Hyppää sisältöön
Citroën logo Citroën · automalli

Citroën C3

Citroën C3 on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 13 100 autoa. Keskimäärin ne ovat 12,2 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 126 318 km.

Mallin historia Wikipediassa

Citroën C3
Kuva: AIMHO'S REBELLION 8490s, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons. Kuvan auto voi olla eri sukupolvea tai varustelua.
Liikenteessä
13 100
Keski-ikä
12,2 v
Ajomäärä keskimäärin
126 318 km
Yleisin käyttövoima
Bensiini
93 % autoista

Miten C3 vertautuu muihin

  • Ajomäärä: Citroën C3 -autoilla on ajettu keskimäärin 35 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
  • Yleisyys: C3 on 10. yleisin malli 63 mallin joukossa luokassa pieni auto (B).
  • Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,4 vuotta uudempia kuin luokan autot (13,6 v).

Moottorit, vaihteistot ja mitat

Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista C3 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 21 % autoista on automaattivaihteisia ja 28 % polttomoottoreista on ahdettuja.

Vaihteisto
21 %
automaatteja, 80 % käsivalintaisia
Teho
60 kW
82 hv tyypillisesti, valtaosa 54-81 kW
Kokonaismassa
1 539 kg
mediaani, käyttövoimaveron peruste
Mitat
3,94 m
pituus · leveys 1,73 m · korkeus 1,53 m

Yleisimmät moottorikoot

  • 1,2 l 52 %
  • 1,4 l 35 %
  • 1,6 l 10 %
  • 1,0 l 2 %

Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.

Missä C3 on yleisin

Suhteessa muihin autoihin C3 on yleisin maakunnassa Varsinais-Suomi: siellä sen osuus autokannasta on 1,4-kertainen koko maahan verrattuna.

Maakunta Autoja Kaikkiin autoihin
Uusimaa 3 938 11 % yleisempi
Varsinais-Suomi 1 716 43 % yleisempi
Pirkanmaa 1 281 yhtä yleinen
Pohjois-Pohjanmaa 828 16 % harvinaisempi
Satakunta 667 17 % yleisempi
Päijät-Häme 653 33 % yleisempi

C3 väreittäin

Yleisin väri on valkoinen (26 %). Punainen on tällä mallilla 1,7 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.

  • Valkoinen 26 % (kaikki autot 17 %)
  • Punainen 21 % (kaikki autot 12 %)
  • Harmaa 16 % (kaikki autot 22 %)
  • Musta 12 % (kaikki autot 17 %)
  • Sininen 12 % (kaikki autot 13 %)
  • Ruskea tai beige 7 % (kaikki autot 6 %)
Liikenteessä käyttöönottovuoden mukaan
19251 autoa
19261 autoa
2002225 autoa
2003595 autoa
2004517 autoa
2005510 autoa
2006429 autoa
2007505 autoa
2008598 autoa
2009329 autoa
2010816 autoa
2011687 autoa
2012484 autoa
2013482 autoa
2014482 autoa
2015580 autoa
2016589 autoa
2017535 autoa
2018862 autoa
2019905 autoa
2020568 autoa
2021708 autoa
2022700 autoa
2023428 autoa
2024226 autoa
2025234 autoa
2026104 autoa

Käyttövoimat

  • Bensiini 12 210 (93 %)
  • Diesel 587 (4 %)
  • Sähkö 266 (2 %)
  • Hybridi 36 (0 %)
  • Kaasu 1 (0 %)

Tyypillinen ajomäärä iän mukaan

Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä C3 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.

Ajomäärä keskimäärin, km (ikä vuosina)
447 472 km
547 084 km
662 736 km
768 551 km
881 470 km
992 587 km
1099 957 km
11111 435 km
12121 101 km
13134 450 km
14139 151 km
15156 722 km
16178 110 km
17178 993 km
18159 313 km
19162 888 km
20166 822 km
21179 808 km
22187 255 km
23195 116 km
24218 713 km
5 v
47 084 km9 417 km/v
10 v
99 957 km9 996 km/v
15 v
156 722 km10 448 km/v
20 v
166 822 km8 341 km/v

Mihin C3 kaatuu katsastuksessa

Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 2,0 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin.

Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta

C3 Saman ikäiset

  • Akselistot, pyörät ja jousitus 25,5 / 18,3
  • Jarrujärjestelmät 13,1 / 12,9
  • Alusta ja kori 8,4 / 4,5
  • Ympäristöhaitat 7,5 / 4,7
  • Ohjauslaitteet 5,9 / 3,0
  • Valaisimet ja sähkölaitteet 1,4 / 0,8
  • Muut laitteet ja varusteet 0,7 / 0,9
  • Koeajo ja näkyvyys 0,5 / 0,6

Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.

Tarkistuslista

Tarkistuta nämä ennen katsastusta

  1. 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
  2. 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
  3. 3 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
Muistuta ennen katsastusta

Katsastushistoria vuosimalleittain

0 vuosimallia 20:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.

Vuosimalli Hylättyjä Saman vuoden autot Katsastuksia
2002 40,3 % 36,4 % 670
2003 47,8 % 42,2 % 874
2004 45,1 % 43,7 % 658
2005 49,2 % 44,3 % 575
2006 47,6 % 43,1 % 506
2007 49,8 % 41,2 % 566
2008 44,8 % 39,7 % 694
2009 42,9 % 35,9 % 361
2010 48,2 % 33,2 % 932
2011 42,5 % 29,8 % 742
2012 32,2 % 26,8 % 460
2013 39,8 % 23,6 % 440
2014 32,4 % 20,0 % 438
2015 28,5 % 17,8 % 562
2016 30,0 % 17,4 % 510
2017 32,8 % 17,2 % 125
2018 26,6 % 12,6 % 473
2019 21,5 % 10,7 % 785
2020 11,1 % 6,8 % 561
2021 10,3 % 8,2 % 690

Traficomin katsastustilasto 2025.

C3 takaisinkutsut

EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 58 Citroën C3 -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 22 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.

  • 8.5.2026: Palovaara Valmistajan koodi GZ3
    Vian kuvaus (englanniksi)

    Due to a defect in the engine control unit (inverter) in vehicles equipped with electrified dual-clutch transmission (e-DCT), metal soldering residues may pass into the unit. This can cause internal electric short circuits which, can lead to continuous power supply and overheating due to a blocked relay, and cause a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 8.5.2026: Palovaara Valmistajan koodi KWP
    Vian kuvaus (englanniksi)

    Due to a defect in the engine control unit (inverter) in the vehicles equipped with electrified dual-clutch transmission (e-DCT), metal soldering residues could pass into the unit. This can cause internal electric short circuits which can lead to continuous power supply and overheating due to a blocked relay, causing a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 27.3.2026: Palovaara Valmistajan koodi GW6

    Koskee autoja, jotka on valmistettu 22.2.2024 ja 22.11.2024 välillä.

    Vian kuvaus (englanniksi)

    There is insufficient clearance (< 10 mm), between the tube of the petrol particulate filter and the terminal protection cap of the 48 V belt-driven starter alternator. In wet conditions, the insufficient clearance and contact between these components can lead to water infiltration, causing an electric arc which may trigger a thermal event, such as overheating. There is a risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 27.3.2026: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi KV9

    Koskee autoja, jotka on valmistettu 11.3.2025 ja 21.5.2025 välillä.

    Vian kuvaus (englanniksi)

    The electric power steering harness is routed between two screws, and slight vibrations may cause damage during steering operations. This may cause a short circuit, leading to a loss of power steering assistance and/or a fire in the passenger compartment. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 27.3.2026: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi GW9

    Koskee autoja, jotka on valmistettu 24.2.2025 ja 21.2.2025 välillä.

    Vian kuvaus (englanniksi)

    The electric power steering harness being routed between two screws, and slight vibrations may cause damage during steering operations. This may cause a short circuit, leading to a loss of power steering assistance and/or a fire in the passenger compartment. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 27.3.2026: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi F60B

    Koskee autoja, jotka on valmistettu 14.8.2024 ja 14.4.2025 välillä.

    Vian kuvaus (englanniksi)

    The electric power steering harness being routed between two screws, and slight vibrations may cause damage during steering operations. This may cause a short circuit, leading to a loss of power steering assistance and/or a fire in the passenger compartment. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa

C3 vuosimalleittain

Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.

Muita malleja samasta luokasta

Laske C3 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.

C3 listoilla

Muistutus: Citroën C3

Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.

Käytämme evästeitä. Sivusto käyttää välttämättömiä evästeitä toiminnallisuuteen. Emme käytä markkinointi- tai seurantaevästeitä ilman lupaasi. Lue lisää .