Peugeot 3008
Suomen liikenteessä on 7 133 Peugeot 3008 -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 8,7 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (54 %).
- Liikenteessä
- 7 133
- Keski-ikä
- 8,7 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 136 931 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 54 % autoista
Miten 3008 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Peugeot 3008 -autoilla on ajettu keskimäärin 8 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: 3008 on 16. yleisin malli 103 mallin joukossa luokassa keskikokoinen katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 0,6 vuotta vanhempia kuin luokan autot (8,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista 3008 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 72 % autoista on automaattivaihteisia ja 89 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 72 %
- automaatteja, 28 % käsivalintaisia
- Teho
- 96 kW
- 131 hv tyypillisesti, valtaosa 82-133 kW
- Kokonaismassa
- 2 020 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,45 m
- pituus · leveys 1,84 m · korkeus 1,62 m
- Hybridit
- 20 %
- 16 % ladattavia, 5 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,6 l 52 %
-
1,2 l 43 %
-
2,0 l 3 %
-
1,5 l 2 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä 3008 on yleisin
Suhteessa muihin autoihin 3008 on yleisin maakunnassa Etelä-Pohjanmaa: siellä sen osuus autokannasta on 1,3-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 2 075 | 7 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 757 | 16 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 683 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 449 | 16 % harvinaisempi |
| Satakunta | 395 | 27 % yleisempi |
| Etelä-Pohjanmaa | 383 | 28 % yleisempi |
3008 väreittäin
Yleisin väri on harmaa (28 %). Ruskea tai beige on tällä mallilla 1,3 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 28 % (kaikki autot 22 %)
-
Valkoinen 23 % (kaikki autot 17 %)
-
Musta 16 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 13 % (kaikki autot 13 %)
-
Punainen 12 % (kaikki autot 12 %)
-
Ruskea tai beige 8 % (kaikki autot 6 %)
| 2009 | 216 autoa |
|---|---|
| 2010 | 566 autoa |
| 2011 | 450 autoa |
| 2012 | 352 autoa |
| 2013 | 177 autoa |
| 2014 | 137 autoa |
| 2015 | 187 autoa |
| 2016 | 130 autoa |
| 2017 | 962 autoa |
| 2018 | 867 autoa |
| 2019 | 708 autoa |
| 2020 | 575 autoa |
| 2021 | 772 autoa |
| 2022 | 423 autoa |
| 2023 | 84 autoa |
| 2024 | 183 autoa |
| 2025 | 205 autoa |
| 2026 | 139 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 3 831 (54 %)
-
Diesel 1 601 (22 %)
-
Hybridi 1 453 (20 %)
-
Sähkö 247 (3 %)
-
Kaasu 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä 3008 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 67 689 km |
|---|---|
| 5 | 66 516 km |
| 6 | 92 756 km |
| 7 | 91 700 km |
| 8 | 113 592 km |
| 9 | 131 486 km |
| 10 | 138 045 km |
| 11 | 158 791 km |
| 12 | 184 804 km |
| 13 | 200 587 km |
| 14 | 200 465 km |
| 15 | 218 794 km |
| 16 | 244 979 km |
| 17 | 242 471 km |
- 5 v
- 66 516 km13 303 km/v
- 10 v
- 138 045 km13 805 km/v
- 15 v
- 218 794 km14 586 km/v
Mihin 3008 kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ympäristöhaitat on 2,2 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,3 vs. 1,6 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
3008 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 26,5 / 14,2
-
Jarrujärjestelmät 9,4 / 8,3
-
Ympäristöhaitat 6,0 / 2,8
-
Ohjauslaitteet 3,0 / 2,2
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,8 / 0,6
-
Muut laitteet ja varusteet 0,7 / 0,6
-
Koeajo ja näkyvyys 0,5 / 0,5
-
Lisätarkastukset 0,4 / 0,2
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
1 vuosimallia 13:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2009 | 49,2 % | 35,9 % | 242 |
| 2010 | 51,1 % | 33,2 % | 632 |
| 2011 | 40,8 % | 29,8 % | 488 |
| 2012 | 38,6 % | 26,8 % | 389 |
| 2013 | 40,4 % | 23,6 % | 198 |
| 2014 | 32,5 % | 20,0 % | 154 |
| 2015 | 33,8 % | 17,8 % | 201 |
| 2016 | 39,6 % | 17,4 % | 106 |
| 2017 | 23,9 % | 17,2 % | 226 |
| 2018 | 18,2 % | 12,6 % | 391 |
| 2019 | 22,5 % | 10,7 % | 652 |
| 2020 | 25,4 % | 11,4 % | 118 |
| 2021 | 5,5 % | 8,2 % | 686 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
