Renault · automalli
Renault Twingo
Tällä sivulla on Renault Twingo -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 1 296 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 17,4 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana bensiini.
- Liikenteessä
- 1 296
- Keski-ikä
- 17,4 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 138 957 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 99 % autoista
Miten Twingo vertautuu muihin
- Ajomäärä: Renault Twingo -autoilla on ajettu keskimäärin 41 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Twingo on 7. yleisin malli 38 mallin joukossa luokassa pikkuauto (A).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 4,1 vuotta vanhempia kuin luokan autot (13,3 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Twingo -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 2 % autoista on automaattivaihteisia ja 0 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 2 %
- automaatteja, 98 % käsivalintaisia
- Teho
- 52 kW
- 71 hv tyypillisesti, valtaosa 43-56 kW
- Kokonaismassa
- 1 360 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 3,60 m
- pituus · leveys 1,65 m · korkeus 1,47 m
Yleisimmät moottorikoot
-
1,1 l 74 %
-
1,0 l 23 %
-
1,2 l 2 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Twingo on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Twingo on yleisin maakunnassa Uusimaa: siellä sen osuus autokannasta on 1,3-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 451 | 28 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 144 | 22 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 106 | 14 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 68 | 30 % harvinaisempi |
| Keski-Suomi | 65 | yhtä yleinen |
| Pohjanmaa | 52 | 9 % yleisempi |
Twingo väreittäin
Yleisin väri on valkoinen (22 %). Vihreä on tällä mallilla 2,8 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Valkoinen 22 % (kaikki autot 17 %)
-
Punainen 20 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 20 % (kaikki autot 13 %)
-
Musta 12 % (kaikki autot 17 %)
-
Vihreä 9 % (kaikki autot 3 %)
-
Harmaa 6 % (kaikki autot 22 %)
| 1993 | 1 autoa |
|---|---|
| 1994 | 5 autoa |
| 1995 | 8 autoa |
| 1996 | 15 autoa |
| 1997 | 10 autoa |
| 1998 | 34 autoa |
| 1999 | 29 autoa |
| 2000 | 40 autoa |
| 2001 | 37 autoa |
| 2002 | 38 autoa |
| 2003 | 29 autoa |
| 2004 | 97 autoa |
| 2005 | 104 autoa |
| 2006 | 40 autoa |
| 2007 | 34 autoa |
| 2008 | 127 autoa |
| 2009 | 43 autoa |
| 2010 | 13 autoa |
| 2011 | 121 autoa |
| 2012 | 110 autoa |
| 2013 | 48 autoa |
| 2014 | 65 autoa |
| 2015 | 96 autoa |
| 2016 | 64 autoa |
| 2017 | 36 autoa |
| 2018 | 38 autoa |
| 2019 | 1 autoa |
| 2020 | 7 autoa |
| 2021 | 4 autoa |
| 2022 | 1 autoa |
| 2023 | 1 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 1 283 (99 %)
-
Sähkö 12 (1 %)
-
Diesel 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Twingo -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 8 | 69 092 km |
|---|---|
| 9 | 78 035 km |
| 10 | 97 723 km |
| 11 | 104 982 km |
| 12 | 104 962 km |
| 13 | 122 495 km |
| 14 | 124 495 km |
| 15 | 139 009 km |
| 17 | 163 696 km |
| 18 | 150 172 km |
| 19 | 133 885 km |
| 20 | 155 868 km |
| 21 | 154 600 km |
| 22 | 170 117 km |
| 23 | 172 769 km |
| 24 | 189 001 km |
| 25 | 195 035 km |
| 26 | 179 574 km |
| 27 | 171 745 km |
| 28 | 144 796 km |
- 10 v
- 97 723 km9 772 km/v
- 15 v
- 139 009 km9 267 km/v
- 20 v
- 155 868 km7 793 km/v
Mihin Twingo kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 2,6 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (1,6 vs. 7,4 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Twingo Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 32,3 / 24,1
-
Jarrujärjestelmät 15,0 / 18,7
-
Ohjauslaitteet 11,0 / 4,2
-
Ympäristöhaitat 7,6 / 7,0
-
Alusta ja kori 1,6 / 7,4
-
Muut laitteet ja varusteet 1,6 / 1,3
-
Koeajo ja näkyvyys 1,4 / 0,7
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 1,0 / 1,2
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Katsastushistoria vuosimalleittain
0 vuosimallia 5:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2004 | 47,0 % | 43,7 % | 115 |
| 2005 | 44,6 % | 44,3 % | 121 |
| 2008 | 45,7 % | 39,7 % | 140 |
| 2011 | 41,9 % | 29,8 % | 124 |
| 2012 | 36,8 % | 26,8 % | 114 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Twingo takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 9 Renault Twingo -mallia koskevaa takaisinkutsua. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
26.11.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0DJD
Koskee autoja, jotka on valmistettu 25.3.2019 ja 12.4.2021 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The outer skin of the bonnet may not be properly connected to its structure.As a result, it could become detached while driving, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of Motor Vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
8.12.2017: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null The durability of the front left steering knuckle may be insufficient. The knuckle could consequently deteriorate affecting the steering of the vehicle.
-
7.4.2017: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null Due to possible breaking of the welds, there is a risk of the outer covering of the bonnet detaching while driving.
-
7.4.2017: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null The covering of the spoiler might come loose and pieces of the tailgate glass may detach while driving.
-
8.7.2016: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null The fixing device for the rear bench seat may break in the event of a frontal collision, with a potential risk of any luggage in the boot entering the front of the vehicle.
-
13.11.2015: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null The engine can be started through the activation of the starter with the ignition key when the vehicle is not placed in park or neutral. This could lead to the vehicle moving unexpectedly which could cause an accident.
Twingo vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2023 1 autoa
- 2022 1 autoa
- 2021 4 autoa
- 2020 7 autoa
- 2019 1 autoa
- 2018 38 autoa
- 2017 36 autoa
- 2016 64 autoa
- 2015 96 autoa
- 2014 65 autoa
- 2013 48 autoa
- 2012 110 autoa · hylätty 36,8 %
- 2011 121 autoa · hylätty 41,9 %
- 2010 13 autoa
- 2009 43 autoa
- 2008 127 autoa · hylätty 45,7 %
- 2007 34 autoa
- 2006 40 autoa
- 2005 104 autoa · hylätty 44,6 %
- 2004 97 autoa · hylätty 47,0 %
- 2003 29 autoa
- 2002 38 autoa
- 2001 37 autoa
- 2000 40 autoa
- 1999 29 autoa
- 1998 34 autoa
- 1997 10 autoa
- 1996 15 autoa
- 1995 8 autoa
- 1994 5 autoa
- 1993 1 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Twingo -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Renault Twingo
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.