Mercedes-Benz · automalli
Mercedes-Benz A-sarja
Tällä sivulla on Mercedes-Benz A-sarja -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 16 828 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 11,2 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana bensiini.
- Liikenteessä
- 16 828
- Keski-ikä
- 11,2 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 133 457 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 73 % autoista
Miten A-sarja vertautuu muihin
- Ajomäärä: Mercedes-Benz A-sarja -autoilla on ajettu keskimäärin 22 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: A-sarja on 10. yleisin malli 98 mallin joukossa luokassa keskikokoinen (C).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 3,2 vuotta uudempia kuin luokan autot (14,4 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista A-sarja -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 76 % autoista on automaattivaihteisia ja 85 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 76 %
- automaatteja, 24 % käsivalintaisia
- Teho
- 90 kW
- 122 hv tyypillisesti, valtaosa 70-120 kW
- Kokonaismassa
- 1 920 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,38 m
- pituus · leveys 1,79 m · korkeus 1,46 m
- Hybridit
- 15 %
- 13 % ladattavia, 1 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,3 l 32 %
-
1,6 l 29 %
-
1,5 l 21 %
-
2,0 l 8 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä A-sarja on yleisin
Suhteessa muihin autoihin A-sarja on yleisin maakunnassa Uusimaa: siellä sen osuus autokannasta on 1,3-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 5 818 | 27 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 1 937 | 26 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 1 831 | 14 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 1 031 | 18 % harvinaisempi |
| Päijät-Häme | 687 | 9 % yleisempi |
| Satakunta | 614 | 16 % harvinaisempi |
A-sarja väreittäin
Yleisin väri on musta (28 %).
-
Musta 28 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 26 % (kaikki autot 22 %)
-
Valkoinen 22 % (kaikki autot 17 %)
-
Punainen 10 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 7 % (kaikki autot 13 %)
-
Ruskea tai beige 3 % (kaikki autot 6 %)
| 1959 | 1 autoa |
|---|---|
| 1997 | 3 autoa |
| 1998 | 51 autoa |
| 1999 | 106 autoa |
| 2000 | 109 autoa |
| 2001 | 122 autoa |
| 2002 | 133 autoa |
| 2003 | 135 autoa |
| 2004 | 245 autoa |
| 2005 | 677 autoa |
| 2006 | 441 autoa |
| 2007 | 317 autoa |
| 2008 | 421 autoa |
| 2009 | 409 autoa |
| 2010 | 622 autoa |
| 2011 | 460 autoa |
| 2012 | 522 autoa |
| 2013 | 1 205 autoa |
| 2014 | 1 202 autoa |
| 2015 | 844 autoa |
| 2016 | 981 autoa |
| 2017 | 1 065 autoa |
| 2018 | 1 027 autoa |
| 2019 | 1 620 autoa |
| 2020 | 1 662 autoa |
| 2021 | 1 204 autoa |
| 2022 | 761 autoa |
| 2023 | 344 autoa |
| 2024 | 53 autoa |
| 2025 | 32 autoa |
| 2026 | 54 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 12 280 (73 %)
-
Hybridi 2 445 (15 %)
-
Diesel 2 102 (12 %)
-
Kaasu 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä A-sarja -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 3 | 17 993 km |
|---|---|
| 4 | 57 074 km |
| 5 | 61 929 km |
| 6 | 84 408 km |
| 7 | 89 651 km |
| 8 | 102 609 km |
| 9 | 113 792 km |
| 10 | 135 151 km |
| 11 | 144 062 km |
| 12 | 160 410 km |
| 13 | 176 535 km |
| 14 | 173 221 km |
| 15 | 146 151 km |
| 16 | 163 916 km |
| 17 | 177 292 km |
| 18 | 191 045 km |
| 19 | 195 611 km |
| 20 | 205 417 km |
| 21 | 207 724 km |
| 22 | 218 415 km |
| 23 | 203 630 km |
| 24 | 194 644 km |
| 25 | 204 389 km |
| 26 | 203 484 km |
| 27 | 200 622 km |
| 28 | 179 719 km |
- 3 v
- 17 993 km5 998 km/v
- 5 v
- 61 929 km12 386 km/v
- 10 v
- 135 151 km13 515 km/v
- 15 v
- 146 151 km9 743 km/v
- 20 v
- 205 417 km10 271 km/v
Mihin A-sarja kaatuu katsastuksessa
Vikakohteiden jakauma on lähellä saman ikäisten autojen keskiarvoa. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,5 vs. 3,3 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
A-sarja Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 11,4 / 16,1
-
Jarrujärjestelmät 10,6 / 10,8
-
Ympäristöhaitat 2,9 / 3,9
-
Muut laitteet ja varusteet 1,0 / 0,7
-
Ohjauslaitteet 0,6 / 2,7
-
Koeajo ja näkyvyys 0,5 / 0,6
-
Alusta ja kori 0,5 / 3,3
-
Ajoneuvon tunnistus 0,4 / 0,6
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
18 vuosimallia 20:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 43,4 % | 36,4 % | 537 |
| 2003 | 48,3 % | 42,2 % | 207 |
| 2004 | 42,9 % | 43,7 % | 296 |
| 2005 | 40,1 % | 44,3 % | 759 |
| 2006 | 41,4 % | 43,1 % | 503 |
| 2007 | 40,2 % | 41,2 % | 351 |
| 2008 | 34,9 % | 39,7 % | 453 |
| 2009 | 30,1 % | 35,9 % | 428 |
| 2010 | 29,8 % | 33,2 % | 644 |
| 2011 | 26,7 % | 29,8 % | 484 |
| 2012 | 18,0 % | 26,8 % | 551 |
