Mazda · automalli
Mazda Mazda3
Mazda Mazda3 on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 9 854 autoa. Keskimäärin ne ovat 13,4 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 163 824 km.
- Liikenteessä
- 9 854
- Keski-ikä
- 13,4 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 163 824 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 81 % autoista
Miten Mazda3 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Mazda Mazda3 -autoilla on ajettu keskimäärin 20 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Mazda3 on 19. yleisin malli 98 mallin joukossa luokassa keskikokoinen (C).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,0 vuotta uudempia kuin luokan autot (14,4 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Mazda3 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 37 % autoista on automaattivaihteisia ja 12 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 37 %
- automaatteja, 64 % käsivalintaisia
- Teho
- 88 kW
- 120 hv tyypillisesti, valtaosa 77-110 kW
- Kokonaismassa
- 1 815 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,48 m
- pituus · leveys 1,76 m · korkeus 1,47 m
- Hybridit
- 16 %
- 0 % ladattavia, 16 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
2,0 l 49 %
-
1,6 l 46 %
-
2,5 l 2 %
-
1,5 l 2 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Mazda3 on yleisin
Etelä-Karjala erottuu: siellä Mazda3 on suhteessa 1,8 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 2 565 | yhtä yleinen |
| Varsinais-Suomi | 970 | 8 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 933 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 624 | 15 % harvinaisempi |
| Satakunta | 450 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Savo | 436 | yhtä yleinen |
Mazda3 väreittäin
Yleisin väri on harmaa (31 %). Punainen on tällä mallilla 2,2 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 31 % (kaikki autot 22 %)
-
Punainen 26 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 15 % (kaikki autot 13 %)
-
Musta 11 % (kaikki autot 17 %)
-
Valkoinen 9 % (kaikki autot 17 %)
-
Ruskea tai beige 6 % (kaikki autot 6 %)
| 2003 | 62 autoa |
|---|---|
| 2004 | 407 autoa |
| 2005 | 557 autoa |
| 2006 | 673 autoa |
| 2007 | 701 autoa |
| 2008 | 562 autoa |
| 2009 | 589 autoa |
| 2010 | 631 autoa |
| 2011 | 441 autoa |
| 2012 | 310 autoa |
| 2013 | 264 autoa |
| 2014 | 737 autoa |
| 2015 | 633 autoa |
| 2016 | 513 autoa |
| 2017 | 480 autoa |
| 2018 | 672 autoa |
| 2019 | 361 autoa |
| 2020 | 351 autoa |
| 2021 | 319 autoa |
| 2022 | 183 autoa |
| 2023 | 121 autoa |
| 2024 | 78 autoa |
| 2025 | 135 autoa |
| 2026 | 74 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 7 983 (81 %)
-
Hybridi 1 612 (16 %)
-
Diesel 258 (3 %)
-
Kaasu 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Mazda3 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 52 743 km |
|---|---|
| 5 | 56 349 km |
| 6 | 78 187 km |
| 7 | 78 232 km |
| 8 | 100 142 km |
| 9 | 116 160 km |
| 10 | 130 136 km |
| 11 | 145 507 km |
| 12 | 156 532 km |
| 13 | 151 965 km |
| 14 | 154 441 km |
| 15 | 178 280 km |
| 16 | 199 135 km |
| 17 | 200 812 km |
| 18 | 221 431 km |
| 19 | 221 607 km |
| 20 | 227 373 km |
| 21 | 214 732 km |
| 22 | 217 907 km |
| 23 | 222 847 km |
- 5 v
- 56 349 km11 270 km/v
- 10 v
- 130 136 km13 014 km/v
- 15 v
- 178 280 km11 885 km/v
- 20 v
- 227 373 km11 369 km/v
Mihin Mazda3 kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa alusta ja kori on 2,0 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,5 vs. 3,4 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Mazda3 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 27,0 / 20,5
-
Alusta ja kori 12,1 / 6,0
-
Jarrujärjestelmät 9,9 / 15,3
-
Ympäristöhaitat 7,6 / 5,8
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 1,3 / 0,9
-
Muut laitteet ja varusteet 0,6 / 1,1
-
Ohjauslaitteet 0,5 / 3,4
-
Ajoneuvon tunnistus 0,3 / 0,7
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
- 3 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
Katsastushistoria vuosimalleittain
12 vuosimallia 19:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2003 | 53,3 % | 42,2 % | 197 |
| 2004 | 58,3 % | 43,7 % | 595 |
| 2005 | 57,1 % | 44,3 % | 720 |
| 2006 | 54,2 % | 43,1 % | 801 |
| 2007 | 46,3 % | 41,2 % | 760 |
| 2008 | 41,2 % | 39,7 % | 604 |
