Fiat · automalli
Fiat 500
Suomen liikenteessä on 3 306 Fiat 500 -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 11,4 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (64 %).
- Liikenteessä
- 3 306
- Keski-ikä
- 11,4 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 94 491 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 64 % autoista
Miten 500 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Fiat 500 -autoilla on ajettu keskimäärin 44 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: 500 on 3. yleisin malli 38 mallin joukossa luokassa pikkuauto (A).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,9 vuotta uudempia kuin luokan autot (13,3 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista 500 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 26 % autoista on automaattivaihteisia ja 13 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 26 %
- automaatteja, 74 % käsivalintaisia
- Teho
- 51 kW
- 69 hv tyypillisesti, valtaosa 51-73 kW
- Kokonaismassa
- 1 345 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 3,57 m
- pituus · leveys 1,63 m · korkeus 1,49 m
- Hybridit
- 15 %
- 0 % ladattavia, 15 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,2 l 63 %
-
1,0 l 19 %
-
1,4 l 12 %
-
0,9 l 4 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä 500 on yleisin
Varsinais-Suomi erottuu: siellä 500 on suhteessa 1,7 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 1 318 | 47 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 516 | 71 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 307 | yhtä yleinen |
| Satakunta | 133 | 8 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 127 | 49 % harvinaisempi |
| Päijät-Häme | 111 | 10 % harvinaisempi |
500 väreittäin
Yleisin väri on valkoinen (38 %).
-
Valkoinen 38 % (kaikki autot 17 %)
-
Punainen 24 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 11 % (kaikki autot 13 %)
-
Musta 9 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 8 % (kaikki autot 22 %)
-
Vihreä 4 % (kaikki autot 3 %)
| 1938 | 1 autoa |
|---|---|
| 1939 | 1 autoa |
| 1950 | 2 autoa |
| 1952 | 2 autoa |
| 1956 | 1 autoa |
| 1961 | 4 autoa |
| 1962 | 1 autoa |
| 1963 | 9 autoa |
| 1964 | 7 autoa |
| 1965 | 2 autoa |
| 1966 | 4 autoa |
| 1967 | 1 autoa |
| 1968 | 7 autoa |
| 1969 | 3 autoa |
| 1970 | 9 autoa |
| 1971 | 3 autoa |
| 1972 | 6 autoa |
| 1973 | 5 autoa |
| 1975 | 1 autoa |
| 2007 | 8 autoa |
| 2008 | 234 autoa |
| 2009 | 126 autoa |
| 2010 | 201 autoa |
| 2011 | 349 autoa |
| 2012 | 220 autoa |
| 2013 | 207 autoa |
| 2014 | 106 autoa |
| 2015 | 170 autoa |
| 2016 | 230 autoa |
| 2017 | 181 autoa |
| 2018 | 94 autoa |
| 2019 | 61 autoa |
| 2020 | 128 autoa |
| 2021 | 396 autoa |
| 2022 | 284 autoa |
| 2023 | 173 autoa |
| 2024 | 50 autoa |
| 2025 | 18 autoa |
| 2026 | 1 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 2 129 (64 %)
-
Sähkö 607 (18 %)
-
Hybridi 500 (15 %)
-
Diesel 70 (2 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä 500 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 3 | 23 574 km |
|---|---|
| 4 | 38 687 km |
| 5 | 38 236 km |
| 6 | 50 353 km |
| 7 | 55 824 km |
| 8 | 63 612 km |
| 9 | 78 461 km |
| 10 | 84 039 km |
| 11 | 95 562 km |
| 12 | 98 987 km |
| 13 | 114 048 km |
| 14 | 122 007 km |
| 15 | 130 628 km |
| 16 | 140 840 km |
| 17 | 156 182 km |
| 18 | 168 006 km |
- 3 v
- 23 574 km7 858 km/v
- 5 v
- 38 236 km7 647 km/v
- 10 v
- 84 039 km8 404 km/v
- 15 v
- 130 628 km8 709 km/v
Mihin 500 kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ympäristöhaitat on 1,6 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (1,5 vs. 2,9 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
500 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 25,7 / 17,9
-
Jarrujärjestelmät 15,1 / 11,4
-
Ympäristöhaitat 5,7 / 3,6
-
Alusta ja kori 2,9 / 3,0
-
Ohjauslaitteet 1,5 / 2,9
-
Koeajo ja näkyvyys 0,8 / 0,5
-
Ajoneuvon tunnistus 0,6 / 0,6
-
Lisätarkastukset 0,4 / 0,2
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
2 vuosimallia 12:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2008 | 38,8 % | 39,7 % | 281 |
| 2009 | 36,0 % | 35,9 % | 139 |
| 2010 | 36,3 % | 33,2 % | 215 |
| 2011 | 32,3 % | 29,8 % | 365 |
| 2012 | 34,6 % | 26,8 % | 243 |
| 2013 | 28,5 % | 23,6 % | 221 |
| 2014 | 24,0 % | 20,0 % | 104 |
| 2015 | 34,8 % | 17,8 % | 161 |
| 2016 | 37,6 % | 17,4 % | 125 |
| 2017 | 21,2 % | 12,5 % | 137 |
| 2020 | 2,5 % | 6,8 % | 119 |
| 2021 | 10,3 % | 8,2 % | 358 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
