Peugeot 5008
Suomen liikenteessä on 2 459 Peugeot 5008 -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 7,9 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (43 %).
- Liikenteessä
- 2 459
- Keski-ikä
- 7,9 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 171 622 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 43 % autoista
Miten 5008 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Peugeot 5008 -autoilla on ajettu keskimäärin 18 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: 5008 on 35. yleisin malli 103 mallin joukossa luokassa keskikokoinen katumaasturi.
- Ikä: Autot ovat suunnilleen yhtä vanhoja kuin luokan autot keskimäärin (8,1 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista 5008 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 78 % autoista on automaattivaihteisia ja 97 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 78 %
- automaatteja, 22 % käsivalintaisia
- Teho
- 96 kW
- 131 hv tyypillisesti, valtaosa 82-110 kW
- Kokonaismassa
- 2 200 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,64 m
- pituus · leveys 1,84 m · korkeus 1,65 m
- Hybridit
- 8 %
- 0 % ladattavia, 7 % tavallisia hybridejä
- 7 paikkaa
- 96 %
- autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia
Yleisimmät moottorikoot
-
1,2 l 46 %
-
1,6 l 36 %
-
1,5 l 11 %
-
2,0 l 7 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä 5008 on yleisin
Uusimaa erottuu: siellä 5008 on suhteessa 1,3 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 873 | 31 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 241 | yhtä yleinen |
| Varsinais-Suomi | 226 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 132 | 28 % harvinaisempi |
| Satakunta | 131 | 22 % yleisempi |
| Etelä-Pohjanmaa | 116 | 13 % yleisempi |
5008 väreittäin
Yleisin väri on harmaa (29 %). Sininen on tällä mallilla 1,6 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 29 % (kaikki autot 22 %)
-
Valkoinen 24 % (kaikki autot 17 %)
-
Musta 20 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 20 % (kaikki autot 13 %)
-
Punainen 4 % (kaikki autot 12 %)
-
Ruskea tai beige 4 % (kaikki autot 6 %)
| 2009 | 9 autoa |
|---|---|
| 2010 | 225 autoa |
| 2011 | 137 autoa |
| 2012 | 78 autoa |
| 2013 | 58 autoa |
| 2014 | 62 autoa |
| 2015 | 52 autoa |
| 2016 | 40 autoa |
| 2017 | 176 autoa |
| 2018 | 483 autoa |
| 2019 | 288 autoa |
| 2020 | 160 autoa |
| 2021 | 180 autoa |
| 2022 | 100 autoa |
| 2023 | 19 autoa |
| 2024 | 80 autoa |
| 2025 | 155 autoa |
| 2026 | 157 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 1 064 (43 %)
-
Diesel 1 011 (41 %)
-
Sähkö 200 (8 %)
-
Hybridi 184 (7 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä 5008 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 85 051 km |
|---|---|
| 5 | 91 908 km |
| 6 | 121 205 km |
| 7 | 128 359 km |
| 8 | 143 555 km |
| 9 | 162 123 km |
| 10 | 198 842 km |
| 11 | 214 995 km |
| 12 | 301 906 km |
| 13 | 263 776 km |
| 14 | 255 399 km |
| 15 | 263 471 km |
| 16 | 276 010 km |
- 5 v
- 91 908 km18 382 km/v
- 10 v
- 198 842 km19 884 km/v
- 15 v
- 263 471 km17 565 km/v
Mihin 5008 kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ympäristöhaitat on 2,4 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin.
