Nissan · automalli
Nissan X-Trail
Nissan X-Trail on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 4 878 autoa. Keskimäärin ne ovat 13,5 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 235 201 km.
- Liikenteessä
- 4 878
- Keski-ikä
- 13,5 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 235 201 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 48 % autoista
Miten X-Trail vertautuu muihin
- Ajomäärä: Nissan X-Trail -autoilla on ajettu keskimäärin 11 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: X-Trail on 22. yleisin malli 103 mallin joukossa luokassa keskikokoinen katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 5,4 vuotta vanhempia kuin luokan autot (8,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista X-Trail -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 52 % autoista on automaattivaihteisia ja 92 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 52 %
- automaatteja, 48 % käsivalintaisia
- Teho
- 104 kW
- 141 hv tyypillisesti, valtaosa 96-121 kW
- Kokonaismassa
- 2 140 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,64 m
- pituus · leveys 1,83 m · korkeus 1,71 m
- Hybridit
- 9 %
- 0 % ladattavia, 9 % tavallisia hybridejä
- 7 paikkaa
- 13 %
- autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia
Yleisimmät moottorikoot
-
2,0 l 39 %
-
1,6 l 30 %
-
2,5 l 12 %
-
1,5 l 9 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä X-Trail on yleisin
Suhteessa muihin autoihin X-Trail on yleisin maakunnassa Kainuu: siellä sen osuus autokannasta on 1,8-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 1 151 | 13 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 392 | 12 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 381 | 18 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 377 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Savo | 289 | 29 % yleisempi |
| Lappi | 277 | 63 % yleisempi |
X-Trail väreittäin
Yleisin väri on hopea (21 %).
-
Hopea 21 % (kaikki autot 7 %)
-
Musta 20 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 18 % (kaikki autot 22 %)
-
Valkoinen 11 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 8 % (kaikki autot 13 %)
-
Punainen 8 % (kaikki autot 12 %)
| 2001 | 4 autoa |
|---|---|
| 2002 | 43 autoa |
| 2003 | 75 autoa |
| 2004 | 310 autoa |
| 2005 | 370 autoa |
| 2006 | 386 autoa |
| 2007 | 391 autoa |
| 2008 | 396 autoa |
| 2009 | 123 autoa |
| 2010 | 99 autoa |
| 2011 | 75 autoa |
| 2012 | 64 autoa |
| 2013 | 39 autoa |
| 2014 | 177 autoa |
| 2015 | 406 autoa |
| 2016 | 538 autoa |
| 2017 | 338 autoa |
| 2018 | 286 autoa |
| 2019 | 113 autoa |
| 2020 | 127 autoa |
| 2021 | 58 autoa |
| 2022 | 27 autoa |
| 2023 | 130 autoa |
| 2024 | 194 autoa |
| 2025 | 85 autoa |
| 2026 | 24 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 2 332 (48 %)
-
Bensiini 2 085 (43 %)
-
Hybridi 454 (9 %)
-
Kaasu 6 (0 %)
-
Etanoli 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä X-Trail -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 5 | 77 550 km |
|---|---|
| 6 | 93 986 km |
| 7 | 109 577 km |
| 8 | 147 558 km |
| 9 | 170 490 km |
| 10 | 191 352 km |
| 11 | 216 197 km |
| 12 | 245 042 km |
| 13 | 283 162 km |
| 14 | 291 826 km |
| 15 | 284 276 km |
| 16 | 282 225 km |
| 17 | 292 551 km |
| 18 | 300 199 km |
| 19 | 276 573 km |
| 20 | 277 555 km |
| 21 | 282 268 km |
| 22 | 296 064 km |
| 23 | 279 977 km |
| 24 | 291 001 km |
- 5 v
- 77 550 km15 510 km/v
- 10 v
- 191 352 km19 135 km/v
- 15 v
- 284 276 km18 952 km/v
- 20 v
- 277 555 km13 878 km/v
Mihin X-Trail kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 3,6 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin.
