Honda · automalli
Honda Civic
Honda Civic on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 19 313 autoa. Keskimäärin ne ovat 16,7 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 197 289 km.
- Liikenteessä
- 19 313
- Keski-ikä
- 16,7 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 197 289 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 95 % autoista
Miten Civic vertautuu muihin
- Ajomäärä: Honda Civic -autoilla on ajettu keskimäärin 14 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Civic on 9. yleisin malli 98 mallin joukossa luokassa keskikokoinen (C).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 2,3 vuotta vanhempia kuin luokan autot (14,4 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Civic -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 38 % autoista on automaattivaihteisia ja 24 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 38 %
- automaatteja, 63 % käsivalintaisia
- Teho
- 103 kW
- 140 hv tyypillisesti, valtaosa 66-104 kW
- Kokonaismassa
- 1 740 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,37 m
- pituus · leveys 1,77 m · korkeus 1,46 m
- Hybridit
- 1 %
- 0 % ladattavia, 1 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,8 l 54 %
-
1,6 l 15 %
-
1,3 l 9 %
-
1,4 l 9 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Civic on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Civic on yleisin maakunnassa Kymenlaakso: siellä sen osuus autokannasta on 1,5-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 4 471 | 15 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 1 859 | yhtä yleinen |
| Varsinais-Suomi | 1 775 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 1 450 | yhtä yleinen |
| Pohjanmaa | 952 | 34 % yleisempi |
| Keski-Suomi | 933 | yhtä yleinen |
Civic väreittäin
Yleisin väri on harmaa (27 %). Ruskea tai beige on tällä mallilla 1,6 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 27 % (kaikki autot 22 %)
-
Punainen 18 % (kaikki autot 12 %)
-
Musta 15 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 14 % (kaikki autot 13 %)
-
Ruskea tai beige 10 % (kaikki autot 6 %)
-
Valkoinen 9 % (kaikki autot 17 %)
| 1976 | 3 autoa |
|---|---|
| 1977 | 2 autoa |
| 1978 | 5 autoa |
| 1979 | 4 autoa |
| 1980 | 3 autoa |
| 1981 | 3 autoa |
| 1982 | 5 autoa |
| 1983 | 17 autoa |
| 1984 | 10 autoa |
| 1985 | 8 autoa |
| 1986 | 12 autoa |
| 1987 | 7 autoa |
| 1988 | 21 autoa |
| 1989 | 41 autoa |
| 1990 | 44 autoa |
| 1991 | 44 autoa |
| 1992 | 50 autoa |
| 1993 | 46 autoa |
| 1994 | 47 autoa |
| 1995 | 72 autoa |
| 1996 | 152 autoa |
| 1997 | 208 autoa |
| 1998 | 213 autoa |
| 1999 | 184 autoa |
| 2000 | 117 autoa |
| 2001 | 516 autoa |
| 2002 | 660 autoa |
| 2003 | 672 autoa |
| 2004 | 835 autoa |
| 2005 | 530 autoa |
| 2006 | 1 265 autoa |
| 2007 | 1 714 autoa |
| 2008 | 1 667 autoa |
| 2009 | 797 autoa |
| 2010 | 744 autoa |
| 2011 | 624 autoa |
| 2012 | 1 136 autoa |
| 2013 | 884 autoa |
| 2014 | 1 303 autoa |
| 2015 | 1 175 autoa |
| 2016 | 1 341 autoa |
| 2017 | 557 autoa |
| 2018 | 865 autoa |
| 2019 | 243 autoa |
| 2020 | 200 autoa |
| 2021 | 83 autoa |
| 2022 | 33 autoa |
| 2023 | 74 autoa |
| 2024 | 25 autoa |
| 2025 | 32 autoa |
| 2026 | 20 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 18 360 (95 %)
-
Diesel 756 (4 %)
-
Hybridi 192 (1 %)
-
Kaasu 5 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Civic -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 5 | 56 727 km |
|---|---|
| 6 | 79 712 km |
| 7 | 81 570 km |
| 8 | 102 602 km |
| 9 | 119 294 km |
| 10 | 139 449 km |
| 11 | 160 260 km |
| 12 | 172 727 km |
| 13 | 173 118 km |
| 14 | 172 417 km |
| 15 | 176 595 km |
| 16 | 189 886 km |
| 17 | 205 396 km |
| 18 | 226 259 km |
| 19 | 234 242 km |
| 20 | 261 679 km |
| 21 | 233 364 km |
| 22 | 241 282 km |
| 23 | 240 067 km |
| 24 | 252 933 km |
| 25 | 254 943 km |
| 26 | 254 275 km |
| 27 | 251 192 km |
| 28 | 256 804 km |
| 29 | 262 062 km |
| 30 | 259 763 km |
| 31 | 247 612 km |
| 32 | 255 480 km |
| 33 | 241 137 km |
| 34 | 238 667 km |
| 35 | 241 332 km |
| 36 | 220 757 km |
| 37 | 263 531 km |
| 38 | 218 800 km |
- 5 v
- 56 727 km11 345 km/v
- 10 v
- 139 449 km13 945 km/v
- 15 v
- 176 595 km11 773 km/v
- 20 v
- 261 679 km13 084 km/v
Mihin Civic kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa alusta ja kori on 1,6 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (1,6 vs. 3,5 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Civic Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 16,2 / 15,4
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 11,4 / 21,1
-
Alusta ja kori 9,2 / 5,9
-
Ympäristöhaitat 2,8 / 5,6
-
Ohjauslaitteet 1,6 / 3,5
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,7 / 0,9
-
Muut laitteet ja varusteet 0,6 / 1,1
-
Koeajo ja näkyvyys 0,4 / 0,7
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
Katsastushistoria vuosimalleittain
18 vuosimallia 19:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 27,3 % | 36,4 % | 1 289 |
| 2003 | 38,9 % | 42,2 % | 910 |
| 2004 | 40,5 % | 43,7 % | 1 004 |
| 2005 | 37,6 % | 44,3 % | 599 |
| 2006 | 43,2 % | 43,1 % | 1 373 |
| 2007 | 40,6 % | 41,2 % | 1 870 |
| 2008 | 35,9 % | 39,7 % | 1 782 |
| 2009 | 33,3 % | 35,9 % | 834 |
