Peugeot 206
Peugeot 206 on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 7 897 autoa. Keskimäärin ne ovat 21,3 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 175 101 km.
- Liikenteessä
- 7 897
- Keski-ikä
- 21,3 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 175 101 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 99 % autoista
Miten 206 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Peugeot 206 -autoilla on ajettu keskimäärin 35 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: 206 on 12. yleisin malli 63 mallin joukossa luokassa pieni auto (B).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 7,7 vuotta vanhempia kuin luokan autot (13,6 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista 206 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 2 % autoista on automaattivaihteisia ja 4 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 2 %
- automaatteja, 98 % käsivalintaisia
- Teho
- 55 kW
- 75 hv tyypillisesti, valtaosa 54-80 kW
- Kokonaismassa
- 1 450 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 3,82 m
- pituus · leveys 1,67 m · korkeus 1,44 m
Yleisimmät moottorikoot
-
1,4 l 80 %
-
1,6 l 12 %
-
1,1 l 4 %
-
2,0 l 4 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä 206 on yleisin
Satakunta erottuu: siellä 206 on suhteessa 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 1 574 | 27 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 824 | 10 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 814 | 13 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 605 | yhtä yleinen |
| Satakunta | 528 | 53 % yleisempi |
| Päijät-Häme | 420 | 42 % yleisempi |
206 väreittäin
Yleisin väri on harmaa (39 %). Keltainen on tällä mallilla 4,4 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 39 % (kaikki autot 22 %)
-
Punainen 24 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 17 % (kaikki autot 13 %)
-
Musta 7 % (kaikki autot 17 %)
-
Vihreä 6 % (kaikki autot 3 %)
-
Keltainen 4 % (kaikki autot 1 %)
| 1998 | 39 autoa |
|---|---|
| 1999 | 252 autoa |
| 2000 | 429 autoa |
| 2001 | 579 autoa |
| 2002 | 713 autoa |
| 2003 | 1 032 autoa |
| 2004 | 1 154 autoa |
| 2005 | 1 152 autoa |
| 2006 | 827 autoa |
| 2007 | 320 autoa |
| 2008 | 181 autoa |
| 2009 | 95 autoa |
| 2010 | 398 autoa |
| 2011 | 194 autoa |
| 2012 | 483 autoa |
| 2013 | 49 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 7 794 (99 %)
-
Diesel 102 (1 %)
-
Etanoli 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä 206 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 13 | 110 917 km |
|---|---|
| 14 | 123 322 km |
| 15 | 137 274 km |
| 16 | 135 889 km |
| 17 | 160 036 km |
| 18 | 159 816 km |
| 19 | 163 019 km |
| 20 | 163 209 km |
| 21 | 177 278 km |
| 22 | 181 282 km |
| 23 | 190 025 km |
| 24 | 192 078 km |
| 25 | 197 729 km |
| 26 | 197 959 km |
| 27 | 207 677 km |
| 28 | 195 708 km |
- 15 v
- 137 274 km9 152 km/v
- 20 v
- 163 209 km8 160 km/v
Mihin 206 kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 2,0 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa jarrujärjestelmät vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (10,6 vs. 22,3 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
206 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 28,7 / 25,8
-
Ympäristöhaitat 13,7 / 9,1
-
Jarrujärjestelmät 10,6 / 22,3
-
Ohjauslaitteet 9,1 / 4,5
-
Alusta ja kori 7,6 / 10,4
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 1,2 / 1,2
-
Muut laitteet ja varusteet 1,1 / 1,6
-
Koeajo ja näkyvyys 0,9 / 0,9
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
- 3 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
Katsastushistoria vuosimalleittain
4 vuosimallia 11:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 44,5 % | 36,4 % | 2 140 |
| 2003 | 43,8 % | 42,2 % | 1 571 |
| 2004 | 39,2 % | 43,7 % | 1 481 |
| 2005 | 43,1 % | 44,3 % | 1 358 |
| 2006 | 40,6 % | 43,1 % | 992 |
| 2007 | 41,4 % | 41,2 % | 365 |
| 2008 | 35,3 % | 39,7 % | 204 |
| 2009 | 41,5 % | 35,9 % | 246 |
| 2010 | 34,1 % | 33,2 % | 431 |
| 2011 | 29,9 % | 29,8 % | 214 |
| 2012 | 35,2 % | 26,8 % | 522 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
206 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmässä ei ole Peugeot 206 -mallia koskevia henkilöautojen takaisinkutsuja vuoden 2015 jälkeen.
206 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2013 49 autoa
- 2012 483 autoa · hylätty 35,2 %
- 2011 194 autoa · hylätty 29,9 %
- 2010 398 autoa · hylätty 34,1 %
- 2009 95 autoa · hylätty 41,5 %
- 2008 181 autoa · hylätty 35,3 %
- 2007 320 autoa · hylätty 41,4 %
- 2006 827 autoa · hylätty 40,6 %
- 2005 1 152 autoa · hylätty 43,1 %
- 2004 1 154 autoa · hylätty 39,2 %
- 2003 1 032 autoa · hylätty 43,8 %
- 2002 713 autoa · hylätty 44,5 %
- 2001 579 autoa
- 2000 429 autoa
- 1999 252 autoa
- 1998 39 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske 206 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Peugeot 206
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.