Nissan · automalli
Nissan Micra
Suomen liikenteessä on 13 451 Nissan Micra -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 17,5 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (99 %).
- Liikenteessä
- 13 451
- Keski-ikä
- 17,5 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 147 803 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 99 % autoista
Miten Micra vertautuu muihin
- Ajomäärä: Nissan Micra -autoilla on ajettu keskimäärin 35 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Micra on 9. yleisin malli 63 mallin joukossa luokassa pieni auto (B).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 3,9 vuotta vanhempia kuin luokan autot (13,6 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Micra -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 11 % autoista on automaattivaihteisia ja 25 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 11 %
- automaatteja, 89 % käsivalintaisia
- Teho
- 59 kW
- 80 hv tyypillisesti, valtaosa 44-66 kW
- Kokonaismassa
- 1 475 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 3,75 m
- pituus · leveys 1,66 m · korkeus 1,52 m
Yleisimmät moottorikoot
-
1,2 l 58 %
-
1,0 l 25 %
-
1,3 l 9 %
-
0,9 l 6 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Micra on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Micra on yleisin maakunnassa Kymenlaakso: siellä sen osuus autokannasta on 1,5-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 3 528 | yhtä yleinen |
| Varsinais-Suomi | 1 518 | 24 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 1 330 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 773 | 23 % harvinaisempi |
| Kymenlaakso | 640 | 50 % yleisempi |
| Keski-Suomi | 630 | 5 % harvinaisempi |
Micra väreittäin
Yleisin väri on punainen (23 %). Vihreä on tällä mallilla 2,9 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Punainen 23 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 15 % (kaikki autot 13 %)
-
Valkoinen 12 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 11 % (kaikki autot 22 %)
-
Hopea 10 % (kaikki autot 7 %)
-
Vihreä 9 % (kaikki autot 3 %)
| 1983 | 1 autoa |
|---|---|
| 1984 | 5 autoa |
| 1985 | 14 autoa |
| 1986 | 26 autoa |
| 1987 | 41 autoa |
| 1988 | 42 autoa |
| 1989 | 44 autoa |
| 1990 | 44 autoa |
| 1991 | 47 autoa |
| 1992 | 27 autoa |
| 1993 | 68 autoa |
| 1994 | 90 autoa |
| 1995 | 115 autoa |
| 1996 | 179 autoa |
| 1997 | 256 autoa |
| 1998 | 311 autoa |
| 1999 | 459 autoa |
| 2000 | 355 autoa |
| 2001 | 314 autoa |
| 2002 | 404 autoa |
| 2003 | 725 autoa |
| 2004 | 689 autoa |
| 2005 | 701 autoa |
| 2006 | 880 autoa |
| 2007 | 613 autoa |
| 2008 | 499 autoa |
| 2009 | 240 autoa |
| 2010 | 271 autoa |
| 2011 | 855 autoa |
| 2012 | 568 autoa |
| 2013 | 418 autoa |
| 2014 | 444 autoa |
| 2015 | 727 autoa |
| 2016 | 386 autoa |
| 2017 | 644 autoa |
| 2018 | 850 autoa |
| 2019 | 445 autoa |
| 2020 | 213 autoa |
| 2021 | 155 autoa |
| 2022 | 137 autoa |
| 2023 | 28 autoa |
| 2026 | 121 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 13 302 (99 %)
-
Sähkö 121 (1 %)
-
Diesel 26 (0 %)
-
Kaasu 2 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Micra -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 46 889 km |
|---|---|
| 5 | 50 128 km |
| 6 | 62 002 km |
| 7 | 67 440 km |
| 8 | 82 872 km |
| 9 | 92 439 km |
| 10 | 94 791 km |
| 11 | 106 264 km |
| 12 | 119 642 km |
| 13 | 117 718 km |
| 14 | 130 858 km |
| 15 | 139 989 km |
| 16 | 153 172 km |
| 17 | 164 222 km |
| 18 | 171 166 km |
| 19 | 179 476 km |
| 20 | 195 388 km |
| 21 | 201 047 km |
| 22 | 192 396 km |
| 23 | 190 081 km |
| 24 | 163 405 km |
| 25 | 169 983 km |
| 26 | 172 627 km |
| 27 | 182 292 km |
| 28 | 185 150 km |
| 29 | 198 515 km |
| 30 | 195 633 km |
| 31 | 202 832 km |
| 32 | 203 583 km |
| 33 | 185 404 km |
| 34 | 155 319 km |
| 35 | 163 326 km |
| 36 | 173 915 km |
| 37 | 158 880 km |
| 38 | 145 166 km |
| 39 | 137 646 km |
| 40 | 133 661 km |
- 5 v
- 50 128 km10 026 km/v
- 10 v
- 94 791 km9 479 km/v
- 15 v
- 139 989 km9 333 km/v
- 20 v
- 195 388 km9 769 km/v
Mihin Micra kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 1,4 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (1,6 vs. 5,6 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Micra Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 26,8 / 19,9
-
Jarrujärjestelmät 8,9 / 14,8
-
