Mitsubishi · automalli
Mitsubishi Lancer
Tällä sivulla on Mitsubishi Lancer -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 2 764 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 20,7 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana bensiini.
- Liikenteessä
- 2 764
- Keski-ikä
- 20,7 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 220 166 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 97 % autoista
Miten Lancer vertautuu muihin
- Ajomäärä: Mitsubishi Lancer -autoilla on ajettu keskimäärin 16 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Lancer on 34. yleisin malli 98 mallin joukossa luokassa keskikokoinen (C).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 6,3 vuotta vanhempia kuin luokan autot (14,4 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Lancer -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 13 % autoista on automaattivaihteisia ja 19 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 13 %
- automaatteja, 87 % käsivalintaisia
- Teho
- 83 kW
- 113 hv tyypillisesti, valtaosa 72-105 kW
- Kokonaismassa
- 1 780 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,54 m
- pituus · leveys 1,72 m · korkeus 1,48 m
Yleisimmät moottorikoot
-
1,6 l 38 %
-
2,0 l 19 %
-
1,5 l 19 %
-
1,8 l 17 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Lancer on yleisin
Pohjois-Karjala erottuu: siellä Lancer on suhteessa 2,1 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 444 | 41 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 246 | 6 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 238 | 15 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 204 | 19 % harvinaisempi |
| Etelä-Pohjanmaa | 190 | 64 % yleisempi |
| Pohjois-Karjala | 181 | 113 % yleisempi |
Lancer väreittäin
Yleisin väri on harmaa (39 %). Punainen on tällä mallilla 2,4 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 39 % (kaikki autot 22 %)
-
Punainen 29 % (kaikki autot 12 %)
-
Musta 12 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 9 % (kaikki autot 13 %)
-
Ruskea tai beige 5 % (kaikki autot 6 %)
-
Valkoinen 4 % (kaikki autot 17 %)
| 1980 | 3 autoa |
|---|---|
| 1981 | 2 autoa |
| 1982 | 2 autoa |
| 1983 | 1 autoa |
| 1984 | 2 autoa |
| 1985 | 2 autoa |
| 1986 | 1 autoa |
| 1987 | 6 autoa |
| 1988 | 12 autoa |
| 1989 | 19 autoa |
| 1990 | 29 autoa |
| 1991 | 36 autoa |
| 1992 | 33 autoa |
| 1993 | 25 autoa |
| 1994 | 37 autoa |
| 1995 | 43 autoa |
| 1996 | 66 autoa |
| 1997 | 49 autoa |
| 1998 | 80 autoa |
| 1999 | 54 autoa |
| 2000 | 22 autoa |
| 2001 | 12 autoa |
| 2002 | 1 autoa |
| 2003 | 59 autoa |
| 2004 | 200 autoa |
| 2005 | 185 autoa |
| 2006 | 259 autoa |
| 2007 | 209 autoa |
| 2008 | 489 autoa |
| 2009 | 271 autoa |
| 2010 | 252 autoa |
| 2011 | 135 autoa |
| 2012 | 107 autoa |
| 2013 | 54 autoa |
| 2014 | 4 autoa |
| 2015 | 3 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 2 689 (97 %)
-
Diesel 66 (2 %)
-
Muu 8 (0 %)
-
Kaasu 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Lancer -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 13 | 168 123 km |
|---|---|
| 14 | 188 829 km |
| 15 | 178 762 km |
| 16 | 199 968 km |
| 17 | 218 591 km |
| 18 | 225 818 km |
| 19 | 217 317 km |
| 20 | 234 325 km |
| 21 | 236 829 km |
| 22 | 243 973 km |
| 23 | 247 792 km |
| 26 | 192 123 km |
| 27 | 202 687 km |
| 28 | 226 610 km |
| 29 | 210 244 km |
| 30 | 239 930 km |
| 31 | 210 863 km |
| 32 | 255 736 km |
| 33 | 261 592 km |
| 34 | 227 087 km |
| 35 | 263 195 km |
| 36 | 237 897 km |
- 15 v
- 178 762 km11 917 km/v
- 20 v
- 234 325 km11 716 km/v
Mihin Lancer kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 2,6 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa muut laitteet ja varusteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,6 vs. 1,4 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Lancer Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 21,9 / 25,9
-
Jarrujärjestelmät 20,3 / 20,5
