Nissan · automalli
Nissan Note
Nissan Note on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 7 866 autoa. Keskimäärin ne ovat 15,2 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 176 819 km.
- Liikenteessä
- 7 866
- Keski-ikä
- 15,2 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 176 819 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 97 % autoista
Miten Note vertautuu muihin
- Ajomäärä: Nissan Note -autoilla on ajettu keskimäärin 23 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Note on 13. yleisin malli 63 mallin joukossa luokassa pieni auto (B).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,6 vuotta vanhempia kuin luokan autot (13,6 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Note -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 12 % autoista on automaattivaihteisia ja 13 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 12 %
- automaatteja, 88 % käsivalintaisia
- Teho
- 65 kW
- 88 hv tyypillisesti, valtaosa 59-81 kW
- Kokonaismassa
- 1 546 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,10 m
- pituus · leveys 1,69 m · korkeus 1,55 m
Yleisimmät moottorikoot
-
1,4 l 42 %
-
1,2 l 31 %
-
1,6 l 24 %
-
1,5 l 3 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Note on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Note on yleisin maakunnassa Kanta-Häme: siellä sen osuus autokannasta on 1,4-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 2 028 | 5 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 853 | 19 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 845 | 13 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 442 | 25 % harvinaisempi |
| Keski-Suomi | 400 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Savo | 400 | 11 % yleisempi |
Note väreittäin
Yleisin väri on punainen (18 %). Ruskea tai beige on tällä mallilla 2,3 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Punainen 18 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 16 % (kaikki autot 13 %)
-
Ruskea tai beige 15 % (kaikki autot 6 %)
-
Hopea 14 % (kaikki autot 7 %)
-
Harmaa 11 % (kaikki autot 22 %)
-
Valkoinen 10 % (kaikki autot 17 %)
| 2006 | 1 124 autoa |
|---|---|
| 2007 | 897 autoa |
| 2008 | 715 autoa |
| 2009 | 288 autoa |
| 2010 | 790 autoa |
| 2011 | 615 autoa |
| 2012 | 480 autoa |
| 2013 | 623 autoa |
| 2014 | 921 autoa |
| 2015 | 563 autoa |
| 2016 | 715 autoa |
| 2017 | 135 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 7 632 (97 %)
-
Diesel 226 (3 %)
-
Kaasu 7 (0 %)
-
Hybridi 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Note -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 9 | 104 557 km |
|---|---|
| 10 | 116 681 km |
| 11 | 123 646 km |
| 12 | 138 508 km |
| 13 | 153 433 km |
| 14 | 157 356 km |
| 15 | 167 595 km |
| 16 | 187 927 km |
| 17 | 200 063 km |
| 18 | 211 755 km |
| 19 | 223 332 km |
| 20 | 235 038 km |
- 10 v
- 116 681 km11 668 km/v
- 15 v
- 167 595 km11 173 km/v
- 20 v
- 235 038 km11 752 km/v
Mihin Note kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa akselistot, pyörät ja jousitus on 1,6 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,6 vs. 3,5 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Note Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 35,0 / 21,4
-
Jarrujärjestelmät 7,0 / 15,6
-
Ympäristöhaitat 4,5 / 5,6
-
Alusta ja kori 3,5 / 5,8
-
Muut laitteet ja varusteet 0,9 / 1,1
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,6 / 1,0
-
Ohjauslaitteet 0,6 / 3,5
-
Koeajo ja näkyvyys 0,5 / 0,7
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
3 vuosimallia 12:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2006 | 43,4 % | 43,1 % | 1 199 |
| 2007 | 45,5 % | 41,2 % | 966 |
| 2008 | 41,4 % | 39,7 % | 756 |
| 2009 | 40,2 % | 35,9 % | 296 |
| 2010 | 38,9 % | 33,2 % | 835 |
| 2011 | 33,3 % | 29,8 % | 636 |
| 2012 | 35,9 % | 26,8 % | 501 |
| 2013 | 32,7 % | 23,6 % | 642 |
| 2014 | 18,2 % | 20,0 % | 945 |
| 2015 | 14,2 % | 17,8 % | 586 |
| 2016 | 9,7 % | 17,4 % | 595 |
| 2017 | 3,7 % | 2,9 % | 109 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Note takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 10 Nissan Note -mallia koskevaa takaisinkutsua. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
4.9.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi PS0C1Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The child lock on the rear doors could be defective.As a result, it might be possible to open the door even when the child lock is activated, increasing the risk of an accident.
-
19.7.2019: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The gas generator on the passenger side airbags may be defective. Metal fragments can be released when the airbag is activated, causing injuries to the occupants.
-
4.8.2017: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null In the event of deployment of the passenger airbag, the inflator could rupture causing metal fragments to be produced which could cause injury to the occupants of the vehicle.
-
3.3.2017: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null The chemical composition in the gas generator of the curtain (head-protection) airbag may not be correct. It is therefore possible that, in the event of a side-on collision, the curtain airbag may not be deployed, and passengers in the vehicle may be injured.
-
9.12.2016: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null The Anti-lock Braking System (ABS) Actuator Control Unit may be contaminated and the particle can migrate and become trapped in a valve. As a result, the ABS may not operate correctly and the wheels might lock in unexpected situations.
-
10.6.2016: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null Activation of the driver's airbag may cause an abnormal increase in the internal pressure of the gas inflator and, in extreme cases, cause the casing of the gas inflator to break. This means that there is an increased risk of injury for the occupants.
Note vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2017 135 autoa · hylätty 3,7 %
- 2016 715 autoa · hylätty 9,7 %
- 2015 563 autoa · hylätty 14,2 %
- 2014 921 autoa · hylätty 18,2 %
- 2013 623 autoa · hylätty 32,7 %
- 2012 480 autoa · hylätty 35,9 %
- 2011 615 autoa · hylätty 33,3 %
- 2010 790 autoa · hylätty 38,9 %
- 2009 288 autoa · hylätty 40,2 %
- 2008 715 autoa · hylätty 41,4 %
- 2007 897 autoa · hylätty 45,5 %
- 2006 1 124 autoa · hylätty 43,4 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske Note -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Nissan Note
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.