| 2013 | 14,6 % | 23,6 % | 1 237 |
| 2014 | 11,5 % | 20,0 % | 1 206 |
| 2015 | 8,1 % | 17,8 % | 839 |
| 2016 | 8,2 % | 17,4 % | 768 |
| 2017 | 5,3 % | 17,2 % | 243 |
| 2018 | 6,6 % | 12,6 % | 365 |
| 2019 | 9,3 % | 10,7 % | 1 379 |
| 2020 | 9,0 % | 11,4 % | 299 |
| 2021 | 4,9 % | 8,2 % | 1 052 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
A-sarja takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 62 Mercedes-Benz A-sarja -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 6 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
12.6.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 4090105
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.11.2022 ja 4.12.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The wheel bolts were not tightened in accordance with the torque specifications. The bolts and the wheel assembly could detach while the vehicle is in motion, increasing the risk of accidents. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
14.11.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 9190021, 9190022
Koskee autoja, jotka on valmistettu 3.6.2025 ja 3.7.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A washer for the front safety belts may not correspond to specifications and could not withstand the loads. In the event of an accident, the restraining effect could be incomplete, increasing the risk of injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
4.7.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 4290102
Koskee autoja, jotka on valmistettu 27.2.2024 ja 14.3.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The length of the brake hoses on the rear axle is incorrect. The rear axle’s brake hoses can come into contact with surrounding components, chafe over time, and leak brake fluid. This can lead to reduced braking performance in one of the two brake circuits and increase the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
7.3.2025: Palovaara Valmistajan koodi 4990103
Koskee autoja, jotka on valmistettu 11.5.2024 ja 24.5.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A gasket is lacking between the exhaust manifold and the exhaust gas turbocharger. This can lead to hot, unpurified exhaust gas seeping out between the turbocharger and the manifold. This can damage the cylinder head cover and cause an oil leak. If the oil come into contact with hot engine parts, the vehicle can catch fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
25.10.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 5498828
Koskee autoja, jotka on valmistettu 18.6.2024 ja 18.7.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The pyrofuse casing may move while the vehicle is in motion, potentially damaging cables. As a result, the pyrofuse could fail during an accident or cause the separator piston to dislodge into the driver’s footwell, increasing the risk of injury. Additionally, in plug-in hybrid and electric vehicles, cable damage could lead to high-voltage system failure and loss of power without warning, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
19.4.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 5499117
Koskee autoja, jotka on valmistettu 8.3.2017 ja 31.1.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The steering software may not correctly activate the fallback level in the event of a hardware failure. This could affect the power steering assistance and lead to the loss of steering capacity, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of Motor Vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
A-sarja vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 54 autoa
- 2025 32 autoa
- 2024 53 autoa
- 2023 344 autoa
- 2022 761 autoa
- 2021 1 204 autoa · hylätty 4,9 %
- 2020 1 662 autoa · hylätty 9,0 %
- 2019 1 620 autoa · hylätty 9,3 %
- 2018 1 027 autoa · hylätty 6,6 %
- 2017 1 065 autoa · hylätty 5,3 %
- 2016 981 autoa · hylätty 8,2 %
- 2015 844 autoa · hylätty 8,1 %
- 2014 1 202 autoa · hylätty 11,5 %
- 2013 1 205 autoa · hylätty 14,6 %
- 2012 522 autoa · hylätty 18,0 %
- 2011 460 autoa · hylätty 26,7 %
- 2010 622 autoa · hylätty 29,8 %
- 2009 409 autoa · hylätty 30,1 %
- 2008 421 autoa · hylätty 34,9 %
- 2007 317 autoa · hylätty 40,2 %
- 2006 441 autoa · hylätty 41,4 %
- 2005 677 autoa · hylätty 40,1 %
- 2004 245 autoa · hylätty 42,9 %
- 2003 135 autoa · hylätty 48,3 %
- 2002 133 autoa · hylätty 43,4 %
- 2001 122 autoa
- 2000 109 autoa
- 1999 106 autoa
- 1998 51 autoa
- 1997 3 autoa
- 1959 1 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske A-sarja -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
A-sarja listoilla
- Luotettavimmat 10-vuotiaat autot (sija 10)
Muistutus: Mercedes-Benz A-sarja
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.