Kia · automalli
Kia Picanto
Tällä sivulla on Kia Picanto -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 5 623 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 9,0 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana bensiini.
- Liikenteessä
- 5 623
- Keski-ikä
- 9,0 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 95 132 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 100 % autoista
Miten Picanto vertautuu muihin
- Ajomäärä: Kia Picanto -autoilla on ajettu keskimäärin 42 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Picanto on 1. yleisin malli 38 mallin joukossa luokassa pikkuauto (A).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 4,3 vuotta uudempia kuin luokan autot (13,3 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Picanto -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 23 % autoista on automaattivaihteisia ja 1 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 23 %
- automaatteja, 77 % käsivalintaisia
- Teho
- 51 kW
- 69 hv tyypillisesti, valtaosa 46-63 kW
- Kokonaismassa
- 1 370 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 3,60 m
- pituus · leveys 1,60 m · korkeus 1,49 m
Yleisimmät moottorikoot
-
1,0 l 55 %
-
1,2 l 45 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Picanto on yleisin
Kymenlaakso erottuu: siellä Picanto on suhteessa 1,6 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 1 897 | 24 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 694 | 35 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 641 | 20 % yleisempi |
| Kymenlaakso | 279 | 57 % yleisempi |
| Kanta-Häme | 242 | 27 % yleisempi |
| Keski-Suomi | 229 | 18 % harvinaisempi |
Picanto väreittäin
Yleisin väri on punainen (22 %).
-
Punainen 22 % (kaikki autot 12 %)
-
Valkoinen 22 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 15 % (kaikki autot 22 %)
-
Musta 11 % (kaikki autot 17 %)
-
Hopea 9 % (kaikki autot 7 %)
-
Sininen 7 % (kaikki autot 13 %)
| 2004 | 51 autoa |
|---|---|
| 2005 | 149 autoa |
| 2006 | 119 autoa |
| 2007 | 120 autoa |
| 2008 | 69 autoa |
| 2009 | 15 autoa |
| 2010 | 41 autoa |
| 2011 | 250 autoa |
| 2012 | 337 autoa |
| 2013 | 279 autoa |
| 2014 | 287 autoa |
| 2015 | 368 autoa |
| 2016 | 301 autoa |
| 2017 | 401 autoa |
| 2018 | 476 autoa |
| 2019 | 414 autoa |
| 2020 | 292 autoa |
| 2021 | 418 autoa |
| 2022 | 332 autoa |
| 2023 | 291 autoa |
| 2024 | 230 autoa |
| 2025 | 242 autoa |
| 2026 | 141 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 5 617 (100 %)
-
Diesel 5 (0 %)
-
Kaasu 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Picanto -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 43 793 km |
|---|---|
| 5 | 46 134 km |
| 6 | 62 456 km |
| 7 | 63 819 km |
| 8 | 74 582 km |
| 9 | 86 954 km |
| 10 | 90 803 km |
| 11 | 106 872 km |
| 12 | 103 301 km |
| 13 | 113 675 km |
| 14 | 122 064 km |
| 15 | 136 295 km |
| 16 | 125 010 km |
| 18 | 141 397 km |
| 19 | 153 415 km |
| 20 | 171 494 km |
| 21 | 171 177 km |
| 22 | 187 031 km |
- 5 v
- 46 134 km9 227 km/v
- 10 v
- 90 803 km9 080 km/v
- 15 v
- 136 295 km9 086 km/v
- 20 v
- 171 494 km8 575 km/v
Mihin Picanto kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 1,9 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (1,5 vs. 2,4 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Picanto Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 17,3 / 9,6
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 9,4 / 14,8
-
Ympäristöhaitat 4,8 / 3,4
-
Ohjauslaitteet 4,7 / 2,5
-
Ajoneuvon tunnistus 2,2 / 0,5
-
Alusta ja kori 1,5 / 2,4
-
Muut laitteet ja varusteet 1,3 / 0,7
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,4 / 0,6
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
2 vuosimallia 14:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2005 | 45,5 % | 44,3 % | 167 |
| 2006 | 51,8 % | 43,1 % | 137 |
| 2007 | 40,6 % | 41,2 % | 128 |
| 2011 | 32,1 % | 29,8 % | 268 |
| 2012 | 28,1 % | 26,8 % | 363 |
| 2013 | 27,1 % | 23,6 % | 292 |
| 2014 | 24,7 % | 20,0 % | 296 |
| 2015 | 23,1 % | 17,8 % | 381 |
| 2016 | 22,2 % | 17,4 % | 270 |
| 2017 | 21,0 % | 12,5 % | 353 |
| 2018 | 14,0 % | 12,6 % | 186 |
| 2019 | 9,6 % | 10,7 % | 376 |
| 2020 | 11,8 % | 6,8 % | 289 |
| 2021 | 10,0 % | 8,2 % | 408 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Picanto takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 4 Kia Picanto -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 3 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
14.2.2025: Palovaara Valmistajan koodi 241154
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.12.2009 ja 11.1.2011 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to an internal leak of brake fluid, a short circuit can occur in the electrical circuit for the ABS/ESC (Anti-lock Braking System / Electronic Stability Control) system. This can lead to an increase in current and overheating in the fuse box, increasing the risk of the engine catching fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
3.1.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 241170, 241171
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.4.2024 ja 14.5.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The Intelligent Speed Limit Assist (ISLA) system may not function properly due to an incorrect software version of the instrument cluster and due to a partial lack of coding of the ISLA system. As a result, there may be no audible or visual warning on the dashboard when the speed limit is exceeded, which may increase the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
4.10.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 241099Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
A short circuit inside the exhaust gas circulation valve can occur, causing the engine to stall before the warning light is on. This increases the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
2.8.2019: PalovaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The fuel filler and fuel levelling hoses may wear over time, potentially resulting in a fuel leak. Fuel leakage close to a source of ignition increases the risk of the vehicle catching fire.
Picanto vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 141 autoa
- 2025 242 autoa
- 2024 230 autoa
- 2023 291 autoa
- 2022 332 autoa
- 2021 418 autoa · hylätty 10,0 %
- 2020 292 autoa · hylätty 11,8 %
- 2019 414 autoa · hylätty 9,6 %
- 2018 476 autoa · hylätty 14,0 %
- 2017 401 autoa · hylätty 21,0 %
- 2016 301 autoa · hylätty 22,2 %
- 2015 368 autoa · hylätty 23,1 %
- 2014 287 autoa · hylätty 24,7 %
- 2013 279 autoa · hylätty 27,1 %
- 2012 337 autoa · hylätty 28,1 %
- 2011 250 autoa · hylätty 32,1 %
- 2010 41 autoa
- 2009 15 autoa
- 2008 69 autoa
- 2007 120 autoa · hylätty 40,6 %
- 2006 119 autoa · hylätty 51,8 %
- 2005 149 autoa · hylätty 45,5 %
- 2004 51 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Picanto -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Kia Picanto
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.