BMW · automalli
BMW 1-sarja
Tällä sivulla on BMW 1-sarja -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 9 949 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 12,6 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana bensiini.
- Liikenteessä
- 9 949
- Keski-ikä
- 12,6 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 181 957 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 62 % autoista
Miten 1-sarja vertautuu muihin
- Ajomäärä: BMW 1-sarja -autoilla on ajettu keskimäärin 8 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: 1-sarja on 18. yleisin malli 98 mallin joukossa luokassa keskikokoinen (C).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,8 vuotta uudempia kuin luokan autot (14,4 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista 1-sarja -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 60 % autoista on automaattivaihteisia ja 84 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 60 %
- automaatteja, 40 % käsivalintaisia
- Teho
- 100 kW
- 136 hv tyypillisesti, valtaosa 85-135 kW
- Kokonaismassa
- 1 870 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,32 m
- pituus · leveys 1,77 m · korkeus 1,42 m
- Hybridit
- 3 %
- 0 % ladattavia, 3 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
2,0 l 40 %
-
1,5 l 30 %
-
1,6 l 26 %
-
3,0 l 4 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä 1-sarja on yleisin
Suhteessa muihin autoihin 1-sarja on yleisin maakunnassa Varsinais-Suomi: siellä sen osuus autokannasta on 1,3-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 3 570 | 32 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 1 219 | 34 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 938 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 552 | 26 % harvinaisempi |
| Keski-Suomi | 373 | 24 % harvinaisempi |
| Pohjanmaa | 368 | yhtä yleinen |
1-sarja väreittäin
Yleisin väri on musta (32 %).
-
Musta 32 % (kaikki autot 17 %)
-
Valkoinen 29 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 14 % (kaikki autot 22 %)
-
Sininen 11 % (kaikki autot 13 %)
-
Punainen 7 % (kaikki autot 12 %)
-
Hopea 4 % (kaikki autot 7 %)
| 2004 | 110 autoa |
|---|---|
| 2005 | 402 autoa |
| 2006 | 390 autoa |
| 2007 | 430 autoa |
| 2008 | 694 autoa |
| 2009 | 525 autoa |
| 2010 | 475 autoa |
| 2011 | 681 autoa |
| 2012 | 876 autoa |
| 2013 | 705 autoa |
| 2014 | 608 autoa |
| 2015 | 509 autoa |
| 2016 | 641 autoa |
| 2017 | 719 autoa |
| 2018 | 551 autoa |
| 2019 | 292 autoa |
| 2020 | 496 autoa |
| 2021 | 278 autoa |
| 2022 | 150 autoa |
| 2023 | 80 autoa |
| 2024 | 56 autoa |
| 2025 | 139 autoa |
| 2026 | 142 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 6 167 (62 %)
-
Diesel 3 496 (35 %)
-
Hybridi 286 (3 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä 1-sarja -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 65 851 km |
|---|---|
| 5 | 59 775 km |
| 6 | 91 295 km |
| 7 | 86 576 km |
| 8 | 109 343 km |
| 9 | 128 023 km |
| 10 | 150 850 km |
| 11 | 165 340 km |
| 12 | 173 969 km |
| 13 | 195 341 km |
| 14 | 203 342 km |
| 15 | 211 798 km |
| 16 | 226 149 km |
| 17 | 240 370 km |
| 18 | 232 726 km |
| 19 | 243 373 km |
| 20 | 253 704 km |
| 21 | 276 295 km |
| 22 | 294 409 km |
- 5 v
- 59 775 km11 955 km/v
- 10 v
- 150 850 km15 085 km/v
- 15 v
- 211 798 km14 120 km/v
- 20 v
- 253 704 km12 685 km/v
Mihin 1-sarja kaatuu katsastuksessa
Vikakohteiden jakauma on lähellä saman ikäisten autojen keskiarvoa. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (1,3 vs. 4,7 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
1-sarja Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 21,0 / 19,7
-
Jarrujärjestelmät 14,4 / 13,8
-
Ympäristöhaitat 4,9 / 4,9
-
Alusta ja kori 1,3 / 4,7
-
Ohjauslaitteet 1,1 / 3,3
-
Ajoneuvon tunnistus 0,9 / 0,6
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,9 / 0,9
-
Koeajo ja näkyvyys 0,8 / 0,6
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
13 vuosimallia 18:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2004 | 53,1 % | 43,7 % | 147 |
| 2005 | 47,1 % | 44,3 % | 471 |
| 2006 | 42,1 % | 43,1 % | 447 |
| 2007 | 41,8 % | 41,2 % | 493 |
| 2008 | 37,5 % | 39,7 % | 792 |
| 2009 | 37,3 % | 35,9 % | 590 |
| 2010 | 32,5 % | 33,2 % | 544 |