Ohjauslaitteet 4,7 / 3,3
-
Ympäristöhaitat 4,2 / 5,6
-
Alusta ja kori 1,6 / 5,6
-
Muut laitteet ja varusteet 1,0 / 1,0
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,7 / 0,9
-
Koeajo ja näkyvyys 0,5 / 0,7
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Katsastushistoria vuosimalleittain
10 vuosimallia 20:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 30,4 % | 36,4 % | 861 |
| 2003 | 38,4 % | 42,2 % | 963 |
| 2004 | 41,6 % | 43,7 % | 823 |
| 2005 | 42,6 % | 44,3 % | 773 |
| 2006 | 42,8 % | 43,1 % | 942 |
| 2007 | 38,6 % | 41,2 % | 638 |
| 2008 | 30,1 % | 39,7 % | 508 |
| 2009 | 34,5 % | 35,9 % | 238 |
| 2010 | 30,6 % | 33,2 % | 284 |
| 2011 | 31,6 % | 29,8 % | 904 |
| 2012 | 26,9 % | 26,8 % | 581 |
| 2013 | 23,8 % | 23,6 % | 421 |
| 2014 | 23,3 % | 20,0 % | 455 |
| 2015 | 20,1 % | 17,8 % | 761 |
| 2016 | 23,4 % | 17,4 % | 316 |
| 2017 | 28,6 % | 17,2 % | 147 |
| 2018 | 21,8 % | 12,6 % | 473 |
| 2019 | 17,0 % | 10,7 % | 407 |
| 2020 | 6,1 % | 6,8 % | 197 |
| 2021 | 9,2 % | 8,2 % | 152 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Micra takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 7 Nissan Micra -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 1 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
3.4.2026: Palovaara Valmistajan koodi PN6C4Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
A production anomaly at the supplier’s facility may cause delamination of the anode in a battery cell, where electrode material detaches and can damage the current collector and separator, potentially leading to an internal short circuit in the traction battery and resulting in loss of autonomy, inability to recharge, or thermal runaway which could lead to a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
14.4.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R22D6Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The driver's seat may be faulty, which can cause the seat belt anchorages not to function as intended, creating a risk of injury in the case of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
10.1.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi PY8B3Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Cracks can be developed in the passenger airbag. This will impair it's protective function, increasing the risk of injury in the event of an accident.
-
13.4.2018: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Cracks may form in the front wheel hub. The front wheel hub could consequently break leading to the front wheel become detached.
-
13.4.2018: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The seat belt retractor internal car sensor may not function as intended. In the event of an accident, the retractors could fail to lock and in such circumstances the seatbelt would not restrain the occupant.
-
25.8.2017: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null The ignition switch harness may not be correctly locked in position. As a result the connector may disconnect, which could result in engine shut down while driving with no possibility to restart.
Micra vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 121 autoa
- 2023 28 autoa
- 2022 137 autoa
- 2021 155 autoa · hylätty 9,2 %
- 2020 213 autoa · hylätty 6,1 %
- 2019 445 autoa · hylätty 17,0 %
- 2018 850 autoa · hylätty 21,8 %
- 2017 644 autoa · hylätty 28,6 %
- 2016 386 autoa · hylätty 23,4 %
- 2015 727 autoa · hylätty 20,1 %
- 2014 444 autoa · hylätty 23,3 %
- 2013 418 autoa · hylätty 23,8 %
- 2012 568 autoa · hylätty 26,9 %
- 2011 855 autoa · hylätty 31,6 %
- 2010 271 autoa · hylätty 30,6 %
- 2009 240 autoa · hylätty 34,5 %
- 2008 499 autoa · hylätty 30,1 %
- 2007 613 autoa · hylätty 38,6 %
- 2006 880 autoa · hylätty 42,8 %
- 2005 701 autoa · hylätty 42,6 %
- 2004 689 autoa · hylätty 41,6 %
- 2003 725 autoa · hylätty 38,4 %
- 2002 404 autoa · hylätty 30,4 %
- 2001 314 autoa
- 2000 355 autoa
- 1999 459 autoa
- 1998 311 autoa
- 1997 256 autoa
- 1996 179 autoa
- 1995 115 autoa
- 1994 90 autoa
- 1993 68 autoa
- 1992 27 autoa
- 1991 47 autoa
- 1990 44 autoa
- 1989 44 autoa
- 1988 42 autoa
- 1987 41 autoa
- 1986 26 autoa
- 1985 14 autoa
- 1984 5 autoa
- 1983 1 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Micra -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Nissan Micra
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.