Mercedes-Benz · automalli
Mercedes-Benz CLA
Mercedes-Benz CLA on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 9 702 autoa. Keskimäärin ne ovat 6,4 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 126 549 km.
- Liikenteessä
- 9 702
- Keski-ikä
- 6,4 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 126 549 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 48 % autoista
Miten CLA vertautuu muihin
- Ajomäärä: Mercedes-Benz CLA -autoilla on ajettu keskimäärin 6 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: CLA on 20. yleisin malli 98 mallin joukossa luokassa keskikokoinen (C).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 8,0 vuotta uudempia kuin luokan autot (14,4 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista CLA -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 96 % autoista on automaattivaihteisia ja 100 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 96 %
- automaatteja, 4 % käsivalintaisia
- Teho
- 115 kW
- 156 hv tyypillisesti, valtaosa 90-130 kW
- Kokonaismassa
- 2 050 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,70 m
- pituus · leveys 1,86 m · korkeus 1,45 m
- Hybridit
- 22 %
- 22 % ladattavia, 0 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,3 l 39 %
-
1,6 l 37 %
-
2,0 l 11 %
-
2,1 l 10 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä CLA on yleisin
Uusimaa erottuu: siellä CLA on suhteessa 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 3 841 | 46 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 985 | 11 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 962 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 508 | 30 % harvinaisempi |
| Satakunta | 374 | 12 % harvinaisempi |
| Päijät-Häme | 365 | yhtä yleinen |
CLA väreittäin
Yleisin väri on musta (35 %).
-
Musta 35 % (kaikki autot 17 %)
-
Valkoinen 27 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 20 % (kaikki autot 22 %)
-
Punainen 10 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 3 % (kaikki autot 13 %)
-
Ruskea tai beige 1 % (kaikki autot 6 %)
| 2013 | 361 autoa |
|---|---|
| 2014 | 438 autoa |
| 2015 | 1 021 autoa |
| 2016 | 1 148 autoa |
| 2017 | 760 autoa |
| 2018 | 498 autoa |
| 2019 | 631 autoa |
| 2020 | 771 autoa |
| 2021 | 719 autoa |
| 2022 | 722 autoa |
| 2023 | 476 autoa |
| 2024 | 313 autoa |
| 2025 | 579 autoa |
| 2026 | 1 265 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 4 637 (48 %)
-
Hybridi 2 153 (22 %)
-
Sähkö 1 649 (17 %)
-
Diesel 1 263 (13 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä CLA -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 1 | 12 129 km |
|---|---|
| 2 | 15 040 km |
| 3 | 28 678 km |
| 4 | 68 165 km |
| 5 | 73 352 km |
| 6 | 92 456 km |
| 7 | 91 450 km |
| 8 | 116 146 km |
| 9 | 140 733 km |
| 10 | 160 518 km |
| 11 | 177 191 km |
| 12 | 175 194 km |
| 13 | 189 697 km |
- 3 v
- 28 678 km9 559 km/v
- 5 v
- 73 352 km14 670 km/v
- 10 v
- 160 518 km16 052 km/v
Mihin CLA kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ympäristöhaitat on 1,2 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,1 vs. 1,6 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
CLA Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 6,9 / 11,2
-
Jarrujärjestelmät 3,8 / 5,5
-
Ympäristöhaitat 2,2 / 1,8
-
Ajoneuvon tunnistus 0,6 / 0,5
-
Koeajo ja näkyvyys 0,6 / 0,4
-
Muut laitteet ja varusteet 0,5 / 0,4
-
Lisätarkastukset 0,1 / 0,2
-
Ohjauslaitteet 0,1 / 1,6
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
8 vuosimallia 9:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2013 | 15,7 % | 23,6 % | 364 |
| 2014 | 14,3 % | 20,0 % | 420 |
| 2015 | 14,2 % | 17,8 % | 1 011 |
| 2016 | 11,7 % | 17,4 % | 884 |
| 2017 | 10,8 % | 17,2 % | 231 |
| 2018 | 9,3 % | 12,6 % | 193 |
| 2019 | 10,4 % | 10,7 % | 550 |
| 2020 | 11,7 % | 11,4 % | 145 |
| 2021 | 7,9 % | 8,2 % | 610 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
CLA takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 48 Mercedes-Benz CLA -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 11 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
12.6.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 4090105
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.11.2022 ja 4.12.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The wheel bolts were not tightened in accordance with the torque specifications. The bolts and the wheel assembly could detach while the vehicle is in motion, increasing the risk of accidents. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
23.1.2026: Sähköiskun vaara ja palovaara Valmistajan koodi 1595005
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.11.2025 ja 19.12.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The 48V wiring harness is not connected in accordance with specifications. This may lead to a build-up of heat resulting in a fire. Protection against contact is not guaranteed, which increases the risk of electric shock. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
26.12.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 9190024
Koskee autoja, jotka on valmistettu 19.3.2025 ja 8.9.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The screw attachments of the front seats and/or belt buckles are insufficient. This could impair their restraining effect. This increases the risk of accident and injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
28.11.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 9190319
Koskee autoja, jotka on valmistettu 16.7.2024 ja 22.8.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The driver/passenger seat belt buckles may not meet the specifications. As a result, the seat belt may not provide sufficient protection in the event of a frontal impact, increasing the risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
28.11.2025: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 9193004
Koskee autoja, jotka on valmistettu 18.4.2024 ja 6.10.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The wiring harness near the “D” pillar may be damaged by adjacent components. This can disable the window bag, reducing occupant protection in a crash. The damage may also increase electrical resistance, creating a potential hotspot and a possible fire risk. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
28.11.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 9192113
Koskee autoja, jotka on valmistettu 28.7.2025 ja 11.8.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Defective side curtain airbag fabric may reduce airbag protection and therefore increase the risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
CLA vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 1 265 autoa
- 2025 579 autoa
- 2024 313 autoa
- 2023 476 autoa
- 2022 722 autoa
- 2021 719 autoa · hylätty 7,9 %
- 2020 771 autoa · hylätty 11,7 %
- 2019 631 autoa · hylätty 10,4 %
- 2018 498 autoa · hylätty 9,3 %
- 2017 760 autoa · hylätty 10,8 %
- 2016 1 148 autoa · hylätty 11,7 %
- 2015 1 021 autoa · hylätty 14,2 %
- 2014 438 autoa · hylätty 14,3 %
- 2013 361 autoa · hylätty 15,7 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske CLA -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
CLA listoilla
- Vikaherkimmät 5-vuotiaat autot (sija 19)
Muistutus: Mercedes-Benz CLA
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.