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
X-Trail Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 29,4 / 21,0
-
Jarrujärjestelmät 20,5 / 16,3
-
Ohjauslaitteet 12,3 / 3,4
-
Alusta ja kori 10,6 / 7,1
-
Ympäristöhaitat 9,5 / 6,5
-
Muut laitteet ja varusteet 1,7 / 1,2
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,9 / 0,9
-
Koeajo ja näkyvyys 0,4 / 0,7
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Katsastushistoria vuosimalleittain
0 vuosimallia 17:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 42,1 % | 36,4 % | 114 |
| 2003 | 45,5 % | 42,2 % | 132 |
| 2004 | 54,4 % | 43,7 % | 423 |
| 2005 | 50,8 % | 44,3 % | 449 |
| 2006 | 47,4 % | 43,1 % | 479 |
| 2007 | 48,5 % | 41,2 % | 456 |
| 2008 | 51,2 % | 39,7 % | 430 |
| 2009 | 42,4 % | 35,9 % | 139 |
| 2010 | 51,0 % | 33,2 % | 102 |
| 2011 | 12,9 % | 11,0 % | 101 |
| 2014 | 41,8 % | 20,0 % | 194 |
| 2015 | 37,5 % | 17,8 % | 445 |
| 2016 | 41,0 % | 17,4 % | 446 |
| 2017 | 40,6 % | 17,2 % | 106 |
| 2018 | 42,3 % | 12,6 % | 156 |
| 2019 | 27,0 % | 10,7 % | 100 |
| 2020 | 8,9 % | 6,8 % | 124 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
X-Trail takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 6 Nissan X-Trail -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 1 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
10.7.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R26A5
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.12.2021 ja 21.4.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The lithium-ion battery controller (LBC) may not provide reliable diagnostic results due to parasitic effects or fluctuations in circuit resistance, which can cause the integrated circuits monitoring the battery cell voltage to incorrectly detect anomalies. As a result, the system may switch to fail-safe mode while the vehicle is being driven, limiting engine power and preventing charging. If regenerative charging occurs, the fail-safe mode may turn off the main relay, causing a loss of engine power and a loss of propulsion while the vehicle is in motion, increasing the risk of accidents. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
25.1.2019: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
A defect in the gas generator of the passenger airbag causes uncontrolled inflation and the release of metal fragments when the airbag is activated. This can cause injury to the occupants of the vehicle.
-
15.12.2017: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
There is a defect in the gas generator of the passenger airbag. In the event of deployment of the passenger airbag, metal fragments can be released which can cause injury to the occupants.
-
27.10.2017: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null In the event of deployment of the passenger airbag, the inflator body of the airbag could shatter and release metal fragments into the vehicle cabin causing injuries to the occupants.
-
16.12.2016: Loukkaantumisvaara
Koskee autoja, jotka on valmistettu 6.1.2009 ja 6.1.2009 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
null In the event of the passenger airbag being deployed, the casing of the inflator may burst causing injuries to the passengers.
-
1.5.2015: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null A fault in the gas generator of the front passenger airbag can cause uncontrolled inflation when the airbag is activated. Because the ignition pressure is too high, it can damage the airbag housing and cause injury.
X-Trail vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 24 autoa
- 2025 85 autoa
- 2024 194 autoa
- 2023 130 autoa
- 2022 27 autoa
- 2021 58 autoa
- 2020 127 autoa · hylätty 8,9 %
- 2019 113 autoa · hylätty 27,0 %
- 2018 286 autoa · hylätty 42,3 %
- 2017 338 autoa · hylätty 40,6 %
- 2016 538 autoa · hylätty 41,0 %
- 2015 406 autoa · hylätty 37,5 %
- 2014 177 autoa · hylätty 41,8 %
- 2013 39 autoa
- 2012 64 autoa
- 2011 75 autoa · hylätty 12,9 %
- 2010 99 autoa · hylätty 51,0 %
- 2009 123 autoa · hylätty 42,4 %
- 2008 396 autoa · hylätty 51,2 %
- 2007 391 autoa · hylätty 48,5 %
- 2006 386 autoa · hylätty 47,4 %
- 2005 370 autoa · hylätty 50,8 %
- 2004 310 autoa · hylätty 54,4 %
- 2003 75 autoa · hylätty 45,5 %
- 2002 43 autoa · hylätty 42,1 %
- 2001 4 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske X-Trail -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
X-Trail listoilla
- Vikaherkimmät 7-vuotiaat autot (sija 2)
- Vikaherkimmät 10-vuotiaat autot (sija 7)
- Vikaherkimmät 15-vuotiaat autot (sija 17)
- Vikaherkimmät dieselautot (sija 9)
Muistutus: Nissan X-Trail
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.