Hyundai · automalli
Hyundai i30
Hyundai i30 on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 13 445 autoa. Keskimäärin ne ovat 10,9 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 159 093 km.
- Liikenteessä
- 13 445
- Keski-ikä
- 10,9 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 159 093 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 79 % autoista
Miten i30 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Hyundai i30 -autoilla on ajettu keskimäärin 13 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: i30 on 14. yleisin malli 98 mallin joukossa luokassa keskikokoinen (C).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 3,5 vuotta uudempia kuin luokan autot (14,4 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista i30 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 35 % autoista on automaattivaihteisia ja 49 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 35 %
- automaatteja, 66 % käsivalintaisia
- Teho
- 92 kW
- 125 hv tyypillisesti, valtaosa 73-103 kW
- Kokonaismassa
- 1 820 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,49 m
- pituus · leveys 1,78 m · korkeus 1,48 m
- Hybridit
- 6 %
- 0 % ladattavia, 6 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,4 l 40 %
-
1,6 l 40 %
-
1,0 l 12 %
-
1,5 l 7 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä i30 on yleisin
Etelä-Pohjanmaa erottuu: siellä i30 on suhteessa 1,4 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 3 817 | yhtä yleinen |
| Pirkanmaa | 1 497 | 17 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 1 080 | 12 % harvinaisempi |
| Etelä-Pohjanmaa | 771 | 37 % yleisempi |
| Pohjois-Savo | 722 | 17 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 676 | 33 % harvinaisempi |
i30 väreittäin
Yleisin väri on hopea (19 %).
-
Hopea 19 % (kaikki autot 7 %)
-
Valkoinen 18 % (kaikki autot 17 %)
-
Punainen 17 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 14 % (kaikki autot 13 %)
-
Harmaa 12 % (kaikki autot 22 %)
-
Musta 10 % (kaikki autot 17 %)
| 2007 | 115 autoa |
|---|---|
| 2008 | 715 autoa |
| 2009 | 608 autoa |
| 2010 | 1 089 autoa |
| 2011 | 1 519 autoa |
| 2012 | 1 162 autoa |
| 2013 | 867 autoa |
| 2014 | 551 autoa |
| 2015 | 639 autoa |
| 2016 | 699 autoa |
| 2017 | 684 autoa |
| 2018 | 1 184 autoa |
| 2019 | 1 131 autoa |
| 2020 | 779 autoa |
| 2021 | 489 autoa |
| 2022 | 241 autoa |
| 2023 | 122 autoa |
| 2024 | 478 autoa |
| 2025 | 309 autoa |
| 2026 | 64 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 10 678 (79 %)
-
Diesel 1 987 (15 %)
-
Hybridi 779 (6 %)
-
Kaasu 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä i30 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 63 623 km |
|---|---|
| 5 | 60 627 km |
| 6 | 86 867 km |
| 7 | 91 132 km |
| 8 | 110 676 km |
| 9 | 125 158 km |
| 10 | 140 246 km |
| 11 | 156 034 km |
| 12 | 170 477 km |
| 13 | 190 309 km |
| 14 | 191 544 km |
| 15 | 195 417 km |
| 16 | 216 264 km |
| 17 | 225 054 km |
| 18 | 248 175 km |
| 19 | 209 994 km |
- 5 v
- 60 627 km12 125 km/v
- 10 v
- 140 246 km14 025 km/v
- 15 v
- 195 417 km13 028 km/v
Mihin i30 kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 2,3 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (1,3 vs. 2,7 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
i30 Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 23,0 / 11,0
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 18,2 / 17,4
-
Ohjauslaitteet 6,6 / 2,8
-
Ympäristöhaitat 3,0 / 3,5
-
Alusta ja kori 1,3 / 2,7
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,9 / 0,8
-
Ajoneuvon tunnistus 0,5 / 0,6
-
Koeajo ja näkyvyys 0,3 / 0,5
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Katsastushistoria vuosimalleittain
6 vuosimallia 15:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2007 | 33,3 % | 41,2 % | 120 |
| 2008 | 48,6 % | 39,7 % | 829 |
| 2009 | 47,1 % | 35,9 % | 641 |
| 2010 | 40,3 % | 33,2 % | 1 183 |
| 2011 | 32,6 % | 29,8 % | 1 609 |
| 2012 | 39,7 % | 26,8 % | 1 218 |
| 2013 | 35,2 % | 23,6 % | 918 |
| 2014 | 33,5 % | 20,0 % | 579 |
| 2015 | 20,8 % | 17,8 % | 660 |
| 2016 | 24,1 % | 17,4 % | 589 |
| 2017 | 13,3 % | 17,2 % | 135 |
| 2018 | 10,2 % | 12,6 % | 518 |
| 2019 | 8,5 % | 10,7 % | 1 049 |
| 2020 | 2,8 % | 6,8 % | 743 |
| 2021 | 6,3 % | 8,2 % | 475 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
i30 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 8 Hyundai i30 -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 3 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
7.8.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 61DC18
Koskee autoja, jotka on valmistettu 27.1.2026 ja 24.2.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Deformation of the internal spring inside the centre rear seatbelt mini-buckle may prevent the seatbelt from latching securely. As a result, the centre rear occupant may not be properly restrained in the event of a crash, increasing the risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
9.1.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 51D160
Koskee autoja, jotka on valmistettu 7.12.2008 ja 24.2.2009 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The driver-side airbag inflator could rupture during deployment and not fully inflate. In addition, the release of high-pressured gas may propel pieces of the inflator and airbag module into the occupant compartment. This could increase the risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
1.2.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 21DC03
Koskee autoja, jotka on valmistettu 23.10.2018 ja 27.10.2020 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The oil supply to the engine may be interrupted, causing sudden damage to the engine. In addition, the brake booster may fail, which would lead to a significantly higher braking effort, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
11.8.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 21DC03
Koskee autoja, jotka on valmistettu 23.10.2018 ja 25.10.2018 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The tandem pump pre-filter may be sealed by fibres from the tandem pump belt. This may cause tightening of the brake pedal impeding normal braking, which can cause an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
22.7.2022: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 11DC45
Koskee autoja, jotka on valmistettu 25.5.2020 ja 6.10.2020 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The front seat belt tensioners may be defective. This could lead to improper activation during a collision, increasing the risk of injury to occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
5.6.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 01D010Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The vehicles might experience an electrical short circuit on the ABS/ESC module, which can disable these systems.This will impair the vehicle's braking performance, increasing the risk of an accident.
i30 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 64 autoa
- 2025 309 autoa
- 2024 478 autoa
- 2023 122 autoa
- 2022 241 autoa
- 2021 489 autoa · hylätty 6,3 %
- 2020 779 autoa · hylätty 2,8 %
- 2019 1 131 autoa · hylätty 8,5 %
- 2018 1 184 autoa · hylätty 10,2 %
- 2017 684 autoa · hylätty 13,3 %
- 2016 699 autoa · hylätty 24,1 %
- 2015 639 autoa · hylätty 20,8 %
- 2014 551 autoa · hylätty 33,5 %
- 2013 867 autoa · hylätty 35,2 %
- 2012 1 162 autoa · hylätty 39,7 %
- 2011 1 519 autoa · hylätty 32,6 %
- 2010 1 089 autoa · hylätty 40,3 %
- 2009 608 autoa · hylätty 47,1 %
- 2008 715 autoa · hylätty 48,6 %
- 2007 115 autoa · hylätty 33,3 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske i30 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Hyundai i30
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.