yleisempi |
| Keski-Suomi | 4 183 | 25 % yleisempi |
Avensis väreittäin
Yleisin väri on harmaa (22 %). Vihreä on tällä mallilla 3,2 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 22 % (kaikki autot 22 %)
-
Hopea 22 % (kaikki autot 7 %)
-
Punainen 12 % (kaikki autot 12 %)
-
Vihreä 10 % (kaikki autot 3 %)
-
Sininen 10 % (kaikki autot 13 %)
-
Musta 10 % (kaikki autot 17 %)
| 1997 | 34 autoa |
|---|---|
| 1998 | 2 140 autoa |
| 1999 | 2 437 autoa |
| 2000 | 2 490 autoa |
| 2001 | 2 264 autoa |
| 2002 | 2 392 autoa |
| 2003 | 3 985 autoa |
| 2004 | 4 032 autoa |
| 2005 | 4 049 autoa |
| 2006 | 3 973 autoa |
| 2007 | 2 767 autoa |
| 2008 | 2 884 autoa |
| 2009 | 4 489 autoa |
| 2010 | 4 421 autoa |
| 2011 | 4 312 autoa |
| 2012 | 4 038 autoa |
| 2013 | 3 005 autoa |
| 2014 | 2 592 autoa |
| 2015 | 3 003 autoa |
| 2016 | 3 141 autoa |
| 2017 | 2 770 autoa |
| 2018 | 2 452 autoa |
| 2019 | 32 autoa |
| 2020 | 1 autoa |
| 2026 | 1 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 58 254 (86 %)
-
Diesel 9 424 (14 %)
-
Kaasu 24 (0 %)
-
Muu 1 (0 %)
-
Etanoli 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Avensis -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 7 | 117 765 km |
|---|---|
| 8 | 120 931 km |
| 9 | 143 673 km |
| 10 | 164 321 km |
| 11 | 178 929 km |
| 12 | 204 160 km |
| 13 | 213 355 km |
| 14 | 239 947 km |
| 15 | 251 947 km |
| 16 | 267 083 km |
| 17 | 273 442 km |
| 18 | 296 809 km |
| 19 | 296 165 km |
| 20 | 306 194 km |
| 21 | 311 193 km |
| 22 | 317 466 km |
| 23 | 314 331 km |
| 24 | 305 958 km |
| 25 | 312 284 km |
| 26 | 330 556 km |
| 27 | 342 402 km |
| 28 | 339 490 km |
| 29 | 340 477 km |
- 10 v
- 164 321 km16 432 km/v
- 15 v
- 251 947 km16 796 km/v
- 20 v
- 306 194 km15 310 km/v
Mihin Avensis kaatuu katsastuksessa
Vikakohteiden jakauma on lähellä saman ikäisten autojen keskiarvoa. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,4 vs. 3,6 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Avensis Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 18,3 / 21,6
-
Jarrujärjestelmät 13,4 / 15,9
-
Ympäristöhaitat 3,2 / 5,8
-
Alusta ja kori 2,2 / 5,9
-
Ajoneuvon tunnistus 1,8 / 0,7
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,8 / 1,0
-
Muut laitteet ja varusteet 0,4 / 1,1
-
Ohjauslaitteet 0,4 / 3,6
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
15 vuosimallia 17:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 21,2 % | 36,4 % | 4 205 |
| 2003 | 37,1 % | 42,2 % | 4 699 |
| 2004 | 41,2 % | 43,7 % | 4 444 |
| 2005 | 45,7 % | 44,3 % | 4 266 |
| 2006 | 43,3 % | 43,1 % | 4 255 |
| 2007 | 40,3 % | 41,2 % | 2 940 |
| 2008 | 35,7 % | 39,7 % | 3 097 |
| 2009 | 26,7 % | 35,9 % | 4 757 |
| 2010 | 26,2 % | 33,2 % | 4 622 |
| 2011 | 21,7 % | 29,8 % | 4 497 |
| 2012 | 16,5 % | 26,8 % | 4 206 |
| 2013 | 12,4 % | 23,6 % | 3 081 |
| 2014 | 11,5 % | 20,0 % | 2 650 |
| 2015 | 9,2 % | 17,8 % | 3 046 |
| 2016 | 4,9 % | 17,4 % | 2 682 |
| 2017 | 6,3 % | 17,2 % | 601 |
| 2018 | 3,3 % | 12,6 % | 1 061 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Avensis takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 10 Toyota Avensis -mallia koskevaa takaisinkutsua. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
23.12.2022: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 22SMD-115
Koskee autoja, jotka on valmistettu 21.8.2002 ja 24.4.2006 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The density of the propellant in the airbag inflator may be reduced due to high temperature cycling and moisture in the propellant and its sealed container. In the event of an accident this can lead to the release of fragments of the front airbag from the generator housing, increasing the risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
2.4.2021: Palovaara Valmistajan koodi 21SMD-029Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to insufficient durability, the Exhaust Gas Recirculation (EGR) cooler may develop an internal coolant leak which could create smouldering deposits inside the EGR cooler and the intake manifold.This may result in localised thermal damage in the intake system, which might lead to engine power reduction and to increased risk of fire.