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
5008 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 30,1 / 13,3
-
Jarrujärjestelmät 10,9 / 7,9
-
Ympäristöhaitat 6,4 / 2,7
-
Ohjauslaitteet 4,6 / 2,1
-
Alusta ja kori 2,0 / 1,6
-
Muut laitteet ja varusteet 1,6 / 0,5
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,8 / 0,6
-
Koeajo ja näkyvyys 0,6 / 0,5
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
1 vuosimallia 8:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2010 | 55,7 % | 33,2 % | 264 |
| 2011 | 45,1 % | 29,8 % | 164 |
| 2012 | 37,6 % | 23,8 % | 101 |
| 2017 | 27,0 % | 12,5 % | 148 |
| 2018 | 27,8 % | 12,6 % | 216 |
| 2019 | 30,5 % | 10,7 % | 259 |
| 2020 | 12,7 % | 6,8 % | 150 |
| 2021 | 6,5 % | 8,2 % | 170 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
5008 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 76 Peugeot 5008 -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 32 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
23.10.2026: Ympäristöhaitta Valmistajan koodi M5D
Koskee autoja, jotka on valmistettu 7.3.2025 ja 16.4.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Some vehicles have been registered with class A+ tyres, while the tyres actually fitted are class B. Therefore, the CO₂ emissions declared in the certificate of conformity, which are related to the tyre class, are incorrect. The tyre class has an impact on rolling resistance and therefore affects CO₂ emissions. Class B tyres generally have a higher rolling resistance than class A+ tyres. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
28.8.2026: Palovaara Valmistajan koodi 85D
Koskee autoja, jotka on valmistettu 4.3.2026 ja 27.3.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The front main wiring harness may come into contact with a metal earthing stud because, following a design harmonisation change, PHEV/BEV vehicles were not fitted with the protective cap used on the MHEV version. Over time, vehicle vibrations could damage the harness insulation, allowing the wires to touch the earthing stud and cause a short circuit. This may lead to a loss of electrical functions and overheating of the wires, increasing the risk of a thermal incident or fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
28.8.2026: Palovaara Valmistajan koodi G3WIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The front main wiring harness may come into contact with a metal earthing stud because, following a design harmonisation change, PHEV/BEV vehicles were not fitted with the protective cap used on the MHEV version. Over time, vehicle vibrations could damage the harness insulation, allowing the wires to touch the earthing stud and cause a short circuit. This may lead to a loss of electrical functions and overheating of the wires, increasing the risk of a thermal incident or fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
19.6.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi GX2
Koskee autoja, jotka on valmistettu 14.12.2022 ja 27.3.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Interior door handles may deactivate when the key is in engine-running mode, which could prevent occupants from exiting the vehicle, potentially leading to injury in the event of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
19.6.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi M4B
Koskee autoja, jotka on valmistettu 9.10.2023 ja 1.11.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Interior door handles may deactivate when the key is in engine-running mode, which could prevent occupants from exiting the vehicle, potentially leading to injury in the event of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
8.5.2026: Palovaara Valmistajan koodi GZ3Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to a defect in the engine control unit (inverter) in vehicles equipped with electrified dual-clutch transmission (e-DCT), metal soldering residues may pass into the unit. This can cause internal electric short circuits which, can lead to continuous power supply and overheating due to a blocked relay, and cause a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
5008 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 157 autoa
- 2025 155 autoa
- 2024 80 autoa
- 2023 19 autoa
- 2022 100 autoa
- 2021 180 autoa · hylätty 6,5 %
- 2020 160 autoa · hylätty 12,7 %
- 2019 288 autoa · hylätty 30,5 %
- 2018 483 autoa · hylätty 27,8 %
- 2017 176 autoa · hylätty 27,0 %
- 2016 40 autoa
- 2015 52 autoa
- 2014 62 autoa
- 2013 58 autoa
- 2012 78 autoa · hylätty 37,6 %
- 2011 137 autoa · hylätty 45,1 %
- 2010 225 autoa · hylätty 55,7 %
- 2009 9 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske 5008 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
5008 listoilla
- Vikaherkimmät 7-vuotiaat autot (sija 15)
- Vikaherkimmät 15-vuotiaat autot (sija 3)
- Vikaherkimmät dieselautot (sija 8)
Muistutus: Peugeot 5008
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.