| 2010 | 26,7 % | 33,2 % | 761 |
| 2011 | 21,8 % | 29,8 % | 642 |
| 2012 | 11,3 % | 26,8 % | 1 158 |
| 2013 | 9,8 % | 23,6 % | 912 |
| 2014 | 7,5 % | 20,0 % | 1 331 |
| 2015 | 7,3 % | 17,8 % | 1 198 |
| 2016 | 6,8 % | 17,4 % | 1 143 |
| 2017 | 7,6 % | 17,2 % | 119 |
| 2018 | 3,6 % | 12,6 % | 279 |
| 2019 | 6,4 % | 10,7 % | 218 |
| 2020 | 2,7 % | 6,8 % | 188 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Civic takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 25 Honda Civic -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 6 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
13.2.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 6HA
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.11.2014 ja 1.7.2021 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
On wheels without pressed-in hubs made of alloy steel, the tightening torque of the wheel nuts is too low and could cause the nuts to come loose while the vehicle is in motion, resulting in a risk of wheel loss, accident and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
21.2.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 6JP
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.8.2021 ja 1.8.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A reduction in the amount of grease in the steering gearbox during use results in dangerously fluctuating torque during steering. This can create a loss of vehicle's control and increases the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
17.1.2025: Palovaara Valmistajan koodi 6YP
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.10.2021 ja 31.8.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to a problem during the production process, the vibration of the engine can cause cracks inside the high-pressure fuel pump. This may lead to a fuel leak, increasing the risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
20.12.2024: Palovaara Valmistajan koodi 6LB
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.6.2022 ja 31.1.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Exposure of the aluminium negative terminal to the electrolyte can cause a chemical reaction, leading to material degradation around the electrical connection. This compromises the connection's seal and can cause an electrolyte leakage. This can lead the terminals to crack, rendering the vehicle inoperable due to electrical failure. If the battery remains live, a spark can occur, posing a risk of a vehicle fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
29.11.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 6XW
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.6.2020 ja 1.3.2021 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to a faulty circuit board in the passenger seat weight sensor, the passenger seat’s occupant detection system may identify a Steering Wheel Sensor (SWS) error and the Supplemental Restraint System (SRS) warning light could switch on. This can cause a faulty triggering of the airbags, creating a risk of injuries for a child occupying the passenger seat. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
19.7.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 6FE (Update)
Koskee autoja, jotka on valmistettu 9.5.2018 ja 27.12.2019 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The fuel pump impeller's defective molding can cause the impeller to have low density, which can lead to cracking. This can result in the impeller absorbing too much fuel, deforming, and potentially causing the fuel pump to fail. This failure can lead to the engine stalling while driving or failing to start, creating a risk of accidents and injuries to vehicle occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Civic vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 20 autoa
- 2025 32 autoa
- 2024 25 autoa
- 2023 74 autoa
- 2022 33 autoa
- 2021 83 autoa
- 2020 200 autoa · hylätty 2,7 %
- 2019 243 autoa · hylätty 6,4 %
- 2018 865 autoa · hylätty 3,6 %
- 2017 557 autoa · hylätty 7,6 %
- 2016 1 341 autoa · hylätty 6,8 %
- 2015 1 175 autoa · hylätty 7,3 %
- 2014 1 303 autoa · hylätty 7,5 %
- 2013 884 autoa · hylätty 9,8 %
- 2012 1 136 autoa · hylätty 11,3 %
- 2011 624 autoa · hylätty 21,8 %
- 2010 744 autoa · hylätty 26,7 %
- 2009 797 autoa · hylätty 33,3 %
- 2008 1 667 autoa · hylätty 35,9 %
- 2007 1 714 autoa · hylätty 40,6 %
- 2006 1 265 autoa · hylätty 43,2 %
- 2005 530 autoa · hylätty 37,6 %
- 2004 835 autoa · hylätty 40,5 %
- 2003 672 autoa · hylätty 38,9 %
- 2002 660 autoa · hylätty 27,3 %
- 2001 516 autoa
- 2000 117 autoa
- 1999 184 autoa
- 1998 213 autoa
- 1997 208 autoa
- 1996 152 autoa
- 1995 72 autoa
- 1994 47 autoa
- 1993 46 autoa
- 1992 50 autoa
- 1991 44 autoa
- 1990 44 autoa
- 1989 41 autoa
- 1988 21 autoa
- 1987 7 autoa
- 1986 12 autoa
- 1985 8 autoa
- 1984 10 autoa
- 1983 17 autoa
- 1982 5 autoa
- 1981 3 autoa
- 1980 3 autoa
- 1979 4 autoa
- 1978 5 autoa
- 1977 2 autoa
- 1976 3 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Civic -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Civic listoilla
- Luotettavimmat 7-vuotiaat autot (sija 10)
- Luotettavimmat 10-vuotiaat autot (sija 9)
Muistutus: Honda Civic
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.