500 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 38 Fiat 500 -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 10 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
30.10.2026: Palovaara Valmistajan koodi G4A
Koskee autoja, jotka on valmistettu 2.12.2025 ja 31.7.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
On vehicles with a 2.2L diesel engine, insufficient tightening of the fuel pressure damper may create a gap in the assembly and cause diesel to leak from the fuel system. If the leaking fuel comes into contact with an ignition source, it could ignite and cause a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
21.8.2026: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi F62Q
Koskee autoja, jotka on valmistettu 25.11.2025 ja 9.7.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Software inconsistency may prevent certain warning lights and mandatory indications from being correctly displayed on the dashboard. As a result, the driver may not be informed of vehicle malfunctions or safety-related situations, which could increase the risk of an accident or lead to overheating of electrical circuits. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
21.8.2026: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi F62P
Koskee autoja, jotka on valmistettu 4.12.2025 ja 9.7.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Software inconsistency may prevent certain warning lights and mandatory indications from being correctly displayed on the dashboard. As a result, the driver may not be informed of vehicle malfunctions or safety-related situations, which could increase the risk of an accident or lead to overheating of electrical circuits. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
17.7.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi G2T
Koskee autoja, jotka on valmistettu 2.2.2024 ja 13.11.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to a mistranslation of the configuration data between two production systems, the vehicle’s body control module (BCM) may not be correctly configured to detect indicator light failures. If an indicator bulb fails, the BCM may not detect the fault and the warning signal may not illuminate, reducing communication with other road users and increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
5.6.2026: Ympäristöhaitta Valmistajan koodi F616
Koskee autoja, jotka on valmistettu 21.7.2015 ja 26.7.2018 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Vehicles fitted with the SDE 1.3 litre engine (Euro 6b) may produce excessive nitrogen oxide (NOx) emissions because part of the emissions system can become less effective over time and may not regenerate properly due to software settings. The product does not comply with the Regulation on type approval of motor vehicles with respect to emissions from light passenger and commercial vehicles (Euro 5 and Euro 6) and on access to vehicle repair and maintenance information.
-
20.2.2026: Palovaara Valmistajan koodi GN3
Koskee autoja, jotka on valmistettu 7.1.2025 ja 22.7.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
There is an insufficient connection between the fuel return pipe and the valve which could lead to a fuel leak. The possibility of fuel coming into contact with hot parts cannot be ruled out, which could cause the vehicle to catch fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
500 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 1 autoa
- 2025 18 autoa
- 2024 50 autoa
- 2023 173 autoa
- 2022 284 autoa
- 2021 396 autoa · hylätty 10,3 %
- 2020 128 autoa · hylätty 2,5 %
- 2019 61 autoa
- 2018 94 autoa
- 2017 181 autoa · hylätty 21,2 %
- 2016 230 autoa · hylätty 37,6 %
- 2015 170 autoa · hylätty 34,8 %
- 2014 106 autoa · hylätty 24,0 %
- 2013 207 autoa · hylätty 28,5 %
- 2012 220 autoa · hylätty 34,6 %
- 2011 349 autoa · hylätty 32,3 %
- 2010 201 autoa · hylätty 36,3 %
- 2009 126 autoa · hylätty 36,0 %
- 2008 234 autoa · hylätty 38,8 %
- 2007 8 autoa
- 1975 1 autoa
- 1973 5 autoa
- 1972 6 autoa
- 1971 3 autoa
- 1970 9 autoa
- 1969 3 autoa
- 1968 7 autoa
- 1967 1 autoa
- 1966 4 autoa
- 1965 2 autoa
- 1964 7 autoa
- 1963 9 autoa
- 1962 1 autoa
- 1961 4 autoa
- 1956 1 autoa
- 1952 2 autoa
- 1950 2 autoa
- 1939 1 autoa
- 1938 1 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske 500 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Vertaa 500 muihin
500 listoilla
- Vikaherkimmät 10-vuotiaat autot (sija 15)
Muistutus: Fiat 500
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.