3008 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 78 Peugeot 3008 -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 32 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
23.10.2026: Ympäristöhaitta Valmistajan koodi M5D
Koskee autoja, jotka on valmistettu 7.3.2025 ja 16.4.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Some vehicles have been registered with class A+ tyres, while the tyres actually fitted are class B. Therefore, the CO₂ emissions declared in the certificate of conformity, which are related to the tyre class, are incorrect. The tyre class has an impact on rolling resistance and therefore affects CO₂ emissions. Class B tyres generally have a higher rolling resistance than class A+ tyres. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
28.8.2026: Palovaara Valmistajan koodi 85D
Koskee autoja, jotka on valmistettu 4.3.2026 ja 27.3.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The front main wiring harness may come into contact with a metal earthing stud because, following a design harmonisation change, PHEV/BEV vehicles were not fitted with the protective cap used on the MHEV version. Over time, vehicle vibrations could damage the harness insulation, allowing the wires to touch the earthing stud and cause a short circuit. This may lead to a loss of electrical functions and overheating of the wires, increasing the risk of a thermal incident or fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
28.8.2026: Palovaara Valmistajan koodi G3WIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The front main wiring harness may come into contact with a metal earthing stud because, following a design harmonisation change, PHEV/BEV vehicles were not fitted with the protective cap used on the MHEV version. Over time, vehicle vibrations could damage the harness insulation, allowing the wires to touch the earthing stud and cause a short circuit. This may lead to a loss of electrical functions and overheating of the wires, increasing the risk of a thermal incident or fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
19.6.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi GX2
Koskee autoja, jotka on valmistettu 14.12.2022 ja 27.3.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Interior door handles may deactivate when the key is in engine-running mode, which could prevent occupants from exiting the vehicle, potentially leading to injury in the event of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
19.6.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi M4B
Koskee autoja, jotka on valmistettu 9.10.2023 ja 1.11.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Interior door handles may deactivate when the key is in engine-running mode, which could prevent occupants from exiting the vehicle, potentially leading to injury in the event of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
8.5.2026: Palovaara Valmistajan koodi GZ3Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to a defect in the engine control unit (inverter) in vehicles equipped with electrified dual-clutch transmission (e-DCT), metal soldering residues may pass into the unit. This can cause internal electric short circuits which, can lead to continuous power supply and overheating due to a blocked relay, and cause a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
3008 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 139 autoa
- 2025 205 autoa
- 2024 183 autoa
- 2023 84 autoa
- 2022 423 autoa
- 2021 772 autoa · hylätty 5,5 %
- 2020 575 autoa · hylätty 25,4 %
- 2019 708 autoa · hylätty 22,5 %
- 2018 867 autoa · hylätty 18,2 %
- 2017 962 autoa · hylätty 23,9 %
- 2016 130 autoa · hylätty 39,6 %
- 2015 187 autoa · hylätty 33,8 %
- 2014 137 autoa · hylätty 32,5 %
- 2013 177 autoa · hylätty 40,4 %
- 2012 352 autoa · hylätty 38,6 %
- 2011 450 autoa · hylätty 40,8 %
- 2010 566 autoa · hylätty 51,1 %
- 2009 216 autoa · hylätty 49,2 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske 3008 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
3008 listoilla
- Vikaherkimmät 5-vuotiaat autot (sija 5)
- Vikaherkimmät 10-vuotiaat autot (sija 17)
- Vikaherkimmät 15-vuotiaat autot (sija 16)
- Vikaherkimmät dieselautot (sija 13)
Muistutus: Peugeot 3008
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.