-
13.3.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 18SMD-104Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The gas generator of the passenger airbag may be defective.This may result in uncontrolled inflation and release of metal fragments when the airbag is activated, causing injuries to the occupants.
-
13.9.2019: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The ammonium nitrate propellant used in the airbag inflator may degrade over time due to propellant degradation occurring after prolonged exposure to high absolute humidity, high temperatures and high-temperature cycling. In the event of an airbag being deployed, the excessive internal pressure may cause the inflator body to rupture and metal fragments may pass through the cushion material causing injury to the occupants.
-
23.11.2018: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The airbag control module for the supplemental restraint system (SRS ECU) has been assembled with application-specific integrated circuits (ASICs) that are susceptible to internal shorting when exposed to high inductive electrical noise from various vehicle electrical components. If this occurs, there is a possibility that the ASIC could become damaged, leading to the airbag(s) and/or seat belt pretensioners being deactivated or deploying inadvertently.
-
23.11.2018: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The ammonium nitrate propellant used in the air bag inflator may degrade over time due to heat cycles and exposure to moisture. In the event of the airbag being deployed, the excessive internal pressure may cause the inflator body to rupture and metal fragments may pass through the cushion material causing injury to the rider.
Avensis vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 1 autoa
- 2020 1 autoa
- 2019 32 autoa
- 2018 2 452 autoa · hylätty 3,3 %
- 2017 2 770 autoa · hylätty 6,3 %
- 2016 3 141 autoa · hylätty 4,9 %
- 2015 3 003 autoa · hylätty 9,2 %
- 2014 2 592 autoa · hylätty 11,5 %
- 2013 3 005 autoa · hylätty 12,4 %
- 2012 4 038 autoa · hylätty 16,5 %
- 2011 4 312 autoa · hylätty 21,7 %
- 2010 4 421 autoa · hylätty 26,2 %
- 2009 4 489 autoa · hylätty 26,7 %
- 2008 2 884 autoa · hylätty 35,7 %
- 2007 2 767 autoa · hylätty 40,3 %
- 2006 3 973 autoa · hylätty 43,3 %
- 2005 4 049 autoa · hylätty 45,7 %
- 2004 4 032 autoa · hylätty 41,2 %
- 2003 3 985 autoa · hylätty 37,1 %
- 2002 2 392 autoa · hylätty 21,2 %
- 2001 2 264 autoa
- 2000 2 490 autoa
- 1999 2 437 autoa
- 1998 2 140 autoa
- 1997 34 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Avensis -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Vertaa Avensis muihin
Avensis listoilla
- Luotettavimmat 7-vuotiaat autot (sija 5)
- Luotettavimmat 10-vuotiaat autot (sija 15)
- Luotettavimmat 15-vuotiaat autot (sija 12)
Muistutus: Toyota Avensis
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.