| 2011 | 27,8 % | 29,8 % | 741 |
| 2012 | 24,3 % | 26,8 % | 931 |
| 2013 | 20,4 % | 23,6 % | 711 |
| 2014 | 13,9 % | 20,0 % | 620 |
| 2015 | 13,7 % | 17,8 % | 520 |
| 2016 | 14,6 % | 17,4 % | 487 |
| 2017 | 18,4 % | 17,2 % | 185 |
| 2018 | 9,6 % | 12,6 % | 230 |
| 2019 | 9,2 % | 10,7 % | 249 |
| 2020 | 3,4 % | 6,8 % | 443 |
| 2021 | 3,0 % | 8,2 % | 263 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
1-sarja takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 24 BMW 1-sarja -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 14 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
3.7.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0032720300Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The propellant in the driver airbag may deteriorate over time. If the airbags deploy, it could result in fragments from the inflator injuring the vehicle's occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
3.7.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0032810300
Koskee autoja, jotka on valmistettu 8.5.2007 ja 2.10.2013 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The propellant in the driver airbag may deteriorate over time. If the airbags deploy, it could result in fragments from the inflator injuring the vehicle's occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
27.2.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0032730300
Koskee autoja, jotka on valmistettu 2.1.2006 ja 30.6.2015 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The driver airbag inflator may malfunction due to long-term degradation. In this case, if the airbag is deployed in an accident, the internal pressure in the inflator may be too high. The inflator could burst. Metal fragments may cause injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
28.11.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0072910200
Koskee autoja, jotka on valmistettu 30.7.2025 ja 13.10.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The seatbelts in the second row may not have been manufactured correctly and could cause the car-sensitivity sensors to fail. This could reduce the protective effect of the seatbelts and lead to injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
31.10.2025: Palovaara Valmistajan koodi 0012550600, 0012560600, 0012570600, 0012620600
Koskee autoja, jotka on valmistettu 28.9.2015 ja 7.9.2021 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Water may come into contact with the starter relay and gradually cause corrosion. This could affect the electrical connection inside the relay and make the engine difficult to start. It may also result in a short circuit and could cause the starter to overheat leading to a fire when the vehicle is in motion or when it is parked with the ignition off. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
22.8.2025: Palovaara Valmistajan koodi 0061250900, 0061260900
Koskee autoja, jotka on valmistettu 19.6.2025 ja 25.6.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Faulty screwing of the ground cable can increase the contact resistance which could lead to heating of the screw connection. Moreover, this can potentially damage the Power Control Unit (PCU), increasing the risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
1-sarja vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 142 autoa
- 2025 139 autoa
- 2024 56 autoa
- 2023 80 autoa
- 2022 150 autoa
- 2021 278 autoa · hylätty 3,0 %
- 2020 496 autoa · hylätty 3,4 %
- 2019 292 autoa · hylätty 9,2 %
- 2018 551 autoa · hylätty 9,6 %
- 2017 719 autoa · hylätty 18,4 %
- 2016 641 autoa · hylätty 14,6 %
- 2015 509 autoa · hylätty 13,7 %
- 2014 608 autoa · hylätty 13,9 %
- 2013 705 autoa · hylätty 20,4 %
- 2012 876 autoa · hylätty 24,3 %
- 2011 681 autoa · hylätty 27,8 %
- 2010 475 autoa · hylätty 32,5 %
- 2009 525 autoa · hylätty 37,3 %
- 2008 694 autoa · hylätty 37,5 %
- 2007 430 autoa · hylätty 41,8 %
- 2006 390 autoa · hylätty 42,1 %
- 2005 402 autoa · hylätty 47,1 %
- 2004 110 autoa · hylätty 53,1 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske 1-sarja -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: BMW 1-sarja
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.