Volkswagen · automalli
Volkswagen Up
Suomen liikenteessä on 2 789 Volkswagen Up -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 9,6 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (61 %).
- Liikenteessä
- 2 789
- Keski-ikä
- 9,6 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 98 877 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 61 % autoista
Miten Up vertautuu muihin
- Ajomäärä: Volkswagen Up -autoilla on ajettu keskimäärin 36 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Up on 4. yleisin malli 38 mallin joukossa luokassa pikkuauto (A).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 3,7 vuotta uudempia kuin luokan autot (13,3 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Up -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 38 % autoista on automaattivaihteisia ja 3 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 38 %
- automaatteja, 62 % käsivalintaisia
- Teho
- 48 kW
- 65 hv tyypillisesti, valtaosa 44-55 kW
- Kokonaismassa
- 1 330 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 3,54 m
- pituus · leveys 1,65 m · korkeus 1,50 m
Yleisimmät moottorikoot
-
1,0 l 100 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Up on yleisin
Varsinais-Suomi erottuu: siellä Up on suhteessa 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 1 095 | 44 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 391 | 53 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 245 | 8 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 128 | 39 % harvinaisempi |
| Keski-Suomi | 120 | 13 % harvinaisempi |
| Pohjanmaa | 109 | 6 % yleisempi |
Up väreittäin
Yleisin väri on valkoinen (51 %).
-
Valkoinen 51 % (kaikki autot 17 %)
-
Punainen 18 % (kaikki autot 12 %)
-
Musta 10 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 8 % (kaikki autot 13 %)
-
Harmaa 7 % (kaikki autot 22 %)
-
Keltainen 2 % (kaikki autot 1 %)
| 2012 | 368 autoa |
|---|---|
| 2013 | 409 autoa |
| 2014 | 303 autoa |
| 2015 | 216 autoa |
| 2016 | 206 autoa |
| 2017 | 159 autoa |
| 2018 | 218 autoa |
| 2019 | 126 autoa |
| 2020 | 374 autoa |
| 2021 | 289 autoa |
| 2022 | 96 autoa |
| 2023 | 24 autoa |
| 2024 | 1 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 1 700 (61 %)
-
Sähkö 930 (33 %)
-
Kaasu 158 (6 %)
-
Hybridi 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Up -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 50 652 km |
|---|---|
| 5 | 52 328 km |
| 6 | 70 102 km |
| 7 | 59 158 km |
| 8 | 68 448 km |
| 9 | 83 448 km |
| 10 | 102 288 km |
| 11 | 118 278 km |
| 12 | 120 279 km |
| 13 | 136 696 km |
| 14 | 139 774 km |
- 5 v
- 52 328 km10 466 km/v
- 10 v
- 102 288 km10 229 km/v
Mihin Up kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa jarrujärjestelmät on 1,8 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,4 vs. 2,3 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Up Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 13,9 / 7,8
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 4,8 / 13,9
-
Ajoneuvon tunnistus 1,5 / 0,5
-
Ympäristöhaitat 1,3 / 2,3
-
Muut laitteet ja varusteet 1,0 / 0,5
-
Koeajo ja näkyvyys 0,6 / 0,4
-
Ohjauslaitteet 0,4 / 2,3
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,4 / 0,5
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Ajoneuvon tunnistus Rekisterikilpien kiinnitys ja luettavuus.
Katsastushistoria vuosimalleittain
6 vuosimallia 9:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2012 | 19,4 % | 26,8 % | 382 |
| 2013 | 23,4 % | 23,6 % | 415 |
| 2014 | 18,0 % | 20,0 % | 305 |
| 2015 | 15,7 % | 17,8 % | 223 |
| 2016 | 17,6 % | 17,4 % | 153 |
| 2017 | 6,8 % | 12,5 % | 117 |
| 2018 | 6,7 % | 12,6 % | 104 |
| 2020 | 8,4 % | 6,8 % | 344 |
| 2021 | 10,9 % | 8,2 % | 266 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Up takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 10 Volkswagen Up -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 4 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
28.2.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69EJ (TKBA)
Koskee autoja, jotka on valmistettu 9.9.2004 ja 15.9.2018 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The propellant in the driver airbag may deteriorate over time. If the airbags deploy, it can result in fragments from the inflator injuring the vehicle's occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
20.9.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69EJ
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.8.2006 ja 21.5.2014 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The propellant in the driver airbag may deteriorate over time. If the airbags deploy, it could result in fragments from the inflator injuring the vehicle's occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
1.2.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 48R7
Koskee autoja, jotka on valmistettu 26.9.2013 ja 27.2.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The steering system may lack adequate corrosion protection and could severely corrode over time. As a result, the housing of the steering system may develop cracks or suffer material damage. This could lead to a loss of gear mesh between the rack and pinion, potentially resulting in a failure of the steering function, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
8.12.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69EJ
Koskee autoja, jotka on valmistettu 30.5.2008 ja 13.8.2014 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The propellant in the front passenger airbag can deteriorate due to high humidity and temperature variations. In the event of an accident in which the airbag deploys, this could result in fragments from the inflator casing coming loose and injuring the vehicle’s occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
22.1.2021: Palovaara Valmistajan koodi 93i9Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
An insulation malfunction can lead to a short circuit in the battery system.In the event of a double malfunction (i.e. two affected cell modules in one battery), this could potentially lead to a fire.
-
22.1.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69BFIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The propellant used in the airbag inflator may experience a material alteration over time due to degradation occurring after prolonged exposure to high absolute humidity, high temperatures and high-temperature cycling. In the event of an airbag being deployed, the excessive internal pressure may cause the inflator body to rupture and metal fragments may pass through the cushion material causing injury to the occupants.
Up vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2024 1 autoa
- 2023 24 autoa
- 2022 96 autoa
- 2021 289 autoa · hylätty 10,9 %
- 2020 374 autoa · hylätty 8,4 %
- 2019 126 autoa
- 2018 218 autoa · hylätty 6,7 %
- 2017 159 autoa · hylätty 6,8 %
- 2016 206 autoa · hylätty 17,6 %
- 2015 216 autoa · hylätty 15,7 %
- 2014 303 autoa · hylätty 18,0 %
- 2013 409 autoa · hylätty 23,4 %
- 2012 368 autoa · hylätty 19,4 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske Up -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Vertaa Up muihin
Up listoilla
- Luotettavimmat sähköautot (sija 19)
Muistutus: Volkswagen Up
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.