Peugeot 208
Peugeot 208 on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 7 047 autoa. Keskimäärin ne ovat 8,3 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 90 438 km.
- Liikenteessä
- 7 047
- Keski-ikä
- 8,3 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 90 438 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 86 % autoista
Miten 208 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Peugeot 208 -autoilla on ajettu keskimäärin 37 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: 208 on 14. yleisin malli 63 mallin joukossa luokassa pieni auto (B).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 5,3 vuotta uudempia kuin luokan autot (13,6 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista 208 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 36 % autoista on automaattivaihteisia ja 29 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 36 %
- automaatteja, 64 % käsivalintaisia
- Teho
- 60 kW
- 82 hv tyypillisesti, valtaosa 50-74 kW
- Kokonaismassa
- 1 550 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 3,97 m
- pituus · leveys 1,74 m · korkeus 1,47 m
- Hybridit
- 2 %
- 0 % ladattavia, 2 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,2 l 83 %
-
1,0 l 9 %
-
1,4 l 5 %
-
1,6 l 3 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä 208 on yleisin
Uusimaa erottuu: siellä 208 on suhteessa 1,4 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 2 610 | 37 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 766 | 19 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 663 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 354 | 33 % harvinaisempi |
| Satakunta | 345 | 12 % yleisempi |
| Päijät-Häme | 280 | 6 % yleisempi |
208 väreittäin
Yleisin väri on valkoinen (29 %). Keltainen on tällä mallilla 17,7 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Valkoinen 29 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 24 % (kaikki autot 22 %)
-
Keltainen 15 % (kaikki autot 1 %)
-
Punainen 15 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 8 % (kaikki autot 13 %)
-
Musta 8 % (kaikki autot 17 %)
| 2012 | 425 autoa |
|---|---|
| 2013 | 598 autoa |
| 2014 | 607 autoa |
| 2015 | 717 autoa |
| 2016 | 758 autoa |
| 2017 | 373 autoa |
| 2018 | 462 autoa |
| 2019 | 376 autoa |
| 2020 | 737 autoa |
| 2021 | 772 autoa |
| 2022 | 668 autoa |
| 2023 | 292 autoa |
| 2024 | 139 autoa |
| 2025 | 45 autoa |
| 2026 | 78 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 6 040 (86 %)
-
Sähkö 763 (11 %)
-
Hybridi 125 (2 %)
-
Diesel 119 (2 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä 208 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 3 | 21 557 km |
|---|---|
| 4 | 60 791 km |
| 5 | 51 352 km |
| 6 | 65 551 km |
| 7 | 66 812 km |
| 8 | 71 022 km |
| 9 | 89 388 km |
| 10 | 100 663 km |
| 11 | 109 070 km |
| 12 | 114 358 km |
| 13 | 131 506 km |
| 14 | 149 314 km |
- 3 v
- 21 557 km7 186 km/v
- 5 v
- 51 352 km10 270 km/v
- 10 v
- 100 663 km10 066 km/v
Mihin 208 kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ympäristöhaitat on 4,3 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,5 vs. 2,0 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
208 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 13,9 / 12,4
-
Jarrujärjestelmät 8,9 / 6,7
-
Ympäristöhaitat 8,6 / 2,0
-
Alusta ja kori 1,8 / 0,5
-
Muut laitteet ja varusteet 0,7 / 0,5
-
Ohjauslaitteet 0,5 / 2,0
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,3 / 0,4
-
Lisätarkastukset 0,2 / 0,2
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
4 vuosimallia 10:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2012 | 25,3 % | 26,8 % | 459 |
| 2013 | 26,9 % | 23,6 % | 639 |
| 2014 | 30,4 % | 20,0 % | 671 |
| 2015 | 24,9 % | 17,8 % | 762 |
| 2016 | 25,4 % | 17,4 % | 650 |
| 2017 | 16,9 % | 12,5 % | 337 |
| 2018 | 13,1 % | 12,6 % | 206 |
| 2019 | 9,7 % | 10,7 % | 318 |
| 2020 | 6,4 % | 6,8 % | 692 |
| 2021 | 6,9 % | 8,2 % | 693 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
208 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 113 Peugeot 208 -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 45 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
23.10.2026: Palovaara Valmistajan koodi M6H
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.2.2026 ja 5.3.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The coolant used may not be compatible with the vehicle’s cooling system. Over time, this could cause corrosion, blockages, damage to hoses and joints, and coolant leaks, reducing cooling performance and potentially causing the engine or hybrid components to overheat and leading to reduced vehicle performance or loss of propulsion assistance. Moreover, a coolant leak could also cause an electrical short circuit in the system, increasing the risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
5.6.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi M4R
Koskee autoja, jotka on valmistettu 8.7.2025 ja 9.9.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The upper bolts on the lower suspension arm may not have been tightened correctly. This could cause the arm to loosen, creating a clicking noise at the front and potentially leading to loss of vehicle control, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
8.5.2026: Palovaara Valmistajan koodi M4S
Koskee autoja, jotka on valmistettu 20.3.2026 ja 19.3.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to a defect of the engine control unit (inverter) in the vehicles fitted with electric double clutch transmission (e-DCT), metallic soldering residues may cause an internal electric short-circuits. This could lead to continuous power supply and overheating due to a blocked relay and cause a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
27.3.2026: Palovaara Valmistajan koodi F60E
Koskee autoja, jotka on valmistettu 18.3.2024 ja 13.1.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
There is insufficient clearance (< 10 mm), between the tube of the petrol particulate filter and the terminal protection cap of the 48 V belt-driven starter alternator. In wet conditions, the insufficient clearance and contact between these components can lead to water infiltration, causing an electric arc which may trigger a thermal event, such as overheating. There is a risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
27.3.2026: Palovaara Valmistajan koodi GW6
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.2.2024 ja 13.1.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
There is insufficient clearance (< 10 mm), between the tube of the petrol particulate filter and the terminal protection cap of the 48 V belt-driven starter alternator. In wet conditions, the insufficient clearance and contact between these components can lead to water infiltration, causing an electric arc which may trigger a thermal event, such as overheating. There is a risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
20.3.2026: Palovaara Valmistajan koodi KV7
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.6.2023 ja 13.1.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The vehicle may have contact, or insufficient clearance (< 10 mm), between the petrol particulate filter pipe and the terminal protection cap of the 48 V belt starter generator. In wet conditions, the insufficient clearance and possible contact between these components can lead to water infiltration, causing an electric arc, that could trigger a thermal event, such as overheating, which may lead to fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
208 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 78 autoa
- 2025 45 autoa
- 2024 139 autoa
- 2023 292 autoa
- 2022 668 autoa
- 2021 772 autoa · hylätty 6,9 %
- 2020 737 autoa · hylätty 6,4 %
- 2019 376 autoa · hylätty 9,7 %
- 2018 462 autoa · hylätty 13,1 %
- 2017 373 autoa · hylätty 16,9 %
- 2016 758 autoa · hylätty 25,4 %
- 2015 717 autoa · hylätty 24,9 %
- 2014 607 autoa · hylätty 30,4 %
- 2013 598 autoa · hylätty 26,9 %
- 2012 425 autoa · hylätty 25,3 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske 208 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Peugeot 208
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.