-
Alusta ja kori 16,8 / 9,3
-
Ohjauslaitteet 11,2 / 4,3
-
Ympäristöhaitat 9,3 / 7,8
-
Koeajo ja näkyvyys 1,5 / 0,8
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 1,1 / 1,3
-
Muut laitteet ja varusteet 0,6 / 1,4
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
Katsastushistoria vuosimalleittain
4 vuosimallia 10:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2003 | 33,1 % | 35,0 % | 151 |
| 2004 | 53,5 % | 43,7 % | 288 |
| 2005 | 53,4 % | 44,3 % | 221 |
| 2006 | 44,6 % | 43,1 % | 287 |
| 2007 | 42,0 % | 41,2 % | 245 |
| 2008 | 42,9 % | 39,7 % | 534 |
| 2009 | 41,6 % | 35,9 % | 310 |
| 2010 | 29,3 % | 33,2 % | 259 |
| 2011 | 25,9 % | 29,8 % | 147 |
| 2012 | 20,2 % | 26,8 % | 109 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Lancer takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 8 Mitsubishi Lancer -mallia koskevaa takaisinkutsua. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
6.5.2022: Loukkaantumisvaara
Koskee autoja, jotka on valmistettu 21.6.2018 ja 10.12.2021 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Defective welding of the locking sleeve can lead to breakage of the transverse control arm. As a result, the vehicle’s steering capability may be impaired, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
18.6.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi ENL-21-013-SRIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The NADI (non-azide driver inflator) type airbag may have improper sealing that could allow moisture to enter into the propellant.If the propellant afterwards dries out, it could lead to decreased density resulting in a too high burn rate. Consequently the airbag may not deploy as designed and provide less protection, increasing the risk of injury. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
21.12.2018: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The ammonium nitrate propellant used in the air bag inflator may degrade over time. In the event of the airbag being deployed, the excessive internal pressure may cause the inflator body to rupture and metal fragments may pass through the cushion material causing injury to the driver.
-
21.12.2018: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to an inappropriate programming of the electrical control unit (ECU), even if the battery is deteriorated or used up, the ECU may stop the engine while circulating. Consequently the car cannot be re-started, increasing the risk of accident with the incoming traffic.
-
5.10.2018: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The engine control relay unit (ECU) or valve lift control relay can heat up abnormally. As the result the engine can stall whilst driving.
-
13.11.2015: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null High voltage variations within the system that controls all of the vehicle's electrical components can cause the vehicle's lights and/or the windscreen wipers to malfunction.
Lancer vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2015 3 autoa
- 2014 4 autoa
- 2013 54 autoa
- 2012 107 autoa · hylätty 20,2 %
- 2011 135 autoa · hylätty 25,9 %
- 2010 252 autoa · hylätty 29,3 %
- 2009 271 autoa · hylätty 41,6 %
- 2008 489 autoa · hylätty 42,9 %
- 2007 209 autoa · hylätty 42,0 %
- 2006 259 autoa · hylätty 44,6 %
- 2005 185 autoa · hylätty 53,4 %
- 2004 200 autoa · hylätty 53,5 %
- 2003 59 autoa · hylätty 33,1 %
- 2002 1 autoa
- 2001 12 autoa
- 2000 22 autoa
- 1999 54 autoa
- 1998 80 autoa
- 1997 49 autoa
- 1996 66 autoa
- 1995 43 autoa
- 1994 37 autoa
- 1993 25 autoa
- 1992 33 autoa
- 1991 36 autoa
- 1990 29 autoa
- 1989 19 autoa
- 1988 12 autoa
- 1987 6 autoa
- 1986 1 autoa
- 1985 2 autoa
- 1984 2 autoa
- 1983 1 autoa
- 1982 2 autoa
- 1981 2 autoa
- 1980 3 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Lancer -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Mitsubishi Lancer
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.