| 2009 | 36,2 % | 35,9 % | 608 |
| 2010 | 32,9 % | 33,2 % | 668 |
| 2011 | 24,8 % | 29,8 % | 455 |
| 2012 | 20,1 % | 26,8 % | 323 |
| 2013 | 15,2 % | 23,6 % | 263 |
| 2014 | 11,5 % | 20,0 % | 758 |
| 2015 | 12,3 % | 17,8 % | 652 |
| 2016 | 11,1 % | 17,4 % | 424 |
| 2017 | 11,7 % | 12,5 % | 427 |
| 2018 | 9,4 % | 12,6 % | 171 |
| 2019 | 4,7 % | 10,7 % | 338 |
| 2020 | 3,0 % | 6,8 % | 330 |
| 2021 | 5,3 % | 8,2 % | 302 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Mazda3 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 12 Mazda Mazda3 -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 1 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
12.1.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi AP059A
Koskee autoja, jotka on valmistettu 6.4.2023 ja 6.6.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The images of the front-, side-, and rear-view cameras may not appear on the centre display monitor due to improper processing logic in the view monitor camera control module.Loss of camera images when in reverse and/or using the 360° monitor can increase the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of Motor Vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
18.2.2022: Palovaara Valmistajan koodi AG021A
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.7.2015 ja 18.9.2015 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Improperly welded non-return valve on the fuel tank may rupture when the vehicle is in use. This can result in fuel leaks, increasing the risk of fire. The product does not comply with the requirements of the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
18.2.2022: Palovaara Valmistajan koodi AG020A
Koskee autoja, jotka on valmistettu 24.9.2015 ja 16.10.2015 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to possible deformation of the fuel tank, the pipes may not be properly welded onto the tank and this weld may break. A fuel leak may occur, increasing the risk of fire. The product does not comply with the requirements of the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
28.1.2022: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi AM039A
Koskee autoja, jotka on valmistettu 18.10.2017 ja 2.10.2018 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The impeller in the low-pressure fuel pump may become deformed causing fuel pomping failure. This may result in the engine no start and/or stall, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of Motor Vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
3.12.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi AK056AIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
When the button for the electric liftgate is pressed and the key is still in the vehicle, all of the side doors are locked and cannot be opened. To unlock the doors, users have to enter the vehicle through the liftgate, increasing the risk of a injury. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
3.12.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi AK072AIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Certain of the vehicles concerned may unexpectedly stop during driving due to inadvertent activation of the Smart Brake Support system, thereby increasing the risk of collision with a following vehicle. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Mazda3 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 74 autoa
- 2025 135 autoa
- 2024 78 autoa
- 2023 121 autoa
- 2022 183 autoa
- 2021 319 autoa · hylätty 5,3 %
- 2020 351 autoa · hylätty 3,0 %
- 2019 361 autoa · hylätty 4,7 %
- 2018 672 autoa · hylätty 9,4 %
- 2017 480 autoa · hylätty 11,7 %
- 2016 513 autoa · hylätty 11,1 %
- 2015 633 autoa · hylätty 12,3 %
- 2014 737 autoa · hylätty 11,5 %
- 2013 264 autoa · hylätty 15,2 %
- 2012 310 autoa · hylätty 20,1 %
- 2011 441 autoa · hylätty 24,8 %
- 2010 631 autoa · hylätty 32,9 %
- 2009 589 autoa · hylätty 36,2 %
- 2008 562 autoa · hylätty 41,2 %
- 2007 701 autoa · hylätty 46,3 %
- 2006 673 autoa · hylätty 54,2 %
- 2005 557 autoa · hylätty 57,1 %
- 2004 407 autoa · hylätty 58,3 %
- 2003 62 autoa · hylätty 53,3 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske Mazda3 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Mazda Mazda3
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.