BMW · automalli
BMW 2-sarja
BMW 2-sarja on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 5 313 autoa. Keskimäärin ne ovat 7,5 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 117 800 km.
- Liikenteessä
- 5 313
- Keski-ikä
- 7,5 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 117 800 km
- Yleisin käyttövoima
- Hybridi
- 58 % autoista
Miten 2-sarja vertautuu muihin
- Ajomäärä: BMW 2-sarja -autoilla on ajettu keskimäärin 10 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: 2-sarja on 26. yleisin malli 98 mallin joukossa luokassa keskikokoinen (C).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 6,9 vuotta uudempia kuin luokan autot (14,4 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista 2-sarja -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 91 % autoista on automaattivaihteisia ja 100 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 91 %
- automaatteja, 9 % käsivalintaisia
- Teho
- 100 kW
- 136 hv tyypillisesti, valtaosa 100-135 kW
- Kokonaismassa
- 2 180 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,35 m
- pituus · leveys 1,80 m · korkeus 1,56 m
- Hybridit
- 58 %
- 58 % ladattavia, 0 % tavallisia hybridejä
- 7 paikkaa
- 12 %
- autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia
Yleisimmät moottorikoot
-
1,5 l 81 %
-
2,0 l 17 %
-
3,0 l 2 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä 2-sarja on yleisin
Uusimaa erottuu: siellä 2-sarja on suhteessa 1,7 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 2 462 | 71 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 567 | 17 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 468 | 7 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 258 | 35 % harvinaisempi |
| Päijät-Häme | 204 | yhtä yleinen |
| Keski-Suomi | 178 | 32 % harvinaisempi |
2-sarja väreittäin
Yleisin väri on musta (30 %).
-
Musta 30 % (kaikki autot 17 %)
-
Valkoinen 29 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 15 % (kaikki autot 22 %)
-
Sininen 11 % (kaikki autot 13 %)
-
Hopea 6 % (kaikki autot 7 %)
-
Punainen 6 % (kaikki autot 12 %)
| 2013 | 1 autoa |
|---|---|
| 2014 | 203 autoa |
| 2015 | 592 autoa |
| 2016 | 753 autoa |
| 2017 | 758 autoa |
| 2018 | 713 autoa |
| 2019 | 662 autoa |
| 2020 | 341 autoa |
| 2021 | 182 autoa |
| 2022 | 303 autoa |
| 2023 | 546 autoa |
| 2024 | 196 autoa |
| 2025 | 49 autoa |
| 2026 | 14 autoa |
Käyttövoimat
-
Hybridi 3 082 (58 %)
-
Bensiini 1 373 (26 %)
-
Diesel 858 (16 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä 2-sarja -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 1 | 237 km |
|---|---|
| 2 | 13 920 km |
| 3 | 22 288 km |
| 4 | 63 013 km |
| 5 | 70 789 km |
| 6 | 85 388 km |
| 7 | 90 629 km |
| 8 | 104 690 km |
| 9 | 128 648 km |
| 10 | 154 455 km |
| 11 | 182 127 km |
| 12 | 162 748 km |
- 3 v
- 22 288 km7 429 km/v
- 5 v
- 70 789 km14 158 km/v
- 10 v
- 154 455 km15 446 km/v
Mihin 2-sarja kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ympäristöhaitat on 1,4 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,2 vs. 1,5 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
2-sarja Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 7,1 / 10,8
-
Jarrujärjestelmät 2,7 / 5,2
-
Ympäristöhaitat 2,6 / 1,9
-
Ajoneuvon tunnistus 0,6 / 0,4
-
Lisätarkastukset 0,5 / 0,2
-
Muut laitteet ja varusteet 0,4 / 0,4
-
Koeajo ja näkyvyys 0,2 / 0,4
-
Ohjauslaitteet 0,2 / 1,5
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
8 vuosimallia 8:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2014 | 16,0 % | 20,0 % | 187 |
| 2015 | 15,9 % | 17,8 % | 590 |
| 2016 | 16,3 % | 17,4 % | 516 |
| 2017 | 11,1 % | 17,2 % | 296 |
| 2018 | 7,6 % | 12,6 % | 288 |
| 2019 | 4,0 % | 10,7 % | 454 |
| 2020 | 2,6 % | 6,8 % | 268 |
| 2021 | 3,1 % | 8,2 % | 161 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
2-sarja takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 41 BMW 2-sarja -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 20 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
7.8.2026: Palovaara Valmistajan koodi 0012770600, 0012780600, 0012790600
Koskee autoja, jotka on valmistettu 31.7.2020 ja 26.2.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The RSW22 starter with reinforced water tightness (RWT) may experience increased abrasion of the magnetic contact, causing deposits to build up at the lowest point inside the relay. These deposits may increase relay contact resistance, leading to starting failures or short circuits. If a short circuit occurs, either when attempting to start the vehicle or while driving due to vibration-related movement of the deposits, it could cause a thermal event and increase the risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
3.7.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0032720300Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The propellant in the driver airbag may deteriorate over time. If the airbags deploy, it could result in fragments from the inflator injuring the vehicle's occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
3.7.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0032810300
Koskee autoja, jotka on valmistettu 8.5.2007 ja 2.10.2013 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The propellant in the driver airbag may deteriorate over time. If the airbags deploy, it could result in fragments from the inflator injuring the vehicle's occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
27.2.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0032730300
Koskee autoja, jotka on valmistettu 2.1.2006 ja 30.6.2015 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The driver airbag inflator may malfunction due to long-term degradation. In this case, if the airbag is deployed in an accident, the internal pressure in the inflator may be too high. The inflator could burst. Metal fragments may cause injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
20.2.2026: Palovaara Valmistajan koodi 0012650600
Koskee autoja, jotka on valmistettu 28.5.2020 ja 4.10.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The failure concerns the RSW22 starter, type RWT (reinforced for watertightness). Increased abrasion of the magnetic contact can lead to the formation of deposits at the lowest point of the relay interior. This in turn can increase the resistance of the relay contact, causing accidental ignition or even short circuits, possibly leading to a thermal reaction and fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
31.10.2025: Palovaara Valmistajan koodi 0012550600, 0012560600, 0012570600, 0012620600
Koskee autoja, jotka on valmistettu 28.9.2015 ja 7.9.2021 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Water may come into contact with the starter relay and gradually cause corrosion. This could affect the electrical connection inside the relay and make the engine difficult to start. It may also result in a short circuit and could cause the starter to overheat leading to a fire when the vehicle is in motion or when it is parked with the ignition off. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
2-sarja vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 14 autoa
- 2025 49 autoa
- 2024 196 autoa
- 2023 546 autoa
- 2022 303 autoa
- 2021 182 autoa · hylätty 3,1 %
- 2020 341 autoa · hylätty 2,6 %
- 2019 662 autoa · hylätty 4,0 %
- 2018 713 autoa · hylätty 7,6 %
- 2017 758 autoa · hylätty 11,1 %
- 2016 753 autoa · hylätty 16,3 %
- 2015 592 autoa · hylätty 15,9 %
- 2014 203 autoa · hylätty 16,0 %
- 2013 1 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske 2-sarja -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
2-sarja listoilla
- Luotettavimmat hybridiautot (sija 18)
Muistutus: BMW 2-sarja
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.