Opel · automalli
Opel Insignia
Suomen liikenteessä on 8 936 Opel Insignia -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 10,9 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (58 %).
- Liikenteessä
- 8 936
- Keski-ikä
- 10,9 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 192 031 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 58 % autoista
Miten Insignia vertautuu muihin
- Ajomäärä: Opel Insignia -autoilla on ajettu keskimäärin 10 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Insignia on 15. yleisin malli 86 mallin joukossa luokassa keskiluokka (D).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 4,6 vuotta uudempia kuin luokan autot (15,5 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Insignia -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 60 % autoista on automaattivaihteisia ja 95 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 60 %
- automaatteja, 40 % käsivalintaisia
- Teho
- 121 kW
- 165 hv tyypillisesti, valtaosa 100-147 kW
- Kokonaismassa
- 2 160 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,91 m
- pituus · leveys 1,86 m · korkeus 1,50 m
Yleisimmät moottorikoot
-
2,0 l 41 %
-
1,6 l 26 %
-
1,5 l 20 %
-
1,4 l 9 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Insignia on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Insignia on yleisin maakunnassa Keski-Pohjanmaa: siellä sen osuus autokannasta on 1,4-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 1 902 | 22 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 911 | 12 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 849 | 27 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 830 | yhtä yleinen |
| Etelä-Pohjanmaa | 502 | 34 % yleisempi |
| Satakunta | 448 | 15 % yleisempi |
Insignia väreittäin
Yleisin väri on valkoinen (22 %). Ruskea tai beige on tällä mallilla 1,5 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Valkoinen 22 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 20 % (kaikki autot 22 %)
-
Musta 19 % (kaikki autot 17 %)
-
Hopea 10 % (kaikki autot 7 %)
-
Ruskea tai beige 9 % (kaikki autot 6 %)
-
Punainen 8 % (kaikki autot 12 %)
| 2008 | 22 autoa |
|---|---|
| 2009 | 765 autoa |
| 2010 | 506 autoa |
| 2011 | 634 autoa |
| 2012 | 562 autoa |
| 2013 | 551 autoa |
| 2014 | 979 autoa |
| 2015 | 722 autoa |
| 2016 | 564 autoa |
| 2017 | 870 autoa |
| 2018 | 972 autoa |
| 2019 | 737 autoa |
| 2020 | 578 autoa |
| 2021 | 272 autoa |
| 2022 | 181 autoa |
| 2023 | 21 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 5 163 (58 %)
-
Diesel 3 764 (42 %)
-
Etanoli 7 (0 %)
-
Kaasu 2 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Insignia -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 78 028 km |
|---|---|
| 5 | 83 032 km |
| 6 | 107 889 km |
| 7 | 107 716 km |
| 8 | 136 254 km |
| 9 | 157 357 km |
| 10 | 188 686 km |
| 11 | 205 980 km |
| 12 | 225 032 km |
| 13 | 233 655 km |
| 14 | 251 712 km |
| 15 | 269 661 km |
| 16 | 274 276 km |
| 17 | 264 961 km |
| 18 | 223 182 km |
- 5 v
- 83 032 km16 606 km/v
- 10 v
- 188 686 km18 869 km/v
- 15 v
- 269 661 km17 977 km/v
Mihin Insignia kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa alusta ja kori on 2,5 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,4 vs. 2,5 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Insignia Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 17,5 / 16,0
-
Jarrujärjestelmät 9,6 / 9,6
-
Alusta ja kori 4,7 / 1,9
-
Ympäristöhaitat 3,6 / 3,0
-
Ajoneuvon tunnistus 2,7 / 0,5
-
Muut laitteet ja varusteet 0,6 / 0,6
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,5 / 0,6
-
Ohjauslaitteet 0,4 / 2,5
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
Katsastushistoria vuosimalleittain
2 vuosimallia 13:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2009 | 38,6 % | 35,9 % | 898 |
| 2010 | 34,2 % | 33,2 % | 567 |
| 2011 | 31,9 % | 29,8 % | 692 |
| 2012 | 29,4 % | 26,8 % | 630 |
| 2013 | 24,4 % | 23,6 % | 582 |
| 2014 | 29,0 % | 20,0 % | 1 072 |
| 2015 | 27,2 % | 17,8 % | 783 |
| 2016 | 27,9 % | 17,4 % | 506 |
| 2017 | 19,1 % | 17,2 % | 173 |
| 2018 | 8,2 % | 12,6 % | 453 |
| 2019 | 6,9 % | 10,7 % | 669 |
| 2020 | 8,5 % | 6,8 % | 544 |
| 2021 | 13,8 % | 8,2 % | 269 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Insignia takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 19 Opel Insignia -mallia koskevaa takaisinkutsua. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
17.3.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi KBT
Koskee autoja, jotka on valmistettu 16.6.2016 ja 5.10.2020 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to a vacuum loss in the hydraulic brake pressure regulator, the automatic emergency brake may not activate, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
25.2.2022: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi O4V - Opel / E212004351 (22-C-135)
Koskee autoja, jotka on valmistettu 8.12.2007 ja 26.7.2013 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The rear track rods may break due to corrosion.This could impact the driving stability, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of Motor Vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
18.6.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi E212103161 (21-C-077)Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The plate of the brake pedal may become detached when under load.This could restrict the application of the brake, increasing the risk of an accident.
-
5.2.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 20-C-172Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The wheel screws are not tightened with the required torque. This could lead to a wheel being lost during driving, increasing the risk of an accident.
-
25.12.2020: Palovaara Valmistajan koodi E202006961 (20-C-135)Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Inadequate mounting of tank straps may cause lowering of the fuel tank. As a result, fuel may leak out, increasing the risk of fire.
-
6.3.2020: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi E19-1900420 (20-C-031)Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Engine oil from a crack-prone oil return pipe may come into contact with hot exhaust parts and cause a fire. Oil might also leak onto the road.
Insignia vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2023 21 autoa
- 2022 181 autoa
- 2021 272 autoa · hylätty 13,8 %
- 2020 578 autoa · hylätty 8,5 %
- 2019 737 autoa · hylätty 6,9 %
- 2018 972 autoa · hylätty 8,2 %
- 2017 870 autoa · hylätty 19,1 %
- 2016 564 autoa · hylätty 27,9 %
- 2015 722 autoa · hylätty 27,2 %
- 2014 979 autoa · hylätty 29,0 %
- 2013 551 autoa · hylätty 24,4 %
- 2012 562 autoa · hylätty 29,4 %
- 2011 634 autoa · hylätty 31,9 %
- 2010 506 autoa · hylätty 34,2 %
- 2009 765 autoa · hylätty 38,6 %
- 2008 22 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Insignia -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Opel Insignia
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.